Kwiecień 19, 2024, 23:46:59 pm

Autor Wątek: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?  (Przeczytany 22507 razy)

Offline terminux

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 102
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 14, 2016, 13:37:33 pm »
Tak czytam już któryś wątek z rzędu na temat jakości kątowników, ich odchyleń itd i zastanawiam się - skąd wam wychodzą te wartości? Albo inaczej - jak sprawdzacie wasze przymiary?
I proszę nie potraktować to jako jakiś atak na kogoś czy coś w tym stylu. Ja też chciałbym sobie sprawdzić kątowniki i szczerze mówiąc poza postawieniem dwóch koło siebie jakoś nie bardzo wiem jak się za to zabrać.
A może ja mam takie idealne narzędzia, że nie mają żadnej odchyłki? ;)

Dentarg

  • Gość
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 14, 2016, 14:16:27 pm »
Akurat jeśli chodzi to tego SHINWA z tematu, to nie chodzi o to że on nie trzyma kąta 90st, tylko o to, że jego 2 krawędzie są krzywe. Końcówki krawędzi są zwichrowane, więc cieżko namalować prostą linię. Czyli de facto wyznaczona przez nie linia prostopadła czy pod kątem 45st nie trzyma tego konta na całej długości, bo krawędź kątownika jest pofalowana. A widać to po przyłożeniu do jakiejkolwiek prostej krawędzi (poziomicy, innego kątownika, czy powierzchni prostej sklejki. Sklejka nie ma swichrowań 1mm na 1cm. Prawdę mówiąc gołym okiem widać, że ten SHINWA jest koślawy.

Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 14, 2016, 14:17:26 pm »
Ja mam 2 cyfrowe katomierze (rozne) i sprawdzam
Poza tym mam przymiar krawedziowy z dokladnoscia 0.01% - czym mozna sprawdzic plaskosc krawedzi wizualnie ;)
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 14, 2016, 16:20:39 pm »
Ja też chciałbym sobie sprawdzić kątowniki i szczerze mówiąc poza postawieniem dwóch koło siebie jakoś nie bardzo wiem jak się za to zabrać.
Może to głupie co napiszę,ale zwykła kartka papieru złożona starannie na dwa razy daje nam kąt 90°a jeszcze raz 45°

Offline Henry

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1138
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 14, 2016, 16:54:40 pm »
Tak czytam już któryś wątek z rzędu na temat jakości kątowników, ich odchyleń itd i zastanawiam się - skąd wam wychodzą te wartości? Albo inaczej - jak sprawdzacie wasze przymiary?

Standardowa metoda to przykładasz kątownik do środka prostej krawędzie i rysujesz linię, potem obracasz (podstawę na drugą stronę) i w tym samym miejscu rysujesz drugą - jeśli się nie rozjadą to jest 90, jeśli się rozjadą to kąt między nimi to 2x odchyłka kątownika.
Albo porównujesz ze wzorcem, np kartką papieru, linią wykreśloną geometrycznie  (w podstawówce miałeś podział odcinka prostopadłą przy pomocy cyrkla), albo bierzesz patyczki 30, 40 i 50cm i składasz z nich trójkąt który będzie miał jeden kąt 90 stopni (Pitagoras Ci powie dlaczego ;) ), albo w drugą stronę - na kątowniku odznaczasz 3 cm na jednym ramieniu, 4cm na drugim i pomiędzy tymi punktami musi być 5cm po przekątnej (to działa też na wielokrotności 6/8/10cm, 9/12/15cm, etc - im więcej tym dokładniej możesz pomierzyć)

marek_b

  • Gość
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 14, 2016, 17:35:22 pm »
Linijka + cyrkiel = trygonometria .
Żaden "japończyk" tego nie pokona, trochę wiary w Europę !!!
Każdy uczeń dawnej szkoły to zna.

Klo

  • Gość
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 14, 2016, 17:53:03 pm »
na kątowniku odznaczasz 3 cm na jednym ramieniu, 4cm na drugim i pomiędzy tymi punktami musi być 5cm po przekątnej
To trójkąt ma przekątną? ;)

marek_b

  • Gość
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 14, 2016, 18:37:11 pm »
Ma,  oczywiście !!!
Przy "kroku defiladowym na gruncie grząskim"

Offline Henry

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1138
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 14, 2016, 19:28:54 pm »
Geometrycznie jak łączymy te wyznaczone punkty dla prostokąta 3x4 to właściwie jest to przekątna która nam dopiero tworzy trójkąt prostokątny, choć faktycznie sensowniej nazwać to przeciwprostokątna bo chodzi nam o sam trójkąt.

krzysiek

  • Gość
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 14, 2016, 21:21:55 pm »
Płaski kątownik stalowy , bez stopki , 400/250 kalibrowany to koszt ( bez kosztów wysyłki ) około 20 Euro , więc ten trójwymiarowy za około 90 PLN i jeszcze do tego z Japonii ( za miedzą  ;D ) to iluzja jakości. Piszę to mądrzejszy po pobuszowaniu po necie w poszukiwaniu kątownika ze stopką. Zauważyłem ,że ten stolarski przyrząd 90/45 stopni Faithfull'a zaczyna mnie oszukiwać.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2016, 21:25:32 pm wysłana przez krzysiek »

kerry

  • Gość
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 15, 2016, 07:34:24 am »

Offline Henry

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1138
    • Zobacz profil
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 29, 2016, 19:58:07 pm »
Zapomniałem napisać że mój shinwa jest prosty. Jedyne krzywo oszlifowane miejsce to ta część która wystaje 1cm, ale proste krawędzie są ok.

mily68

  • Gość
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 29, 2016, 22:48:44 pm »
Mój na szczęście jest OK. :)

Dentarg

  • Gość
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 06, 2016, 17:46:12 pm »
Sprawa się zakończyła.
Jak pisałem wcześniej dluta.pl potrzebowały trochę czasu na przyjrzenie się sprawie (ze względów kadrowych - urlopy). Okazało się, że wszystkie kątowniki na magazynie są koślawe. W tym samym czasie dluta zapytaly o opinie producenta (ale nie wiem czy nie dictum ;)). Odpowiedź była taka:
"Krzywa cześć jest po za płaszczyzną roboczą kątownika i nie ma wpływu na jego pracę". Nie do końca się z tym zgadzam, bo prawie każda krawędź jest lekko zakrzywiona, ale te po za płaszczyzną roboczą są zakrzywione najbardziej.
Niestety zakup robiłem na firmę, więc nie mogłem skorzystać z prawa "zwrotu w ciągu 14 dni", bo przysługuje ono tylko osobom fizycznym. Dluta.pl pozwoliło wymienić mi "wadliwy" towar na coś innego z ich oferty. Niestety wymiana kosztowała mnie przesyłkę w 2 strony (kątownik do nich i nowe rzeczy od nich). Czyli dopłaciłem ~25PLN.

Ale chyba mam pecha, albo jestem zbyt wymagający, bo dłuto które dostałem w zamian z wadliwy kątownik wydaje się mieć krzywo osadzoną rękojeść (nie jest w żadnej osi ;)). Założe na to oddzielny temat ;).

Klo

  • Gość
Odp: Kątownik trójwymiarowy SHINWA - jakość silverline?
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 06, 2016, 19:05:11 pm »
Ale chyba mam pecha, albo jestem zbyt wymagający, bo dłuto które dostałem w zamian z wadliwy kątownik wydaje się mieć krzywo osadzoną rękojeść
Coś mnie się widzi, że niedługo na stronie dłut będzie zakładka: "Tych klientów nie obsługujemy". ;D