Kwiecień 19, 2024, 05:04:35 am

Autor Wątek: Wyrowniarko grubościówka  (Przeczytany 3956 razy)


Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Wyrowniarko grubościówka
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2022, 07:39:57 am »
Witam
Trudne pytanie. Po pierwszym wyświetlaniu obu ofert rzuciła mi się w oczy nowsza czerwona maszyna. Później zwróciłem uwagę na aluminiowe blaty wyrowniarki. Druga maszyna starsza i chyba całkiem niedawno było cos na forum o podobnej budowie,jak dobrze pamietam. Sam mam wyrówniarke i grubosciowke z przed dobrych kilku lat i poza pewnymi drobnymi mankamentami działają świetnie do dziś.Jednak stara maszyna nie zawsze oznscza dobra. Pisałeś o zastosowaniu amatorskim,masz jakieś plany co byś chciał na takiej maszynie robić?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2022, 08:00:58 am wysłana przez mario78 »

Offline Lekki

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Wyrowniarko grubościówka
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2022, 15:40:53 pm »
Docelowo chciałem jakieś schody, meble ( szafka łóżko) tak dla siebie

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Wyrowniarko grubościówka
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2022, 18:04:56 pm »
Może koledzy i koleżanki coś podpowiedzą ?  Ja mam duże i ciężkie maszyny,więc nie mam wiedzy jak pracują nowsze konstrukcje z aluminiowymi blatami,czy nic sie z nimi nie dzieje?

Offline Lekki

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Wyrowniarko grubościówka
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2022, 18:53:20 pm »
Właściwie u mnie priorytetem jest jakość strugania, moze coś  polecicie czego szukać, jakiś model albo co wykluczyc, 2 czy 3 noże będą lepsze?

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Wyrowniarko grubościówka
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2022, 20:49:00 pm »
Wszystko zależy jak duże elementy chcesz obrabiać. Pomyśl co będziesz robił, a zwykle apetyt rośnie w miarę jedzenia. Na mniejszych maszynach trudniej obrabiać duże i ciężkie elementy. Co do jakości jest podobnie, ale w teorii. Niby mniejsze maszyny powinny być dokładniejsze, ale niestety mocno to zależy od producenta urządzenia oraz pośrednio ceny.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Wyrowniarko grubościówka
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2022, 23:10:08 pm »
Ogloszenie pewnie juz nie aktualne,moze cos takiego,podobną konstrukcję w wiekszym budżecie? Przy robieniu klejonek jakość strugania jest bardzo ważna a początki pracy na takich maszynach,ustawianie,wymiana noży dla mnie była trudna. Jesli kupisz dobrą maszyne i ją opanujesz bedziesz miał przyjemność z pracy na niej i z efektów. Lepiej 3 noże,2 nozowe to chyba starsze maszyny?
https://forum.domidrewno.pl/index.php?topic=16744.0
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2022, 23:17:44 pm wysłana przez mario78 »

Offline Lekki

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Wyrowniarko grubościówka
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 03, 2022, 17:58:48 pm »

Offline Mariany

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
Odp: Wyrowniarko grubościówka
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2022, 00:22:41 am »
Mam DYMĘ 8. Kupiłem na początku swojego majsterkowania. I na początek przygody ze stolarstwem jest ok. Obecnie służy okazyjnie do wstępnej obróbki i do galanterii tzw. ogrodowej. Fakt że wykonałem nią meble do kuchni. Kłopotliwa regulacja noży, ale po nabraniu wprawy ok. Pokazany przez Ciebie Dyma z linka wygląda na przechadzałą i malowaną. Nie warto. Jeżeli już to  szukaj  w lepszym stanie. Gość pisze o regulacji poziomów prawdopodobnie ustawienia blatów. W dymie tego niema. Blaty są z grubej blachy i jak krzywe to krzywe zostaną. Reguluje się tylko wielkość zbioru przy struganiu. Z powodu braku części,  po uszkodzeniu  napędu grubościówki musiałem dorabiać jeden z jej trybów. Była to dla mnie kłopotliwa sprawa.  Jak kupować to tylko o w dobrym stanie. Pozdrawiam Jacek

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Wyrowniarko grubościówka
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 15, 2022, 08:18:15 am »
jak schody chcesz robić to minimum 310mm grubościówkę potrzebujesz