Marzec 29, 2024, 07:42:16 am

Autor Wątek: Strug elektryczny - jaki wybrać?  (Przeczytany 12542 razy)

Offline Plut3k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Strug elektryczny - jaki wybrać?
« dnia: Kwiecień 12, 2018, 22:18:57 pm »
Cześć, noszę się z zamiarem zakupu struga elektrycznego. Budżet do 400zł. Zastanawiam się nad GRAPHITE 110mm
http://allegro.pl/graphite-strug-elektryczny-1300w-hebel-59g680-110-i7140880894.html
 albo RYOB
http://allegro.pl/strug-750w-ryobi-epn7582nhg-walizka-i5628799466.html
albo HITACHI
http://allegro.pl/hitachi-p20sf-strug-elektryczny-hebel-620w-noze-i7069147232.html

Pytanie: co lepiej wybrać - 110mm ale w firmie niezbyt do mnie przemawiającej lub rozpoznawalne marki ale 82mm struga? Parę razy sparzyłem się na kupowaniu najtańszego sprzętu. Teraz wolę albo dopłacić, albo mieć mniej funkcjonalne ale lepszej jakości. Dodam, że jeszcze do tej pory nie skorzystałbym z pełnej szerokości 110mm. Max co do tej pory bym strugał to jakieś 60mm. Ale wiadomo, że nie wiadomo jaki projekt będzie następny :D
Poza tym czy Ryobi to godna polecenia firma? Do Hitachi nie mam zastrzeżeń.

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2018, 22:23:02 pm »
RYOBI to lowend ze stajni TTI, czyli na górze masz Milwaukee, później AEG i na końcu Ryobi.

Ja dość sporadycznie po strugi sięgam, zawsze szybciej utniesz pilarką na szynie (jeśli się da dojść).

Sprawdź jak z częściami do nich.

Z tych 2 nic nie polecę bo ich nie znam ;/
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline noprofi_semi

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Gwóźdź wystaje, chwytaj za młotek.
    • Zobacz profil
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2018, 07:18:26 am »
Ja kupiłem używanego boscha z linii zielonej(leciwej i jestem zadowolony). Większość narzędzi kupowałem używanych na znanych portalach. Z tego co pokazałeś to hitachi. Zobacz również coś takiego https://www.stukpuk.pl/strug-do-drewna-500w-makita-m1901-nastepca-maktec-mt191?gclid=Cj0KCQjwh7zWBRCiARIsAId9b4pZjtoHYzVqn9_DnaXOJd8LP0KHeuLFqFGV-K2Vc_2c67qRsj7Qjr4aAvDAEALw_wcB. Graphit to marka topex.

Offline Plut3k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2018, 21:34:26 pm »
No i niedawno kupiłem jednak Graphite 110mm. Nie wiem czy potrzeba wprawy czy ten strug tak ma ale nie struga równo. Wystrugałem całą surową deskę, wszędzie była gładka, lecz jak przyłożyłem poziomicę, to było gorzej niż przed struganiem. Początek i koniec były bardziej wystrugane niż środek. Słychać to nawet po pracy struga. Na początku sporo urobku produkuje, po środku deski słabo jest to słyszalne i na końcu również struga aż miło. Też macie takie problemy? Oglądałem na YT jak używają strugarek, i wychodzi im idealnie równa powierzchnia.

Offline komseba

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
    • Zobacz profil
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 11, 2018, 21:55:58 pm »
Zdecydowanie potrzeba wprawy, wyrobionego oka w oku ;) i odpowiedniej techniki strugania.
Wrzuć może ten filmik to będzie można się odnieść bo ciężko to opisać słowami.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 11, 2018, 22:34:41 pm »
Sprawdź czy stopa jest równa

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 11, 2018, 22:42:47 pm »
pewnie kolega ma dechę banana i chce to wyrównać , strugiem raczej się nie uda.Strugiem elektrycznym z ręki zbierzesz jednakową grubość ale płaszczyzny istniejącej. napisz coś więcej, wklej zdjęcia to nakierujemy.jeśli dobrze widzę oglądałeś strugarki a kupiłeś strug? jak mówi moja babcia : śkłem d..y nie utrzesz  synku:)

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2018, 22:49:03 pm »
Edycja postu nie działa-ładuje i ładuje więc kolejny bardziej myśle uderzający w sedno problemu:
strugiem jak strugasz wchodzisz materiał tak  żeby płaszczyzna przed głowicą przylegała do dechy, jak już głowica wejdzie w deskę i płaszczyzna za głowicą posuwa sie po desce trzymaj tylko za rękojeść dociskając tylko Większą część płaszczyzny do powierzchni deski- musi działać

Offline Plut3k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 12, 2018, 16:50:24 pm »
Właśnie po którymś razie zorientowałem się, że na początku trzeba przyciskać przód. Ale problem jest taki, że na początku deska byłą w miarę równa, chcę zrobić klejonkę i próbowałem jedynie wygładzić powierzchnię deski. Po trzech struganiach zrobił się wielki równomierny garb na środku. Chyba jednak jest tak jak pisze Arek15 - zbierzesz z płaszczyzny już istniejącej. Ewentualnie powoli będę zbierał na środku po 0.3mm a miejsca gdzie zaczynam i kończę strugać wyszlifuję.
Zaraz sprawdzę czy stopa jest równa.

Offline Plut3k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 12, 2018, 16:56:52 pm »
Strug równy, lecz dopiero od ustawień powyżej 1mm widać, że przednia stopa się podwyższa. Do 1mm wszystko jest na tym samym poziomie.
Edytowania poprzedniej wiadomości brak, więc post pod postem.

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Strug elektryczny - jaki wybrać?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 09, 2020, 12:30:29 pm »
Hej - odświeżam kotleta, żeby nie duplikować wątków... ;)

Czy ktoś z szanownych koleżanek i kolegów używał struga (lub w sumie innych narzędzi) firmy Maktec, model MT191 (Makita dla ubogich)? Potrzebuję takiego narzędzia głównie po to, żeby szybko zebrać materiał, który i tak później potraktuję strugiem ręcznym - a po prostu szkoda czasu i siły na rzeźbienie tego ręcznie od początku. Czyli taki elektryczny zdzierak i nic więcej.

Jakiś czas temu kupiłem frezareczkę M3600 spod tego szyldu i ogólnie jest spoko, chociaż widać pewne mankamenty w stosunku do zielonej Makity. Po prostu nie chcę wydawać dużo pieniędzy na takie urządzenie, ale wolałbym uniknąć jakichś szczególnie niemiłych zaskoczeń. Ktoś coś, gdzieś, kiedyś? Dziękuję! :)