Marzec 28, 2024, 13:08:39 pm

Autor Wątek: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie  (Przeczytany 4477 razy)

Offline jarek1231

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« dnia: Wrzesień 28, 2020, 20:48:15 pm »
Witam
Czy to normalne, że deski 28mm na pióro wpust są tak krzywe ? Część z nich jest w porządku, ale prawie połowa jest jak na załączonym filmie. Drewno po zakupie przechowywałem pod zadaszeniem , składowane na podkładkach i przekładkach. Miałem z tego zrobić ściane do ''sauny beczki'', ale przy prónym montażu ściany wychodzą mi szczeliny , gdzieniegdzie nie dam rady nawet włożyć jedna w drugą. Co moge z tym zrobić ? Czy to wadliwy towar czy normalna rzecz bo to drewno.. ?https://youtu.be/VM3VCVgeDww

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2020, 22:16:35 pm »
Pewnie mokre obrobione i później doschło i pokrzywiło. Ile ma teraz wilgotności? Mierzył ktoś? Jak tak kupiłem listewki.. Nie chciało mi się ciąć i kupiłem gotowe... Sprzedawca zaznaczył że Drewno konstrukcyjne sprzedaje.... Kazałem mu zmierzyć.... 14 procent... Kilka dni w ciepłe... 12 %teraz mają moje banany... Na szczęście krótkie elementy z tego będą i mi nie przeszkadza ale w twoim przypadku to lipa....

Offline jarek1231

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2020, 23:55:15 pm »
Wilgotności nie znam, nie mam czym zmierzyć.. drewno niby z dobrej firmy, świerk skandynawski..sprzedawca mowil ze dostaly wilgoci.. - czy to mozliwe przez 2 tygodnie, z czego 5 dni przelezaly w busie ?

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2020, 23:06:06 pm »
Jak mokre i wyschną to na pewno zwichruje dechę... Ale czy w drugą stronę tak samo to już nie wiem... Nie wydaje mi się... Niech się inni wypowiedzą....
Gdzie kupione? Już zbyt późno ale lepiej by było sprzewcy nic nie mówić i pojechać po "więcej" i niech on wilgotność zmierzy. Wtedy by było wiadomo co i jak
Myślę że gdyby zawilgotnialy i później ponownie wyschły to by mogło się tak zrobić...ale nie mam na tyle doświadczenia by na 100 %powiedzieć. Niech inni się wypowiedza
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2020, 23:11:30 pm wysłana przez Arek15 »

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 30, 2020, 10:33:19 am »
podstawowy wilgotnościomierz kosztuje około 80zł. Na pewno nie są to bardzo dokładne pomiary, ale będziesz widzieć czy nie jest mokre.

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 12, 2020, 12:53:07 pm »
Ja się tam nieznam, więc się wypowiem. :P No nie wierzę, że te dechy tak pokręciło, bo dostały wilgoci. Raczej nabili Cię w butelkę i dostałeś niedosuszony materiał. W zeszłym roku kupowałem dużo sosny 32mm na szalunki od lokalnego drzewiarza. Drewno było wręcz mokre po zakupie - po roku, owszem, są niektóre pokręcone, ale nie tak jak u Ciebie i na długości 4m. Materiał na zabawy stolarskie trzymam w większości pod dachem, ale na zewnątrz - jak pada, to tej wilgotności przybywa, ale nawet po tej pięknej wiośnie, jaką mieliśmy tego roku nic mi się nie deformowało. Miernik "z kolcami" można mieć za równowartość średniej jakości pół litra i będzie działać dość precyzyjnie, pod warunkiem, że producent go właściwie skalibrował.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 15, 2020, 12:19:35 pm »
No dobra - to jak suszyć żeby nie pokrzywiło? Dociążać ile się da? Spiąć pasami? Czy taki urok żywego drewna, że jak ma pokręcić to pokręci?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 15, 2020, 14:30:18 pm »
Taki urok :)

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 15, 2020, 22:42:27 pm »
Jak wyschnie to dopiero obrabiac

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 20, 2020, 12:21:09 pm »
Kupuj tylko u sprawdzonych dostawców, którzy mają suszarnię. Kup miernik - kosztuje grosze a zawsze coś Ci da się zorientować. Jak nie masz wyjścia i musisz wziąć wilgotne, to dosuszaj. Moje deski, o których pisałem wcześniej - z dołu sztapli są prawie proste. (Prawie... ;) ) - więc na wierzch sztapli bloczki betonowe, pasy, czy co tam masz.

Tak z dygresji, u mnie na wiosce co jakiś czas ktoś zetnie jakąś gruszę czy orzecha. Zwykle idzie to na opał (o tempora, o mores...). Nie wiem, kiedy będę miał trochę wolnego czasu, żeby się tym zająć, ale bardzo chciałbym u siebie zrobić "solar kiln" na takie zabawy. Polecam poguglać, jeżeli masz miejsce i chęci aby postawić u siebie coś takiego.

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 20, 2020, 22:47:23 pm »
Te wentylatory mają jeszcze jakiś dodatkowy wpływ przy tym Solar Kiln? Bo na Google sporo z wiatraczkami Picture'sow

Wysłane z mojego STK-LX1 przy użyciu Tapatalka


Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2020, 08:41:54 am »
Gdy by nie było ruchu powietrza drewno nie  schło by prawidłowo

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 21, 2020, 10:49:05 am »
Oprócz tego co pisze Tomek, chodzi też o to, żeby zaciągało powietrze przez ekran (tam się nagrzewa), przeciągało przez sztaplę i wywiewało z tyłu - tak jak tutaj: https://pl.pinterest.com/pin/452189618820763811/