Maj 12, 2024, 01:46:28 am

Autor Wątek: Dobry sposób na regulację wyrzynarki włosowej .  (Przeczytany 3255 razy)

Offline MarekET

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Dobry sposób na regulację wyrzynarki włosowej .
« dnia: Listopad 02, 2016, 23:30:08 pm »
Może tym co zaczynają zabawę z wyrzynarką włosową ten film na YT jeszcze nie wpadł w oko , jest tu dobrze pokazane jak ustawić sobie idealnie blat względem brzeszczotu aby był kąt prosty , chociaż nie po naszemu nie po polsku ale da się zrozumieć co i jak .



Marek .

Offline mazurro

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Dobry sposób na regulację wyrzynarki włosowej .
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2016, 21:08:28 pm »
Dzięki, tyle kombinacji przerobiłem a tu tak banalnie prosto i skutecznie :)

Offline DM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 480
    • Zobacz profil

Offline Miklas80

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Dobry sposób na regulację wyrzynarki włosowej .
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2017, 09:12:23 am »
Żeby nie tworzyć nowych wątków spytam tutaj. Nurtują mnie dwie kwestie z zakresu regulacji wyrzynarki.

Pierwsza sprawa to regulacja naciągu brzeszczotu. W instrukcji obsługi (posiadam wyrzynarkę Dedra 7762) podano enigmatyczną informację, że zbyt słaby naciąg powodował będzie skręcenie brzeszczotu, zbyt mocny zerwanie. Czy są jakieś patenty podobne do tego z poziomowaniem służące do odpowiedniego ustawienia naciągu?

Druga to dobranie obrotów silnika do twardości materiału. Czy dobrze myślę, że im twardszy materiał tym prędkość mniejsza?

Przepraszam jeśli pytania są banalne, nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi na forum.

Marek.

Offline MarekET

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Odp: Dobry sposób na regulację wyrzynarki włosowej .
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2017, 15:47:38 pm »
Jeśli chodzi o dobór obrotów to się zgadza ta zasada im drewno twardsze tym obroty mniejsze .
Inna sprawa że ma tu też znaczenie sam brzeszczot do twardszego drewna też powinien być inny niż do miękkiego czy też do sklejki . do twardego drewna to raczej brzeszczot z większymi zębami i podobnie jak przy piłach tarczowych tych zębów nie będzie zbyt dużo , brzeszczoty do czegoś podobnego do sklejki to raczej potrzeba tu większej ilości zębów i w mniejszych rozmiarach .
Co do naciągu brzeszczota raczej patentu nie ma takiego na 100% , jeden to na słuch jak się naciągnie brzeszczot i próbuje się na nim "zagrać" powinien mieć dosyć wysoki ton ale nie ma co z tym przesadzać , zostaje tak naprawdę tylko własne doświadczenie w tym wypadku na ile można naciągnąć taki brzeszczot aby go nie zerwać , bo zbyt słaby naciąg zaraz da się wychwycić brzeszczot będzie się "plątał" w ciętym drewnie a nie go prosto ciął .
Uczciwie powiem ja zaraz na początku spróbowałem brutalnie przesadzić z naciągnięciem brzeszczota aż strzelił , nic na szczęście nie strzeliło w wyrzynarce poza samym brzeszczotem ale wiedziałem gdzie jest granica możliwości brzeszczota .

Marek .

Offline Miklas80

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Dobry sposób na regulację wyrzynarki włosowej .
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 10, 2017, 22:33:09 pm »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :-)

Marek.