Maj 05, 2024, 03:32:59 am

Autor Wątek: Automat strugająco profilujący  (Przeczytany 5113 razy)

Offline wro75

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Automat strugająco profilujący
« dnia: Listopad 12, 2017, 01:33:01 am »
  Tak sobie pomyślałem, że jako ciekawostkę, mógłbym opisać maszynę nie mającą zastosowania w naszych przydomowych warsztatach  i w większości zakładów stolarskich. Pokazać rozwiązania technologiczne, o których ja sam do niedawna nie miałem pojęcia i jak sądzę dla wielu forumowiczów też będą czymś nowym. Maszynę, której naturalnym środowiskiem są zakłady produkcyjne, między innymi takie w którym pracuję.
   A maszyną tą jest:
   Automat strugająco - profilujący marki Wainig, model POWERMAT 2400.

   Tak się prezentuje:


  Nie chcę się rozpisywać nie wiedząc czy kogoś to zainteresuje, ale jeżeli znajdzie się kilka osób to mogę opisać i nagrać kilka filmików jak wygląda obsługa takiego kombajnu. Jak wygląda pomiar narzędzi, jak działa  doostrzanie noży w maszynie przy pomocy automatycznych osełek, montaż narzędzi, ustawianie itp.

   Na wstępie i na zachętę mogę napisać, że. W modelu na którym przyszło mi pracować można zamocować 10 głowic lub frezów z maksymalnym obrotem rzędu 12 000 obr/min (część głowic).
W kolejności: dolny, prawy, lewy, prawy, lewy, górny, dolny, górny, dolny, uniwersalny.
Trzy pierwsze służą do wstępnej obróbki. Do splanowania dolnej powierzchni i prawej krawędzi oraz znormalizowania szerokości obrabianego elementu.  Kolejne dwa, prawy i lewy służą do końcowego nadania szerokości oraz końcowej obróbki bocznych krawędzi. Pierwszy górny ma za zadanie znormalizowanie grubości lub/i nadanie profilu. Kolejne dwa tj: górny i dolny nadają ostateczny wymiar z grubości oraz profilują obie płaszczyzny poziome.
Ostatnią głowicę możemy ustawić w dowolnej pozycji względem osi podłużnej elementu i wykonać frezowania lub cięcia niemożliwe do wykonania na pozostałych głowicach.
   Trzy pierwsze narzędzia mocowane są na typowe wrzeciona z mocowaniem starego typu hydro, natomiast pozostałe mają mocowanie typu PowerLock.
   Maszyna sterowana jest cyfrowo, ale możliwe jest również sterowanie ręczne. Ustawianie profilu rozpoczyna się od optycznego pomiaru narzędzi na specjalnym stanowisku, które mierzy wymiar z dokładnością do 0,01mm. Mierzone jest R.max, R.min oraz wybrany punkt w osi wzdłużnej narzędzia.  Wszystkie dane wysyłane są do obrabiarki, która to automatycznie ustawia pozycję głowic, tak aby poprawnie wykonać zadany profil.
   Maszyna pracuje z max prędkością posuwu 60m/min, wyposażona jest w osełki profilowe oraz do noży prostych, płynną kontrolę obrotów narzędzi, kontrolę wibracji, kontrolę przeciwkolizyjną narzędzi itd.
   Tak więc, jeżeli są chętni na garść bardziej precyzyjnie opisanych ciekawostek proszę o odzew.

Nożyk

  • Gość
Odp: Automat strugająco profilujący
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2017, 06:52:10 am »
Wszystko fajnie, ale zapodaj coś z pracy tejże maszynki. Chyba że to egzemplarz muzealny i tylko stoji i syczy jak lokomotywa Tuwima 😉
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2017, 06:56:32 am wysłana przez Nożyk »

Offline Mariany

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
Odp: Automat strugająco profilujący
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2017, 10:49:08 am »
Maszyna robi wrażenie. Dzięki. Niewyobrażalna jakość. Ciekawe ile potrzebuje prądu. Zapodaj  filmiki z jej pracy. Chętnych do oglądania nie zabraknie. 

Offline wro75

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Automat strugająco profilujący
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2017, 13:09:26 pm »
Proszę bardzo. Tutaj w trakcie pracy, przy produkcji listwy przysufitowej. Prędkość posuwu ok 30 m/min. Niestety w czasie trwania procesu produkcyjnego, ze względów bezpieczeństwa obrabiarka musi być zamknięta, inaczej nie ruszy. Jutro postaram się nagrać przy otwartej pokrywie przy programie ręcznym, czyli takim, gdzie możemy uruchomić wszystkie wrzeciona, ale zablokowany jest posuw automatyczny. Opcji tej używa się podczas końcowego dostrojenia maszyny podczas zmiany profilu listwy.



A tutaj podgląd na osełkę  do głowic profilowych.



I osełka do noży prostych.



Na ostatnim filmiku widać, jak w końcowej fazie pierwszego przejazdu wciskany jest tłok, jest to mechanizm przesuwający osełkę w kierunku głowicy, za każdym razem przesuwa się ona o 0,12mm. Taki sam mechanizm jest zastosowany w osełkach profilowych. Ostrzenie oczywiście odbywa się przy włączonych głowicach i może być wykonywana podczas produkcji. Jedynie należy pamiętać o redukcji obrotów do 9000/min.
W obrabiarce zamontowanych jest 5 osełek do profili i 4 do noży prostych.
W tygodniu nagram proces ostrzenia obu typów noży.

Offline wro75

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Automat strugająco profilujący
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 16, 2017, 14:37:26 pm »
Miał być filmik z pracy obrabiarki, niestety praca w "hucie" rządzi się swoimi prawami i nie udało mi się znaleźć chwili ciszy, by coś nagrać.  W zamian wrzucam filmik ze stanowiskiem do pomiaru głowic, Weinig Opticontrol.  Może też kogoś zainteresuje, pokusiłem się o komentowanie, więc wybaczcie, nie jestem dobrym mówcą.
Miłego, mam nadzieję oglądania.


Offline kipi

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 308
    • Zobacz profil
Odp: Automat strugająco profilujący
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 16, 2017, 21:14:47 pm »
Fajna maszynka :-)
chętnie poczytam i pooglądam więcej