Kwiecień 19, 2024, 10:53:06 am

Autor Wątek: Połączenie pękniętego blatu kuchennego  (Przeczytany 2556 razy)

Offline MarcM

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Połączenie pękniętego blatu kuchennego
« dnia: Sierpień 05, 2022, 16:48:28 pm »
Cześć wszystkim - to moja pierwsza wizyta na tym forum w poszukiwaniu porady :) Sporo rzeczy robię w oraz wokół domu i mam aktualnie na tapecie temat jak niżej.

Przewoziłem kuchnię i podczas demontażu w miejscu wyciętego pod indukcję otworu blat najzwyczajniej w świecie pękł. Miałem nadzieję na jego przewiezienie w jednym kawałku - był wzmocniony deskami i ściskami, jednak wyszło jak wyszło. Teraz już wiem, że w sumie od początku pomysł był skazany na porażkę...

Efekt taki, że montuję kuchnię w nowym miejscu i muszę jakoś połączyć ten blat. Niestety nie mogę ściąć tej ułamanej części żeby łączyć na równo bo nie będą pasowały szafki.

Pomysł mam taki, żeby:
- "z czuciem" pościnać te ułamane "drzazgi" na czołach obu łączonych części
- od dołu podfrezować miejsce na płaskownik +/- 150x30x3 w celu podparcia łączenia - w obu miejscach łączenia
- docisnąć prawą część do lewej w celu ich jak najmocniejszego ściśnięcia - mam po prawej ścianę o którą chciałbym zaprzeć lewarek i to nim "z czuciem" ;) docisnąć blaty
- od dołu skręcić blaty przy użyciu wspomnianego wcześniej płaskownika
- na połączeniu oczywiście użyć jakiegoś kleju
- po sklejeniu od góry zrobić wyprawkę w celu zamaskowania łączenia
- ewentualnie od spodu podeprę jakimś kątownikiem w celu usztywnienia połączenia

Co o tym myślicie? Jestem otwarty na rady i sugestie - najchętniej ze wskazaniem konkretnych produktów, które mógłbym użyć :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2022, 16:54:37 pm wysłana przez MarcM »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Połączenie pękniętego blatu kuchennego
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2022, 19:58:00 pm »
Nie  znam  się ,ale ja bym skleił raczej  na silikon

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Połączenie pękniętego blatu kuchennego
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2022, 21:18:10 pm »
Silikon od górny żeby zabezpieczyć a od środka rakoll? Są małe tubki kleju specjalnego do blatów,różne kolory może to mogło by być zabezpieczeniem,zaprawką? W środku jakiś klej do drewna ścisnac,wręcz dobić gumowym młotkiem od czoła blatu wcześniej na grubości wcisnąć ściskam?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Połączenie pękniętego blatu kuchennego
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2022, 21:00:02 pm »
Witam.
Ten klej do blatòw to dobry  pomysł, ale już po sklejeniu.jako naprawa i maskowanie połączenia jeśli to jest to samo co używam, to wiąże bardzo szybko.
Ja sugeruję nałożyć na połączenie klej wolno wiążący.
Złożyć wstępnie i przygotować do ściśnięcia. Przed ściśnięciem położyć folię i drewienka lub plastikowe  podkładki on góry i dołu połączenia. Ścisnąć lekko ściskami tak aby mogły się przesunąć elementy i docisnąc je do siebie.


Offline MarcM

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Połączenie pękniętego blatu kuchennego
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2022, 22:25:34 pm »
Panowie, dzięki za podpowiedzi - postęp jest następujący.

Wczoraj popracowałem nad tematem:
- wyfrezowałem 8mm rowek w obu częściach blatu
- w rowki wstawiłem płaskowniki o wymiarach 23 cm x 3 cm x 6mm - gruby, stabilny ajzol ;)
- przykręciłem je do "dalszej" - lewej, części blatu

Po powyższych pracach, nawet bez klejenia obie części blatu są w 99% sztywne i w płaszczyźnie - chciałem je jeszcze skołkować na połączeniu ale nie mam narzędzi żeby zrobić to w osi więc odpuściłem temat.

Pomysł jest taki, żeby zamówić klej/uszczelniacz do blatu - https://allegro.pl/oferta/color-joint-klej-i-uszczelniacz-do-blatow-j-szary-12061709309
Powyższym skleić blaty bez większego dobijania ich do siebie - żeby nie uszkodzić laminatu, po czym połączenie wyprawić jakimś woskiem/wypełniaczem - tutaj myślałem o zastosowaniu https://www.castorama.pl/wypelniacz-do-blat-szary-tytan-id-1111006.html

Ewentualnie myślałem o zakupie jakiegoś zestawu wosków ale nie wiem czy one nadadzą się do blatu kuchennego:
- https://allegro.pl/oferta/zestaw-retuszerski-cleho-c70-retusz-mebli-podlog-8114632041

Te produkty - klej i wypełniacz Unika wydają się sensowne i dedykowane do takich rzeczy. Co myślicie o tym pomyśle?
Temat mnie męczy bo ten blat wstrzymuje mi montaż pozostałych elementów kuchni więc chciałbym zamknąć to w tym tygodniu ;)

EDIT:
@mario78 - widzę, że to ten sam klej, który Ty polecałeś - na telefonie nie byłem zalogowany i nie wyświetlało mi się Twoje zdjęcie :)
@Lirorobert - nie wiem czy ten klej nadaje się jako wypełniacz szczeliny - jak przyjdzie to może zrobię test jak on wygląda po wyschnięciu; w kwestii płaszczyzny - blaty będę łączył na gotowo na szafkach - na ich ściśnięcie potrzebuję 10s - tyle co przesunięcie i dociśnięcie. Same z siebie leżą w płaszczyźnie na szafkach więc dodatkowe prowadzenie nie jest potrzebne (wcześniej też o tym myślałem ale wydaje się zbędne).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2022, 22:38:13 pm wysłana przez MarcM »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Połączenie pękniętego blatu kuchennego
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 08, 2022, 07:09:44 am »
Kolor joint nie schnie w locie,więc spokojnie. Klej jest elastyczny,lepki i mażący się,zwłaszcza czarny. Nie jest tak gęsty jak silicon. Wracając do woskow,Lidl ma fajny zestaw z podgrzewaczem,woski później twardnieja. Są też woski sprzedawane pojedynczo na szt np w Leroy Merlin,bardziej elastyczne,można je ze sobą mieszać żeby dobrać kolor.

Offline MarcM

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Połączenie pękniętego blatu kuchennego
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 08, 2022, 10:57:16 am »
W kwestii Color Joint - czy on po wyschnięciu tworzy spoinę twardą czy elastyczną? Chciałbym klej, który usztywni połączenie - stabilnym podparciem będą płaskowniki.
Na stronie Lidla nie widzę takiego zestawu wosków - może mają go okresowo w sprzedaży. Na all...o są takie skromniejsze zestawy po 80 zł, np. https://allegro.pl/oferta/wax-set-glazura-zestaw-woskow-twardych-11-szt-9742732983

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1768
    • Zobacz profil
Odp: Połączenie pękniętego blatu kuchennego
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 08, 2022, 12:23:42 pm »
Elastyczną.