Marzec 29, 2024, 05:57:39 am

Autor Wątek: markowe projekty  (Przeczytany 9040 razy)

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
markowe projekty
« dnia: Marzec 15, 2019, 09:06:16 am »
różne projekty, które powstały w stosunkowo nieodległej przeszłości kilku miesięcy

biurko dla żony - kupiłem gotowy blat dębowy ostrokrawężny, obrobiłem krawędzie, potraktowałem olejo-woskiem twardym Saicos, dokręciłem nogi i stoi


lampka LED z dębowych tralek kupionych w LM, drewno olejowane, wersja 1


lampka LED z dębowych tralek kupionych w LM, drewno olejowane, z regulacją wysokości, wersja 2, już miałem frezarkę więc profil wpuszczony w drewno


stół z blatem merbau - podstawa zrobiona u znajomego na zamówienie, malowana proszkowo, blat kupiłem gotowy 30x900x2000, krawędzie obrobione frezarką, zabezpieczony olejo-woskiem twardym Saicos


dębowa ramka/półka z wpuszczoną szybą, jako usztywnienie stolika z Ikei


obudowa szafek wiszących z Ikei blatami dębowymi, które kupiłem ostrokrawężne, sformatowałem, obrobiłem krawędzie i zabezpieczyłem olejo-woskiem twardym Saicos


Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 02, 2019, 08:47:30 am »
W zeszłym roku zrobiłem stół tarasowy - "blat" z modrzewia syberyskiego, czterostronnie strugany na gładko sprzedawany jako deska tarasowa. Każdą deskę przeszlifowałem papierem i napuszczałem olejem chyba ze 4x przez kilka dni. Po zmontowaniu całości i kilkutygodniowym użytkowaniu znowu zaolejowałem, a ostatni raz jesienią przez zimowaniem - pod przykryciem z plandeki.

Już jesienią zaobserwowałem, że niektóre deski wyglądają jak brudne, czy to sinizna czy syf z kominów sąsiada? No i te pęknięcia wzdłużne. Teraz po zimie jest jeszcze gorzej:
     

Co z tym robić? Szlifować do gołego i znowu olej? Czy się pogodzić? Dalej używać tego Altaxina czy kupić inny?

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2019, 12:05:42 pm »
do małej szafki doszła duża szafa - korpusy z Ik.. z wstawionymi wieńcami zamiast blaszek, środkowa dolna szafka ma pełne plecy z płyty, dodatkowe 4 nóżki na łączeniach szafek, dolne i górne szafki na kołki fi 10 mocowane do ściany. W środku szafy stoi 200l akwarium ;)
   

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2019, 14:58:14 pm »
wstawiłem front z klejonki dębowej osłaniający górę akwarium, zabezpieczyłem go olejowoskiem twardym - tył 1x, przód 3x, wyregulowałem zawiasy, było spoko przez tydzień... Potem zrobił się banan
   

Czy i co mogę z tym zrobić? Wiadomo, że akwarium paruje, ale myślałem że po zabezpieczeniu drewno nie będzie piło... Da się to trwale wyprostować? Czy zostaje polubić?

Offline Jackovsky

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Hobbysta z zapałem!
    • Zobacz profil
    • Maszyny do drewna - sklep JP Tech
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2019, 09:49:14 am »
No może być problem z wyprostowaniem  :-\
Rękami do gwiazd

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2019, 22:39:58 pm »
Możesz spróbować wyrównać wilgotność kładąc wilgotny ręcznik od suchej strony klapy. Wtedy powinna się wyprostować. Co dalej nie wiem, całkiem prawdopodobne, że jak znów z góry zacznie schnąć to będzie się wyginać, ale powinna już mniej. Żadne zabezpieczenie powierzchni nie daje pewności, że woda nie przejdzie. Pomyśl czy w niedalekiej przyszłości z powodu wilgoci nie ucierpią płyty dookoła akwarium, skoro drewno się powyginało to znaczy, że one też chłoną wodę.

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 02, 2019, 13:29:43 pm »
Będę zatem kombinował z prostowaniem, ale najpierw zorganizuję pokrywę, choć częściową.

Szafka nad akwarium jest szafką zlewozmywakową ikeową i ma wycięcie w podłodze w tylnej części, sufit szafy też nie jest szczelny. Dodatkowo nad szafą mam nawiew z wentylacji mechanicznej, który powinien rozpraszać wilgoć. Póki co, wpływu na szafki nie zauważyłem.

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2019, 10:51:54 am »
po zmontowaniu pokrywy na akwa front się prawie całkiem wyprostował  ;)

ostatnio mnie naszło na wykorzystanie odpadów z merbau, wstępnie zrobiłem 2 komplety duży (na zdjęciu poniżej) i mały z wycięcia wewnętrznego ;), grubość 2-3mm

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2019, 09:19:37 am »
i focia mniejszych
 

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 13, 2021, 13:17:51 pm »
ostatnio wykonałem biurko dla dziecka,
- blat świerk skandynawski 800x2000x40,
- nogi z kantówki 40x60, łączone na czopy i klejone, dokręcane do blatu śrubami M8, a w blacie wkrętki stalowe,
- powłoka wosk twardy olejny Saicos 3200 satin mat, chyba za mocno dociskałem frezarkę, bo zostały mi rowki po łożyskach ;),
wszystkie krawędzie frezowane

   

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 02, 2021, 11:42:58 am »
ikeowe biurko Mickie z szafkami syna domagało się wspólnego blatu ;) ponownie świerk skandynawski,
- wymiary 600x1600x18 mm,
- bielony i olejowany wosk twardy olejny Saicos 3200 satin mat
- krawędzie frezowane
na prawym końcu noga z profila ameliniowego malowanego na biało (udało się  ;D)
 

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 02, 2021, 11:49:04 am »
łóżko dla syna z dwóch regałów Ikea Kallax,
- rama z kantówki i stelaż (świerk skandynawski),
- prawa półka i wezgłowie to 18mm sklejka bielona i lakierowana,
- na materac 120cm szer

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 02, 2021, 13:28:29 pm »
:) Bardzo fajnie jest mieć możliwość zrobić sobie samemu coś do domu.Mieć czym i mieć do tego chęci.

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 04, 2021, 14:58:08 pm »
lubię czasem coś podłubać, sprawa mi to satysfakcję  ;), ale nie ma róży bez kolców - na czas pracy z blatami rowery stały przed garażem...  ;)

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: markowe projekty
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 04, 2021, 20:41:36 pm »
Tak bywa. Moje samochody od dwóch lat pod chmurką stoją.Albo kombinuję gdzie je przezimować ;) Obecnie zajmuję dwa garaże bo maszyny są za duże i ciężkie żeby je przestawiać. Mam podobnie jak Ty i większość z nas,lubię czasem zrobić coś nowego,czegoś spróbować.