Maj 13, 2024, 03:33:58 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Dalbor

Strony: 1 [2]
16
Pilarki / Odp: Pilarka stołowa Metabo TS254
« dnia: Październik 16, 2016, 19:24:19 pm »
Dla tego do smarwania warto używać, polecam grafit w proszku, smaruje bardzo dobrze i nic się nie przykleja.

To ja mam propozycję i prośbę żeby ktoś nakręcił filmik i wrzucił na YouTube'a jak prawidłowo nasmarować przenośną pilarkę stołową i czym, aby nam dobrze służyła. Dodatkowo jakiś mały komentarz dlaczego trzeba albo dlaczego warto nasmarować dane elementy pilarki.
Dla prawdziwych majstrów to może jest zbędne, ale początkującym majsterkowiczom przyda się taki filmik. 

17
Pilarki / Odp: METABO TS 254 czy Dewalt dwe7491?
« dnia: Październik 11, 2016, 23:39:19 pm »
Ja również przyłączam się do pytania żeby nie zakładać niepotrzebnie nowego tematu.

Zastanawiam się na wyborem między pilarką przenośną (DeWalt, Bosch, Metabo, Makita) a pilarką Bernardo model  TK 250 RSN lub TK 200 PRO oczywiście z dodatkową opcją stołu rolkowego Stół rolkowy TK 200 PRO, TK 250 PRO
Zastanawia mnie czy piła tarczowa firmy Bernardo jest urządzeniem bardziej precyzyjnym od Bosch GTS 10 XC, Metabo TS 254 lub DeWalt 7491? Pomijam tutaj kwestię mobilności, wiadomo ta przemawia na korzyść konkurencji.

Czy Bernardo TK 200 PRO lub TK 250 RSN ma przewagę pod względem dokładności cięcia. Jak wygląda sprawa z dokładnością culagi / ogranicznika równoległego. W internecie jest bardzo mało opinii na temat tych modeli Bernardo. Pomijam już fakt, że w ofercie jest chyba z 10 modeli i opis do każdego jest prawie identyczny. Znaleźć różnice w tych pilarkach i wybrać najlepszy model to chyba jedynie najszybciej po cenie jeśli zaufać, że im droższa tym lepsza ;)

18
Pilarki / Odp: Piła stołowa Scheppach HS105
« dnia: Październik 02, 2016, 18:05:29 pm »
Kilka dni temu kupiłem piłę stołową Scheppach HS105.

Skusiła mnie dobra cena i solidny blat, jak na amatorską piłę może być ;)

To ja jeśli można poproszę o mini recenzję, zwłaszcza odnośnie precyzji cięcia i czy tarcza nie bije.

19
Pilarki / Odp: GTS 10 J; TS 216; TS 254; RYOBI 1800?
« dnia: Wrzesień 26, 2016, 16:34:24 pm »
UE boi sie dado i zakazala. Wyglada na to, ze jesli uzyjesz dado w Europie, to slonce przestanie wschodzic i nastapi wieczna zima.

Czyli tylko ze względów prawnych producenci pilarek nie mogą dokonywać oznaczeń handlowych, że na ich pilarkach można używać DADO.
A to czy można użyć DADO na danej pilarce zależy tylko i wyłącznie od długości wrzeciona, czy tak?

Zatem ponawiam moje pytanie, na których pilarkach długość wrzeciona pozwala na założenie DADO.

Z tego co zauważyłem do jednego modelu pilarki jest w internecie na ogół kilka instrukcji, różnią się na ogół ilością stron (ze względu na tłumaczenia na różne języki).
I teraz co ciekawe w jednej instrukcji jest zaznaczone, że można używać DADO, nawet jest opis jak je zakładać prawidłowo, a w drugiej instrukcji do tego samego modelu nie ma nic o tym czy można stosować DADO czy nie :(

I jak to w końcu jest?

20
Pilarki / Odp: GTS 10 J; TS 216; TS 254; RYOBI 1800?
« dnia: Wrzesień 24, 2016, 18:38:46 pm »
DWE7491 jednak nie przełknąłem cenowo - aczkolwiek żal został, bo chciałbym kiedyś wypróbować funkcjonalność DADO

No właśnie DADO :)
Przeglądam różne oferty pilarek przenośnych i stacjonarnych i zauważyłem, że nie w każdej można stosować DADO :(
DeWalt 744 pozwala na wykorzystanie DADO, z tego co piszesz DeWalt 7491 też.

A jak z pozostałymi pilarkami? Chodzi mi głównie o Makite MLT 100, Metabo Ts 254, Ts 216, Bosch 10J i GTS 10 XC bo to chyba największa konkurencja dla DeWalt. Nie wspomnę o Ryobi bo u nas nie można kupić wszystkich dostępnych modeli tego producenta zwłaszcza tych z wyższej półki dorównujących Makicie i DeWalt czy Metabo.

Z tego co czytałem na brytyjskim forum podobno nie można używać DADO w Makicie ale to bardziej ze względu na to że przepisy BHP zabraniają używać DADO, chodzi o kwestie związane z używaniem klina itd.

A jak jest u nas. Czy są jakieś zestawy DADO do tych pilarek, które wymieniłem?

21
Pilarki / Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« dnia: Wrzesień 09, 2016, 19:00:22 pm »
Zobacz jak one różnią się  wagą i pomyśl .

Chętnie bym sprawdził, ale nie mam jak, bo nie mam tarczy typu DADO.
Dlatego proszę o odpowiedź :)

22
Pilarki / Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« dnia: Wrzesień 09, 2016, 12:01:04 pm »
Właśnie przeglądam tarcze do połączeń typu DADO i zauważyłem, że np. w ofercie firmy CTM największe tego typu tarcze to 200 mm
W związku z tym mam pytanie jak dobrać taką tarczę do pilarki stołowej? Czy można tego typu tarcze stosować w każdej pilarce stołowej, która jest przenośna czy tylko w dużych stacjonarnych pilarkach.
Jeżeli mówicie, że nie powinno się zakładać zbyt małych tarcz to powinno się to stosować także do tarcz typu DADO.
Czy dobrze wnioskuję?

Wiem, że stawiam trochę głupie pytania i szukam dokładności aptekarskiej w maszynach stolarskich, ale ciekawi mnie ten temat.

23
Pilarki / Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« dnia: Wrzesień 07, 2016, 23:10:52 pm »
I, z tego co mi ktoś kiedyś mówił, wszystkie nowe piły sprzedawane w USofA muszą mieć fabryczny klin.


Tak masz rację od 2008 r. obowiązuje przepis w USA, że piły mają być wyposażone w tzw. "riving knife". Co ciekawe bardzo dawno temu wszystkie produkowane w USA piły stołowe były wyposażone w "riving knife" potem był okres, że od tego odstąpiono. Jednak po ustaleniach "Standards Technical Panel at Underwriters Laboratory" i ich późniejszych zaleceniach powrócono do stosowania "riving knife" w piłach stołowych.

Dla ciekawostki dodam, że jeśli chodzi o "riving knife" i "splitter" to z tego co wyczytałem (choć mogę się mylić) różnica jest taka, że "riving knife" gdy podnosimy lub obniżamy tarcze piły, to tak samo automatycznie podnosimy lub obniżamy "riving knife" i dlatego możemy poprawnie dopasować wysokość i odległość klina od tarczy. Z kolei w przypadku "splitter'a" nie mamy takiej możliwości ponieważ montujemy go na stałe, tzn. gdy obniżymy lub podwyższymy tarcze nie mamy możliwości regulowania wysokości "splitter'a". Z tego też względu w USA powrócono do stosowania klina rozdzielającego w postaci "riving knife".

A co do bezpieczeństwa i argumentów dlaczego należy stosować klin rozdzielający oraz dlaczego dobierać odpowiednią wielkość tarczy to tutaj jest dobry filmik poglądowy. Narrator mówi po francusku ale zawsze można włączyć napisy i ustawić tłumaczenie.

https://www.youtube.com/watch?v=oTPB4V-symw

24
Pilarki / Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« dnia: Wrzesień 07, 2016, 19:12:46 pm »
Właśnie przeglądałem specyfikację jednej z pilarek Bernardo:
http://www.hafen.pl/produkty/przecinarka-stolowa-krajzega-tk-pro,53,8,1730

I mam pytanie bo w specyfikacji jest napisane:
Max. średnica brzeszczotu piły 250 x 30 mm

A w zakresie dostawy pisze:
Tarcza 254 x 3,0 x 30 mm / 36Z

To ja tutaj nie rozumiem i proszę o wyjaśnienie, czy średnica tarczy i średnica brzeszczotu piły to są dwie różne rzeczy i mierzy się je jakoś inaczej, że producent podaje tutaj inne wartości. Czy to niedokładność ze strony producenta?

Przepraszam za głupie pytanie ale lubię precyzję i chciałbym się tego dowiedzieć. Bo nie mogę uwierzyć, że producent podaje nieprecyzyjne wartości.

25
Pilarki / Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« dnia: Wrzesień 07, 2016, 15:39:38 pm »
W temacie Pilarka stołowa Metabo TS254
http://forum.domidrewno.pl/pily-28/pilarka-stolowa-metabo-ts254/60/

Nero napisał:
Mam te pilarkę  i używam jej bardzo intensywnie. Tnie wzdłuż i wszerz płytę wiórową, sklejkę, twarde i mokre drewno - kwestia doboru tarczy. Polecam Globusa 250 mm. Nie będę się rozpisywał na temat jej wydajnosci czy konstrukcji bo wiele zostało juz napisane.

I właśnie to skłoniło mnie do zadania pytania, aby ostatecznie rozwiać moje wątpliwości i dowiedzieć się jak prawidłowo dobrać rozmiar tarczy. Bo z tego co napisał Nero, używa mniejszej tarczy niż zalecana przez producenta.

Z racji że w przyszłości chcę kupić jakąś pilarkę stołową, czytałem o Metabo TS 254
https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/pilarki/stolowe-pilarki-tarczowe/ts-254-600668000-stolowa-pilarka-tarczowa.html

I właśnie średnica tarczy jest określona jako 254 x 30 mm

I teraz moje pytanie. Czy można używać mniejszych tarcz w tego typu pilarkach? Producent Metabo nie określił że maksymalna średnica piły to 254 mm
Z tego co zauważyłem producenci określają średnicę jako Maksymalna średnica tarczy i jako Średnica tarczy

Przykład dla określenia Maksymalna średnica tarczy:
http://www.hafen.pl/produkty/przecinarka-stolowa-krajzega-tk-pro,53,2,1730
Z określenia maksymalna wnioskuje, że producent przygotował tak urządzenie, że można stosować tarcze o mniejszej średnicy.
Przykład dla określenia średnicy tarczy:
https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/pilarki/stolowe-pilarki-tarczowe/ts-254-600668000-stolowa-pilarka-tarczowa.html

Z tego co wyczytałem w książkach i nawet ostatnio na blogu:
http://narzedziowyblogg.blogspot.it/2013/11/nie-daj-sie-naciac.html
Nie powinno się używać mniejszej tarczy ponieważ mniejsze tarcze wywołują w urządzeniu znacznie zwiększone drgania, dostają bicia i zwyczajnie niszczą sprzęt od środka. Są też inaczej wyważone.

I teraz moje pytanie jak to w końcu jest. Dodam, że osobiście na tym się nie znam, a zaczynając swoją przygodę z drewnem chciałbym podchodzić do tego profesjonalnie.

26
Pilarki / Odp: GTS 10 J; TS 216; TS 254; RYOBI 1800?
« dnia: Wrzesień 05, 2016, 14:50:38 pm »
Zamarzyło mi się Hitachi (mam m.in ich starą pancerną ukośnicę z serii 8 osiem) - niestety nie produkują pilarek ( - no cóż za rozczarowanie!

Tak sobie pomyślałem, że przed założeniem nowego tematu wkupie się w grono koleżanek i kolegów choćby jedną odpowiedzią, którą może komuś pomogę ;)

A teraz na poważnie: marzenia się spełniają :)

Hitachi produkuje pilarki stołowe nawet znalazłem na YouTubie recenzję


A tutaj można kupić przenośną pilarkę stołową od Hitachi:
https://www.amazon.com/Hitachi-C10RA2-10-Inch-Portable-Table/product-reviews/B00004RIPH
http://www.lowes.com/pd/Hitachi-15-Amp-10-in-Table-Saw/1038299
http://www.lowes.com/pd/Hitachi-15-Amp-10-in-Table-Saw/1038297

Przy czym nie sprawdzałem jak wygląda sprawa z elektryką, tzn. czy będzie pasować do naszej sieci elektrycznej (napięcie i częstotliwość).

A właśnie odnośnie tych standardów elektrycznych. Może warto zrobić jakiś mini poradnik dotyczący porad na co zwracać uwagę przy zakupie pilarki (a także innych elektronarzędzi) zagranicą. I ewentualnie jak dostosować je do naszych warunków.


27
Przedstaw się na Domidrewno / Odp: Witam
« dnia: Wrzesień 01, 2016, 00:04:07 am »
Dziękuję za miłe przyjęcie do grona forum  :)
A teraz szykuję zestaw pytań na przystawkę, tylko najpierw muszę przeszukać forum bo jak znam życie to pewnie już ktoś mógł zadać podobne pytania, a nie chciałbym nikogo męczyć po raz setny podobnymi pytaniami.

Oczywiście jak będę coś wiedział to też z chęcią podzielę się wiedzą.
Jeszcze raz dzięki za przyjazne nastawienie. To bardzo zachęca do uczestniczenia w dyskusjach i ośmiela początkujących :)

28
Przedstaw się na Domidrewno / Odp: Witam
« dnia: Sierpień 31, 2016, 13:58:56 pm »
Andrzej, Mazowsze, nie jestem związany z drewnem ani przemysłem. Na co dzień zajmuje się nauką. W czym mogę pomóc na forum. Hmmm chyba raczej nie będę pomocny na forum jeśli chodzi o tematykę tego forum, jednak gdyby trzeba było coś przetłumaczyć z angielskiego to mogę pomóc. Interesuje się też podatkami (trochę się na tym znam). Dlatego mogę pomóc w kwestiach podatkowych, takich bardziej niuansach niż te ogólnie znane kwestie :) ale żeby nie było nie jestem specem od tego.
Ponadto interesuję się historią więc pewnie będę mógł czasem podzielić się jakąś ciekawostką historyczną dotyczącą rozwiązań stosowanych w dawnych czasach.

A właśnie nie wiem gdzie to napisać.
W jednym z filmików 'Dom i Drewno' była mowa aby pomóc w tłumaczenia na inne języki. Myślę że dobrym rozwiązaniem byłoby też dodawanie napisów w języku Polskim?
Dlaczego?
Z tego powodu, że byłoby lepsze tłumaczenie Translatora od Google. W ten sposób uzyskujemy bardziej poprawne tłumaczenie na wszystkie języki niż gdy korzystamy z mechanizmu typu 'Auto-generate' na podstawie tłumaczenia głosowego. Tak przynajmniej mi się wydaje. Choć mogę się mylić.

Gdzie jest ta ankieta do wypełnienia? Szukałem w opcjach Profilu na forum ale nie znalazłem :(

29
Przedstaw się na Domidrewno / Witam
« dnia: Sierpień 31, 2016, 12:55:54 pm »
Witam.
Na forum Dom i Drewno trafiłem z YouTuba. Najpierw zacząłem oglądać filmy Pana Jarka, a potem przyszła chęć na majsterkowanie. A że na tym kompletnie się nie znam zacząłem czytać książki o drewnie, stolarskie (także te polecane na kanale Dom i Drewno na YT).
I w końcu przyszedł czas, aby zawitać na forum. Mam tylko nadzieję, że nie będą w przyszłości nikogo irytować bardzo banalne pytania. Wiem że dla specjalisty czasem banalne pytania mogą się wydawać śmieszne, ale dla osoby wkraczającej w świat drewna odpowiedzi są ważne, aby wiedzieć jak postępować i prawidłowo pracować z drewnem, tak aby były z tego efekty.

Strony: 1 [2]