Maj 12, 2024, 00:16:29 am

Autor Wątek: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej  (Przeczytany 87417 razy)

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 25, 2016, 21:56:11 pm »
Jak pisałem 3.5funta w UK.
Nie mogę powiedzieć że jestem expertem bo nie jestem, ale wydaje mi się że zbyt duże skoki pomiędzy gradacjami nie ułatwią ostrzenia bo trzeba więcej zeszlifować aby asiągnąć lepszy efekt, a to z kolei przyspieszy zużycie. Pozatym idąc jedna gradacja po drugiej to wystarczy na każą po kilka pociągnięć. 

Offline aramis44

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 26, 2016, 22:37:38 pm »
Dotyczyło ono absurdu stosowania oleju podczas ręcznego ostrzenia dłut, noży, etc. Koniec końców, olej stosuje się właśnie po to, aby zmniejszyć tarcie. A ostrząc chcemy przecież trzeć materiałem o ścierniwo...
Otóż wcale nie. Gdyby chodziło tylko o maksymalne tarcie, to nawet wody byś nie stosował. Płyny stosuje się aby proces ścierania powierzchni był możliwie równomierny i kontrolowany.

Olej nie ma za zadanie zmniejszyć tarcia (ziarna ścierniwa są i tak zbyt małe i ostre żeby je "smarować"). Olej ma za zadanie związać luźne (oderwane) drobiny w pastę, która bierze udział w procesie szlifowania/polerowania. W tym zadaniu jest o niebo lepszy od wody ze względu na większą gęstość ("pasta" nie spływa z obszaru obróbki) i mniejsze zdolności do parowania (nie trzeba go dolewać). Dlatego pasty szlifierskie i polerskie mają lepiszcze/wypełniacz na bazie tłuszczów. Poza tym nie ma ryzyka korozji. Stanley czy Kirschen do swoich zestawów do ostrzenia dają właśnie olej.

Woda z kolei dużo lepiej chłodzi obrabiane ostrze, stąd szlifierki wolnoobrotowe chodzą "na wodę". No i człowiek mniej się brudzi, bo szlam ze zużytego ścierniwa jest dużo rzadszy i łatwiejszy do spłukania. Poza tym naturalne kamienie do ostrzenia (podobno) źle znoszą olej - szybciej się niszczą (nie wiem, nie sprawdzałem, ta opinia pochodzi od starego znajomego kowala - co wcale nie czyni jej 100% słuszną).

W sumie wybór woda<->olej powinien najbardziej zależeć od zastosowanego ścierniwa. Są kamienie/osełki pracujące dobrze i na wodę, i na olej, są inne dedykowane do pracy z wodą, a jeszcze inne do pracy na sucho. W mojej branży praktycznie wody nie używamy, wszystkie osełki (ceramiczne i diamentowe) pracują albo na płynie diamentowym (na bazie oleju parafinowego), albo na nafcie. Stąd wiem, że to nie chodzi o zmniejszenie tarcia :)


A czy nie wystarczy powiedzmy :pierwszy, środkowy i ostatni papier ?
Przejścia na mniejsze granulacje nie mogą być zbyt "gwałtowne". Po to stosuje się więcej łagodnych przejść, żeby wygładzić rysy pozostawione po ziarnach poprzedniej (większej) granulacji. To tak, jakbyś miał deskę prosto z traka i chciał ominąć struganie i od razu wygładzać papierem ściernym. Oczywiście (prędzej czy później) dasz radę wygładzić powierzchnię, ale głębokie bruzdy i tak zostaną.
Mówi się, że doświadczenie przychodzi z wiekiem.
Szkoda że często jest to wieko trumny...

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2016, 06:46:20 am »
No i się douczyłem.
aramis44 - Dzięki za konkretne wyjaśnienie. Już nie będę głupot pisał na temat oleju i wody ;)
Osobiście do ostrzenia używam kamieni wodnych, tak więc nie popełniałem błędu w użytkowaniu. Skoro pisze w opisie (kamień wodny) to leję wodę. A jak pisze że kamień na olej, to nie kupuję ;)
W najbliższym czasie postaram się przetestować jakiś kamień z olejem.
Leci wirtualny + ;)

Offline hycel

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 633
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2016, 07:47:32 am »
Witam .
   W swoim ,,arsenale" do ostrzenia ,olej stosuję tylko do kamieni Arkansas .
Nikt nie wspomniał o papierach z nasypem diamentowych ,czy one nadają się
 do ostrzenia ,czy ktoś je stosował ?.
 Pozdrawiam.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 27, 2016, 09:01:30 am »

aramis 44  dzięki , potwierdziłeś naukowo to co wcześniej pisałem z moich obserwacji praktycznych :)

Offline pgrzegorz

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 227
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 27, 2016, 10:11:58 am »
Czy te papiery kupiłeś jako zestaw do ostrzenia, czy jako pojedyncze arkusze o odpowiedniej gradacji, jeżeli tak to jakie gradacje użyłeś?

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 27, 2016, 10:39:48 am »
Można kupić w zestawie i pojedyńczo.
Wcześniej podałem namiary na sklep gdzie ja się zaopatrywałem.
A geadacje to jak na filmie było pokazane. 100, 80, 60, 50 , 40 , 30, 20, 15, 9, 5, 3, 1, 0.3, 0.05 microna.
Nie ma potrzeby używania wszystkich jeśli tylko się podostrza. Od 20 w dół wystarczy. Nie ma też potzreby używania wszystkich, ale jest znacznie łatwiej, szybciej i papiery się nie zużywają tak szybko.

Krajmesel

  • Gość
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 27, 2016, 21:37:45 pm »
kozio, a kogo Pytasz????????????

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 27, 2016, 21:44:53 pm »
chyba się gubię ;)

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 09, 2016, 22:10:21 pm »
Są kamienie/osełki pracujące dobrze i na wodę, i na olej
ale jak zaczniesz robić na nim wodą to nie będzie już dobrze robił na oleju i odwrotnie
a ogólnie nie chodzi o zmniejszenie tarcia (bo to by zmniejszało skuteczność procesu ostrzenia) lecz o odprowadzenie ciepła które przy stali dużej twardości ma znaczący wpływ na zmianę parametrów ostrza
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję

Offline Henry

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1138
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 09, 2016, 22:15:34 pm »
Przy ręcznym ostrzeniu jesteś w stanie podgrzać ostrze do 200 stopni? Wow ;)
Ja na diamentach używam oleju bo rozprowadza opiłki i nie zbierają się one w kupki na których ostrze by się mogło podnosić i nierówno szlifować.

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 09, 2016, 22:34:44 pm »
Henry a jak trzesz palcem o kamień to swędzi Cię w łokciu czy tylko piecze "rozhartowywany" naskórek ?
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję

Offline Henry

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1138
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 10, 2016, 09:02:43 am »
Zdarty tak, ale nie oparzony :)

Offline holzbud

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 20, 2016, 20:34:37 pm »
A ja myślałem, że na forum są rzemieślnicy :) ;) :D

tu link https://www.dictum.com/de/expertenwissen/schaerfwerkzeuge

Offline aramis44

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 21, 2016, 14:33:57 pm »
OK, link do artykułu o ostrzeniu na kamieniach. Jaki to ma związek z obecnością (lub nie) rzemieślników na forum? Bo chyba nie łapię co masz na myśli. Z drugiej strony dziś trochę lichy jestem...
Mówi się, że doświadczenie przychodzi z wiekiem.
Szkoda że często jest to wieko trumny...