Kwiecień 28, 2024, 07:50:11 am

Autor Wątek: Pomieszczenie do oswietlenia.  (Przeczytany 8797 razy)

Offline radi198822@wp.pl

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
Pomieszczenie do oswietlenia.
« dnia: Sierpień 10, 2017, 01:00:46 am »
Jak w temacie. Jest do oswietlenia pomieszczenie 7x5.5 i wys 2.7m. Ile i jakie lampy zastosowac? Propozycja taka jak w temacie @draax-a. Ma byc widno aby oczy sie nie meczyly chcialbym aby swiatlo bylo rownomiernie rozproszone. Myslalem o 9u szt. tzn 3 (kolumny) x 3(rzedy).

https://www.olx.pl/oferta/lampa-led-36w-120cm-natynkowa-panel-led-swietlowka-CID628-IDjJpdx.html

kozio

  • Gość
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2017, 07:28:24 am »
Podlacze się do pytania bo sam jednak chyba będę zmieniał na nowe.

Offline Andriu

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1062
    • Zobacz profil
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2017, 07:55:28 am »
u mnie w pomieszczeniu  4,5x4,5 mam  2 świetlówki  po 15 V i  w sumie  deklarowane  4000 lumenów i jest spoko, ustawione  na środku pomieszczenia

Nożyk

  • Gość
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2017, 08:09:22 am »
Radi, ciężko wyczuć te Ledy. Teoretyczne wartości często tyczą się warunków laboratoryjnych lub są zawyrzane. Wielokrotnie mi się zdarzyło, iż to co przyszło w zamówieniu nie nadawało się do zakładanych celów. (nawet gdy kosztowały po 1,5k za sztukę).

Suma oświetlenia roboczego w danym pomieszczeniu powinna pozwolić Ci na znalezienie szpilki na podłodze. Oczywiście dla efektywnego wykorzystania dzieli się je na obwody.

Wysłane z korniszona


meridox

  • Gość
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2017, 08:13:05 am »
Suma oświetlenia roboczego w danym pomieszczeniu powinna pozwolić Ci na znalezienie szpilki na podłodze.

jak się wbije w  bosą stopę to i po ciemku znajdzie :P

Qiub

  • Gość
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2017, 08:27:17 am »
plaszczyzna robocza (0,85 m) min. 300 lx
zalecane
500 lx czyli jakies EV8
4000oK-5000oK
stopien oddawania barw Ra min. 80


W rozumowaniu dla normalnych idziecie po zarowke np. E27, bierzecie LEDa bo szybko wstaje i malo zre energii, patrzycie zeby mial miedzy 4000-500K temp koloru, RA mozna popieprzyc bo i tak w takich do 50pln ciezko bedzie znalezc pokrycie.

Co do lx to na 1m2 potrzeba 500 do pracy ... jako tako. Wiec teoretycznie potrzebujecie na 4m2 w 2m wysokosci 2000lm bo w lumenach podaja na opakowaniach.
1lx=1lm/m2

Problemem bedzie kupic oczywiscie 2000lm ale bierzcie jak najwieksza liczbe bo wiadomo ze i tak z czasem ich wydajnosc spadnie.

Najlepiej isc do elektrycznego sklepu albo marketu i tam zapodac kilka na raz zeby odpalili i zeby porownac.

Nożyk

  • Gość
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 10, 2017, 08:33:19 am »


Najlepiej isc do elektrycznego sklepu albo marketu i tam zapodac kilka na raz zeby odpalili i zeby porownac.

I to jest meritum striktum.

Wysłane z korniszona


kozio

  • Gość
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2017, 12:30:01 pm »
Zamówiłem 10szt na testy więc dam znać jak przyjadą. Będę miał też wymówkę żeby zrobić sobie oświetlenie od początku.

Nożyk

  • Gość
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 10, 2017, 14:58:11 pm »
Ale tych z olx'a co podał radi?

Wysłane z korniszona


sgt_raffie

  • Gość
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 10, 2017, 15:05:51 pm »
Mam nadzieje, ze tak. Sam je znalazlem i planuje zakup. Testuj Kozio testuj.
Duzo ich jest na olx, wszedzie w PL. Pewnie przyjezdzaja z ali ;).
Gorka - pole do popisu dla Ciebie.

Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 10, 2017, 17:35:08 pm »
Wykonywalem u siebie oświetlenie i kto chce może uznać moje argumenty.

Swietlowki led są bardzo dobre, aczkolwiek unikałbym zintegrowanych zasilanych jednostronnie ponieważ made in china sprawia, ze po pewnym czasie ledy świecą tylko w połowie od strony zasilania. Innymi słowy warto zakupić normalne oprawy do led i świetlówki led z gwintem g13.

Znacznie korzystniej, a zwłaszcza przy standardowej wysokości pomieszczenia zamontować wiecej punktów świetlnych, lecz same punkty relatywnie słabsze. Tzn żeby nie bylo półmroków oraz miejsc przesadnie doświetlonych.

Powiem na przykładzie Radiego, jednocześnie odpowiadając na jego pytanie.
Ma pomieszczenie 7x5.5m czyli 39m2. 38m2 które trzeba oświetlić, powiedzmy ze chce jakieś 400 luxow uzyskać. Przy takim świetle bardzo dobrze się pracuje.
Jedna świetlówka led o długości 60cm bierze 9w i daje 800lumenów. Czyli aby zapewnić pomieszczeniu zaplanowane 400lx musimy zamontować 19 lub 20 ledów które podałem jako przykład.
19 szt ledów razy 800lumenów = 15200 ÷ 39m2 = 389lx
20szt ledów razy 800lumenów = 16000 ÷ 39m2 = 410lx

A zaprojektowanie to już inna sprawa, choć już wiadomo ile szt potrzebuje.
Ja tak mam i generaonie teoria teorią, ale wypróbowane takie liczenie zostało u mnie no i jestem zadowolony.



Żeby było jasne. Ja tu pokazuje tylko ogolną zasadę jak się to liczy bo chyba nikt nie będzie montował do duzego pomieszczenia małych lamp. Radi potrzebuje 120cm jednak już wie jak policzyć. Napisalem na przykładzie ponieważ akrat parametry 60cm znałem.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2017, 17:42:55 pm wysłana przez Gerdo »

Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 10, 2017, 20:14:10 pm »
Podaj mi adres strony sprawdzonej, która działa i umożliwia wrzucenie zdjęć do posta, to wyślę nawet więcej zdjęć. Jak to wygląda w dzień, w nocy itp.

Tak w ogóle to są takie wykresy sporządzone chyba przez UE (?) Z normami oświetlenia no i tam jest napisane ile światła potrzeba do łazienki,  korytarza, sypialni, kuchni, garażu, warsztatu itp itp - no i według mnie do pracy 400lx jest najbardziej ekonomiczne, bo porządnie oświetla, a jesli potrzeba wiecej światła np przy strugnicy, stole, to można punktowo wykonać osobne zawieszone gdzieś pod szafką wiszącą lub coś w tym stylu. Albo np lampy na statywie. Obojętne. Idea jest taka, że DOŚWIETLAM gdy tego potrzebuje.
Energia elektryczna jest droga, a światło jednak cały czas się pali, więc nie ma co przesadzać z mocą.

Przerabiałem lampy tego typu jak z OLX i uważam to za badziew. Mi też było ciezko wydać prawie 50 dych za jeden komplet, bo gdy kupie 10szt to po prostym mnożeniu wychodzi trochę, ale myślę, że warto.


Offline leeching

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 10, 2017, 20:22:54 pm »
Podsyłam jeszcze jedną propozycję, którą dzisiaj widziałem na kanale, który lubię oglądać:


Aktualnie gościu sobie urządza nowy warsztat - on żyje z Youtube - i dostał kilkanaście takich paneli LED na sufit.

Dają jak widać bardzo dużo światła i to było dla niego główne kryterium przy wyborze - bo do filmowania nigdy dosyć światła.

Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 10, 2017, 20:24:46 pm »
Wyślę jeszcze dwa. Pierwsze gdy na zewnątrz jest zmrok, a drugie przedstawia inne pomieszczenie obok, które wykonuje by powiększyć warsztat. Oba są z oświetleniem takim jak pisze czyli te 400lx.
No i zdjęcie bez lampy błyskowej żeby nie przekłamywało

Qiub

  • Gość
Odp: Pomieszczenie do oswietlenia.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2017, 21:04:17 pm »
Pany...
1. bierajcie zrodla swiatla ktore mozna sprawdzac - nie kupujcie u chinczykow bo za kilka lat bedziecie slepi jak krety chodzic
2. bierzcie wiecej niz potrzebujecie - jesli wyjdzie wam 6 zrodel na powierzchnie to wezcie 8 - ja wiem ze to koszta ale lepiej widziec co sie tnie i miec cala lape niz zalowac pieprzonych 50 zaoszczedzonych zyli
3. nie bez kozery pisalem zeby brac wiecej zrodel ... kazde traci z czasem swoje wlasciwosci
4. bierzcie takie zrodla ktore latwo naprawic, wymienic, itd. Jak spieprzy sie wam super piekna lampa za 250zyli to Was zaboli, a tak za 25 zyli pod E27 LEDowka i z glowy. To warsztat - on ma byc funkcjonalny dla Was a nie dla klientow.
5. do hurtowni, marketu itp. sprawdzajcie zrodla swiatla, maja walic po oczach z 3 metrow, ma sie wygodnie pracowac.
6. planujcie rozmieszczenie zrodel swiatla tak zeby po zalonieciu polowy w ktoryms punkcie nie bylo cieni za wiele. Tu chodzi o zdrowie i zycie a nie gowniane kilka groszy ktore zaoszczedzicie. Wiecej czasem wydajemy na glupoty.
7. Liczcie nadmiar swiatla... do mnie 500 lux to juz jest dobrze! 300 to absolutne minimum przy ktorym po 3 godzinach sie juz zle robi. 650-800 lux to odpowiednik EV10 i wali jak swiatlo sloneczne na otwartej przestrzeni w ostatnie sloneczne dni! Mierzcie tak zeby pozniej nie zalowac ze mozna bylo dac 2 punkty wiecej!