Maj 18, 2024, 23:56:14 pm

Autor Wątek: Jaka szpachla?  (Przeczytany 23535 razy)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 17, 2014, 16:38:59 pm »
Możesz tą  szpachlę sam przyciemnić pigmentem

Offline pawel-26.85

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 17, 2014, 19:02:09 pm »
ja często robię tak:  załóżmy mam sosnę i bejcować ją będę na brązowo. robię próbę koloru jaki wyjdzie po bejcy, biorę szpachlę samochodową mieszam ją z pigmentem do farb takich co się ściany maluje. bejca brąz- pigment brąz , im więcej pigmentu tym kolor ciemniejszy. kolor można dobrać idealnie i nie ma problemu z tym że szpachla się zapadnie po wyschnięciu itp. utwardzacz dodaje dopiero po uzyskaniu odpowiedniego koloru szpachli

Offline niziur1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 17, 2014, 19:59:46 pm »
W szersze ubytki warto wbic klin z tak samo ulozonym uslojeniem i dobranym kolorem.

Offline SSN774

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 80
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 17, 2014, 20:40:03 pm »
W szersze ubytki warto wbic klin z tak samo ulozonym uslojeniem i dobranym kolorem.
taki jest zamiar zakladajac ze trafie w takie drewno. Te futryny maja 65lat wiec nie wiem jak sie to uda.

Wysłane z mojego GT-I9100

Pozdrawiam Wojtek

Offline SnareDrum

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 07, 2017, 08:33:17 am »
Witam serdecznie,

Jestem w trakcie renowacji werbla z drewna topoli. W pierwszym kroku został od zabejcowany na kolor powiedzmy ciemny butelkowy.
Pomimo, że został starannie oklejony taśmą od wewnątrz, nie przewidziałem (po próbach na drewnie sosnowym), że topola nie chłonie tak bejcy jak sosna i w trzech miejscach przez otwory niestety lekko się bejca przesiąkła do wnętrza, pod taśmę. Ścierniwem raczej trudno będzie to wyprowadzić.
Mam pytanie do Państwa, jaki kolor szpachlówki z dostępnych najbardziej pasuje do topoli, żeby zakryć drobne plamy po bejcy i później oczywiście je przeszlifować?

Z góry dziękuję za pomoc.
Na YT można zobaczyć jakiemu procesowi poddałem instrument.



Pozdrawiam
Maciej

Offline wronks

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 172
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2017, 08:46:27 am »
Maćku, na pewno otrzymasz podpowiedzi, jednak najpierw powinieneś się przedstawić - taki tu zwyczaj.

mily68

  • Gość
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 07, 2017, 08:57:57 am »
A kim jesteś człowieku - werblu? Zapraszam Cię do konfesjonału czyli zgodnie z regulaminem musisz się najpierw przywitać i skrobnąć co nieco o sobie.
Szpachlowanie nic nie da bo bejca wsiąkła w sklejkę. Nakładając szpachlę musiałbyś przy szlifowaniu zostawić jej trochę na korpusie żeby przykryła plamy. Idealnie koloru nie dobierzesz. Do tego szlifując lekko zmienisz geometrię wewnątrz korpusu. Ja bym zabejcował również środek. Na przyszłość zatykaj również wszystkie otwory. Dobrze, że to jakiś tani werbel a nie np. vintage'owy Gretch czy Slingerland. Jak uporałeś się z krawędziami i łożem sprężyn?
Co to za werbel napisz coś więcej. Jestem perkusistą i trochę gratów już odrestaurowałem :)

Offline SnareDrum

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2017, 13:24:42 pm »
Tu się przedstawiłem :)

http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/witam-8425/

a tu dziękuję za wsparcie.
Tak jak piszesz, topolowy Export nie jest jakimś super instrumentem. Gdyby był lakierowany, nie ruszałbym go, ale że był tak jak powyżej pisałem oklejony czarną okleiną z czarnym osprzętem, postanowiłem go przerobić wg mojej wizji.
Wewnątrz szkoda go bejcować bo totalnie straci wizualnie. Plamy są przy trzech otworach lugów, jeden z nich chyba duże podkładki zasłonią. Pozostałe dwa spróbuję jednak czymś zniwelować.


mily68

  • Gość
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 07, 2017, 13:45:53 pm »
Spróbuj trochę przeszlifować (byle nie do nastepnej warstwy sklejki). Export jest tak kiepski, że nie wpłynie to znacząco na brzmienie które i tak się poprawi po zdjeciu okleiny.

Offline SnareDrum

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 07, 2017, 13:49:11 pm »
OK.
Tak, dokładnie. Brzmienie i tak biorę z AddcitiveDrums. Werbel ma służyć tylko jako fajny i  estetyczny korpus na którym są siatki Remo lub Drum-Tec.


Offline SnareDrum

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 07, 2017, 13:52:32 pm »
Zrobiłem błąd, że za słabo odsączyłem tampon z bejcą. Myślałem, że topola wchłonie pierwsze dotkniecia tampona jak sosnowa deska na której robiłem próby, ale topola jest bardziej zwarta.
Po prostu brak doświadczenia pracy z drewnem.

mily68

  • Gość
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 07, 2017, 13:55:16 pm »
:) To już wiem czemu ten korpus ma być w środku w naturalu.
Skoro ma nie grać tylko wyglądać to na przyszłość pomyśl może o jakimś fornirze?
Czym triggerujesz?

Offline SnareDrum

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 07, 2017, 14:04:51 pm »
Wysłałem PW w innym temacie :)

Alesis Trigger IO

mily68

  • Gość
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 07, 2017, 14:06:05 pm »
Oj to na PW to Ci w nocy odpowiem bo teraz jestem w pracy :(

Offline SnareDrum

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaka szpachla?
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 07, 2017, 14:09:13 pm »
ok :)