Kwiecień 25, 2024, 20:53:56 pm

Autor Wątek: Budowa piły taśmowej  (Przeczytany 6137 razy)

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Budowa piły taśmowej
« dnia: Luty 17, 2022, 19:28:04 pm »
Witam wszystkich.
Opisywałem tu kiedyś budowę strugnicy wzorowanej na Sjobergs Elite 1500, tym razem chciałbym zamieścić relację i uwagi związane z samodzielną budową piły taśmowej o średnicy kół 430mm (17").
Pomysł takiej realizacji powstał dosyć spontanicznie . Głównym argumentem było to że otrzymałem w prezencie żeliwne koła pasowe o takiej właśnie średnicy. Nie były to koła do taśmówki wymagały przeróbki piast (miały kanały na wpusty) ale ich ponad dziesięcio kilowa masa była bardzo cenna. Jak wiadomo koła są jednymi z najważniejszych podzespołów każdej taśmówki. Rozważałem kiedyś budowę piły taśmowej o konstrukcji drewnianej. Takich realizacji jest w internecie bardzo dużo. Ale te masywne koła były głównym argumentem za tym żeby jednak zrobić konstrukcję metalową.
Zacząłem oglądać taśmówki o zbliżonej średnicy kół różnych firm: Holzmann HBS 470 Profi, Record Power BS400, Grizzly, Ricon, Axminster a nawet 18 calowego JETa.
Podobnie jak przy Sjobergu studiowałem dokładnie PDFy instrukcji z rysunkami poszczególnych podzespołów. Starałem się wybrać możliwie najlepsze rozwiązania i takie które były w moim przekonaniu najłatwiejsze dla mojej realizacji. Robiłem szkice, powoli systematycznie zbierałem materiał , planowałem,obliczałem i wreszcie zdecydowałem się na realizację.


Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 17, 2022, 20:02:41 pm »


To kolumna pionowa- kręgosłup korpusu. Od sztywności tego elementu zależy sztywność całej piły.
Zespawane dwa zimnogiete ceowniki 160x80 z blachy 4mm i długości 1800mm.



a to podstawa piły, blacha 570x700 grubość 5mm
na krawędziach od spodu przyspawana rama z pionowo postawionego profilu 50x30.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2022, 20:04:52 pm wysłana przez Dariusz Popławski »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 17, 2022, 21:17:38 pm »
Cześć
Ja zbudowałem kilka pił taśmowych 10", 14 i 16" z drewna. Obecnie posiadam piłę Hammer N4400. Gdybyś kiedyś potrzebował , to mogę przesłać Ci zdjęcia jakichś szczegółów technicznych budowy tej piły.

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 17, 2022, 22:51:12 pm »
Cześć
Piękna piła ;) Bardzo dziękuję za deklarację pomocy, ale obawiam się że moja realizacja poszła już za daleko. Tym niemniej nie wykluczam ew pytań i chętnie w razie potrzeby zapytam.

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 18, 2022, 16:36:37 pm »


Osłona górnego koła i jednocześnie integralna część całego korpusu pilarki. Wykonana została z blachy grubości 2mm. Wspawane tu będą pionowo dwa zimnogiete ceowniki które będą stanowiły prowadnicę dla mechanizmu napinania i przechyłu koła a jednocześnie w znacznym stopniu usztywnią całość konstrukcji.



Oczywiście konieczne będzie  dodanie dodatkowych poprzecznych profili usztywniających. Nie jest to przesadą bo moje żeliwne koło górne (lżejsze) to ponad 10 kg.
Żebra usztywniające wykonałem z profilu 60x60x2. Na zdjęciu widoczny jest również mechanizm podnoszenia i opuszczania górnego prowadzenia taśmy tnącej.
Wszystko to trzeba dość ciasno upakować w tej części korpusu, tak aby ruchome podzespoły nie kolidowały ze sobą.
W dolnej części korpusu widać owalny otwór przez który przechodzi śruba napinająca M20 oraz przecięcie na prowadzenie brzeszczotu.



Całość przygotowana jest do połączenia (zespawania)z kolumną . Na tym etapie chciałem też wykonać wszystkie otwory montażowe bo zrobienie tego później byłoby trudne albo wręcz nie wykonalne (np otwory na oś napinacza i wychyłu). Notabene i tak zapomniałem  :) o wycięciu wizjera z przodu do obserwacji położenia piły na bieżniku koła.



Nie wiem czy przypadkiem nie za dużo zdjęć wrzuciłem
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2022, 16:51:24 pm wysłana przez Dariusz Popławski »

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2022, 12:02:53 pm »


Moment łączenia z kolumną. Na drugim planie widoczna podstawa piły z zaznaczonym miejscem do przyspawania kolumny.



Spawanie tego miejsca musi być wykonane szczególnie dokładnie, wykorzystałem do tego celu jako bazę, płaszczyznę stalowego blatu mojej pilarki tarczowej .



Przecięcia korpusu ( do założenia taśmy na koło ) przy kolumnie, oraz okna w którym poruszać będzie się ramię ustalania wysokości cięcia zostaną wykonane później aby uniknąć deformacji podczas spawania. Po środku w dolnej części korpusu widać wspawaną na wzmocnieniu nakrętkę. Tu będzie wkręcana śruba regulująca płaszczyznę pracy koła.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2022, 12:06:26 pm wysłana przez Dariusz Popławski »

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2022, 21:20:43 pm »


Przygotowanie blach konstrukcyjno-osłonowych dolnej części korpusu. Głowna nośna blacha na której będzie z tyłu silnik a z przodu dolne koło napędowe taśmy ma grubość 3mm i specjalnie ukształtowany grzbiet w górnej części. Miejsca docelowego usytuowania silnika zostały wzmocnione przyspawanymi kawałkami blachy 4mm. Wzmocnienia są m/z konieczne bo tu będą wykonane łukowe fasolowe otwory umożliwiające napinanie paska napędowego



W dolnej części (docelowo tuż nad podstawą) widoczny jest otwór króćca zasysającego. Został tam już przyspawany (niewidoczny na zdjęciu) odcinek rury fi 100mm). Otwór tuż przy kolumnie to oś obrotu docelowej blachy na której będzie silnik napędowy.



A to moment wyznaczenia dokładnego położenia osi silnika przy napiętym pasku klinowym. Koła pasowe są na razie wzajemnie rozparte krótkim kawałkiem listewki. Pozwoli to na wyznaczenie łukowych otworów na obrót osi i śruby ustalającej położenie silnika.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2022, 21:25:11 pm wysłana przez Dariusz Popławski »

Offline Granado

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 190
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2022, 20:53:27 pm »
Szykuje się na potężną , profesjonalną, dla zawodowego stolarza, maszynę.

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2022, 19:25:11 pm »
Szykuje się na potężną , profesjonalną, dla zawodowego stolarza, maszynę.
Takie było założenie :)
Jak coś robić to konkretnie ;)



Dolna część korpusu jest już połączona trwale z kolumną i podstawą. Podobnie jak w górnej części korpusu również i tutaj nie ma jeszcze szczeliny na piłę przy kolumnie w celu uniknięcia ew.deformacji o które przy spawaniu jest dość łatwo.





Przyznam szczerze że to był najtrudniejszy etap spawania tej konstrukcji . Tym bardziej że robiłem to sam, a korpus ma z podstawą ok 190cm. Postawienie i zespawanie kolumny z przyspawaną już osłoną koła górnego w pionowej pozycji łatwe nie było ale jakoś udało się tego dokonać. Dodatkową trudnością jest też fakt że to nie tylko musi być mocne mechanicznie ale zachowana musi być też prostopadłość i wzajemne spasowanie elementów.



Korpus w widoku z drugiej strony .  Widać poprzeczny szeroki profil z wspawanym odcinkiem grubościennej rury z 4 śrubami ustawionymi co 90stopni.
W tym miejscu będzie wałek dolnego koła napędowego. Śruby będą służyć do ew.kalibracji położenia osi dolnego koła.

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2022, 19:07:28 pm »


W tym wycięciu korpusu dolnego będzie umieszczony dolny prowadnik piły



Płytka na której będzie umieszczony prowadnik (blacha grubości 8mm) z zaznaczonym oknem i szczeliną do zakładania taśmy tnącej.



Podstawa prowadnika dolnego wycięta i przyspawana do korpusu. Pod spodem widoczna skośna kieszeń z której wychodzi króciec do odciągu.

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 26, 2022, 17:10:04 pm »


Powyżej poglądowy szkic dotychczas wykonanego korpusu piły. To rysunek  wykonany przed realizacją i może zawierać niewielkie rozbieżności z tym co widać na zdjęciach.
Np. dodatkowe usztywnienie zaznaczone strzałką na poniższej fotografii.



Uznałem że wspawanie profilu w tym miejscu może znacząco wzmocnić korpus , gdyż nieopodal korpus zostanie rozcięty w kierunku drzwiczek.
Tam będzie przesuwała się piła a rozcięcie musi być na tyle szerokie żeby pomieścić również ruchomą osłonę tej piły.

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 16, 2022, 19:05:39 pm »


Mechanizm napinania taśmy tnącej i pochylania górnego koła w płaszczyźnie pionowej.
Na tym zdjęciu nie jest jeszcze usytuowany we właściwym miejscu,  u góry widać na wierzchu oś zawieszenia tego mechanizmu.



Tak wygląda ten mechanizm w widoku bocznym.



A to rysunek wykonawczy, u dołu trochę kartki zabrakło   :) , jest tam jeszcze ok 100mm śruby M20.
Na końcu tej śruby będzie osadzone kółko ręczne do pokręcania aby podnosić i opuszczać górne koło.
W górnej części rysunku powinien być też widoczny mechanizm mimośrodowego napinania taśmy, ale kiedy powstawał ten szkic jeszcze tego nie planowałem ;)

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2022, 19:20:16 pm »


Pora na połączenie silnika z korpusem.
Zastosowałem silnik kołnierzowy, 3 fazowy o mocy 2KW i prędkości obrotowej 1400 obr/min.
Do zamka na kołnierzu silnika jest jak widać na zdjęciu dopasowana płyta nośna z blachy o grubości 8mm.
Płyta będzie przykręcona do silnika 4 wkrętami (łby stożkowe) M10.



Tabliczka znamionowa silnika





Silnik z płytą przymocowany do korpusu piły dwoma śrubami M10. Jedna z nich stanowi oś obrotu płyty a druga przesuwająca się w fasolowym łukowatym otworze umożliwia napięcie paska klinowego (B) i ustalenie go w wybranym położeniu. Ponieważ tuż obok na dole znajduje się króciec do odciągu płyta musiała być z konieczności nieco podcięta aby nie wchodziła z nim w kolizję.
Na zdjęciu widoczna jest zaznaczona białą kreską korekta tego podcięcia.

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 22, 2022, 20:08:44 pm »


Tak wyglądały pierwotnie piasty kół. To były klasyczne koła pasowe z otworem i kanałem na wpust. Miały jednak masywną budowę pozwalającą na takie powiększenie tych otworów że można w nich było umieścić łożyska.





To rysunek obrazujący konstrukcję dolnego koła napędowego zespolonego z kołem pasowym. Koło górne ma identyczną konstrukcję tylko jest bez koła pasowego.
W piaście koła są jak widać na przekroju umieszczone dwa łożyska, pomiędzy którymi jest tuleja dystansowa. Cały zespół jest zapięty wewnętrznymi pierścieniami segera w piaście koła.
Oba koła są zamocowane na osiach przy pomocy śrub M10 i szerokich podkładek wchodzących na wewnętrzne pierścienie łożysk.

Offline Dariusz Popławski

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Zobacz profil
Odp: Budowa piły taśmowej
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2022, 20:31:44 pm »



Pora na wykonanie prowadzenia górnego i dolnego taśmy tnącej.
Zdecydowałem się na wykonanie prowadnic z użyciem łożysk tocznych zarówno do prowadzenia bocznego jak i tylnego.
Wzorowałem się na pokazanej na zdjęciu prowadnicy firmy Carter, która przeznaczona jest do pilarek o średnicy kół roboczych od 16 do 24 cali.
Główną częścią tej prowadnicy jest aluminiowy korpus w którym osadzone są ruchome łożyska toczne.
Taka prowadnica ma dużą sztywność, zwartą budowę i stosunkowo łatwą regulację.




W moim wykonaniu zdecydowałem się na wykonanie składanego korpusu stalowego (spawalność).
Takie rozwiązanie ułatwiło wykonanie korpusu prowadnicy.
Na tym zdjęciu widoczna jest prowadnica górna.





Tutaj widać w jaki sposób są skonstruowane moje prowadnice.
To dwa ustawione pod kątem prostym prostopadłościany, które zostały ze sobą zespawane.






Prowadnica dolna usytuowana jest na podstawie , która umożliwia wstępną regulację jej ustawienia. Jest to w zasadzie regulacja jednorazowa.
Dokładnej regulacji prowadzenia taśmy dokonuje się tak samo jak prowadnicy górnej.

« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2022, 20:39:48 pm wysłana przez Dariusz Popławski »