Marzec 28, 2024, 09:24:57 am

Autor Wątek: Łączenie i klejenie forniru  (Przeczytany 6398 razy)

Offline Platyn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Łączenie i klejenie forniru
« dnia: Grudzień 17, 2020, 15:48:59 pm »
Witam wszystkich serdecznie na forum.

Forumowicze i znawcy tematu. Mam pytanie odnośnie tego jak skutecznie i bezstresowo docinać, łączyć i kleić fornir.
Mam liście forniru jednak z racji tego, że mam szerszy blat niż fornir muszę go docinać, łączyć i kleić i tu robią się schody.
Opiszę jak ja to robię i czego próbowałem.

Fornir docinam nożem do tapet (ostry!) i łączę na taśmę samoprzylepną. Z docinaniem bywa różnie. Czasem wyjdzie drzazga, czasem brzeg się łuszczy... niekiedy namęczę się z docinaniem strasznie. Macie jakiś sprawdzony patent na to?
Jak już uda się dobrze dociąć to łączę fornir na taśmę. Potem klejem wikolowym smaruję fornir, oklejaną płytę i ściskam.
Tu pojawia się kolejny problem. Nie zawsze krawędzie dobrze się przyklejają a klej miejscami przebarwia na czarno i przebija przez szczeliny w fornirze. Klejenie obrzeży w ten sposób to już w ogóle koszmar.
Próbowałem też klejów kontaktowych ale stwierdziłem, że to jeszcze gorsze i też nie zawsze dobrze klei obie powierzchnie.

Wpadłem więc na "patent", że będę to kleił na vicol ale przy pomocy żelazka.
Docinam (i znowu cyrk :P) fornir, smaruję płytę i okleinę klejem i daje temu wyschnąć. Potem przykładam do powierzchni i prasuję żelazkiem. I jest rewelacja! Chwyt kleju mocny, pewny i ekspresowy! Można by tak kleić całe blaty o dużych formatach i nic by się nie odkleiło. Nie ma nawet opcji, żeby zrobić korektę. Klejenie obrzeży w ten sposób to bajka!
Jest tylko jeden problem. Przy prasowaniu kolejnych liści forniru, ten, pod wpływem temperatury strasznie się zsycha i między poszczególnymi kawałkami robią się szpary, czego nie ma przy klejeniu na mokro.
Plusów mnóstwo:
- mocny i ekspresowy chwyt
- zero przebarwień
- żadnych niedoklejonych miejsc
- żadnych pras i ścisków
- po prasowaniu można natychmiast przystąpić do dalszej obróbki

Poradźcie coś tylko miłościwi... co zrobić, żeby nie powstawały te szczeliny!?
No i fajnie jakby ktoś z Was zdradził dobry, prosty i skuteczny patent na precyzyjne docinanie forniru.







Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2020, 20:26:40 pm »
Kładziesz fornir na zakładkę. Tniesz oba jednocześnie.
Usuwasz odcinki i gotowe.
Do klejenia forniru użyj dedykowane do tego kleje.


Zapraszam do działu przedstaw się.

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2021, 18:18:20 pm »
Dzień dobry, a dlaczego vikol nie może być? I jaki w takim razie będzie najlepszy? Tylko nie kostny, bo tego nie ogarnę😉🙃

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 22, 2021, 22:12:03 pm »
Klej vikol jest na bazie wody, a to powoduje że drewno zwiększa objętość. Po sklejeniu będzie kurczył z powrotem, a to powodować może kłopoty. Dedykowane kleje do forniru, w tym kostny, nie powodują tego kłopotu a dodatkowo ich główną zaletą jest to, że podczas procesu schnięcia kurczą się i dociągają fornir do materiału.

Titebond Cold Press for Veneer
Titebond Cold Press HPL do laminatów

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 23, 2021, 00:08:13 am »
Dziękuję 😁 Jeśli się uda będę przeszczęśliwa, a jak nie to plan B zakłada pomalowanie tego co jest na kolor kryjącą farbą 🙃🤣

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 23, 2021, 08:07:01 am »
Jak  był dostępny klej  mocznikowy na zimno ( na bazie wody ;) ) to nim  z powodzeniem  okleinowaliśmy i wszystko było  ok . Teraz klejem tym ,  w wersji na ciepło  kleją  w prasach .

Gdzieś  słyszałem ,że dobre  próby z vikolem przy okleinowaniu osiągano smarując wstępnie  tylko  okleinę . Po utwardzeniu kleju dopiero ją przyklejano . Tworzyło to jak  by   film co , zapobiegało  nawilżaniu jej podczas  klejenia jak i przebiciom klejowym na powierzchnię

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 23, 2021, 08:50:37 am »
To mam jeszcze jedno pytanie, czy może ktoś chciałby odsprzedać odlewkę pół litra kleju titebond veneer? I czy jest coś, na co zwrócić szczególną uwagę podczas klejenia forniru na wiórki? Jakieś szczególne wskazówki?⁷ Farnir będę kleić pierwszy raz w życiu 🙈

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2021, 08:55:04 am »
Oczywiście fornir😁 niby jest plan B, ale bardzo chciałabym, żeby ładnie wyszło.

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2021, 08:59:46 am »
Ewentualnie może jakiś trochę tańszy klej ktoś jeszcze poleci? Bo ja mam tylko kawałek 0,5m² do oklejenia, to aż tyle nie zużyje, a szkoda wyrzucić taki drogi..

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 23, 2021, 11:34:05 am »
A czy jest gdzieś taki łopatologiczny opis jak przykleić fornir ale nie na perełkę tylko na ten titebond? Albo czy ktoś może mi napisać krok po kroku co mam robić żeby to dobrze wyszło? Jak szukam jak kleić fornir to wyskakują porady z klejem kostnym lub kontaktowym...

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 23, 2021, 11:57:58 am »
Titebonda nie używałem ,więc  nie pomogę .

dopytaj       


https://www.youtube.com/c/ŁukaszGiergasz5m2/featured
   

Offline Lea666

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie i klejenie forniru
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 23, 2021, 12:30:35 pm »
https://forum.domidrewno.pl/index.php?topic=16645.0
Założyłam nowy wątek gdzie jest też zdjęcie tego co chcę okleić