Październik 20, 2021, 19:44:43 pm

Autor Wątek: piła taśmowa ściąga w bok  (Przeczytany 252 razy)

Offline mihota

• Newbie
  • *
piła taśmowa ściąga w bok
« dnia: Październik 06, 2021, 09:49:24 am »
Witam, kupiłem nową piłę taśmową scheppach basa1 i mam z nią taki problem że w czasie cięcia prostego z prowadnicą to nie mogę utrzymać prostego cięcia, bardzo schodzi na bok tak że odcięty kawałek na początku cięcia ma inną grubość niż na końcu. Udało mi się trochę zmienić kąt listwy z z prowadnicą ale ileż można, co prawda trochę to pomogło ale widać na oko że prowadnica nie jest prosto. Co mogę mieć żle ustawione, prowadnice bardzo dokładnie ustawiłem raczej dosyć "ciasno" oczywiście bez przesady, nie wiem czy może naprężenie piły jest za słabe ale dociągając to na dolnym kole przesuwa się taśma do przodu (mimo tego że na górnym jest na środku).

Offline Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
Odp: piła taśmowa ściąga w bok
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 06, 2021, 21:43:09 pm »
Do zapoznania się z regulaminem zapraszam.

Offline Koala

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 10, 2021, 18:21:48 pm »
To normalne, każda piła(ostrze) inaczej ciągnie

Offline koalamb121

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2021, 08:07:27 am »
To normalne, każda piła(ostrze) inaczej ciągnie

Czyli każda piła źle pracuje ?
Pytanie było jak naprawić !

Online amigorg

• Hero Member
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2021, 12:06:17 pm »
Cześć
To co opisujesz, to tzw dryf brzeszczotu i dotyczy wielu pił taśmowych. Można go ograniczyć a jego wpływ zniwelować. Jeden z filmów J. Ostaszewskiego na portalu "Domidrewno.pl" opisuje jak sobie z tym poradzić. Wejdź też na strony Matthiasa Wandela  "woodgears.ca". On poświęcił wiele artykułów oisujących mechanikę działania piły i problemów z cięciem różnych materiałów.

Ogólnie zapoznaj się z następującymi tematami:
1. Regulacja pił taśmowych: ustawienie kół, dobór brzeszczotów - szerokości, ilości zębów na cal (TPI), rodzaju i rozwarcia zębów, ustawienie na kołach w zależności od szerokości brzeszczotu. To wszystko w zależności od rodzaju ciętego materiału - także jego twardości, szerokości. Jak dobierać naciąg pił, ustawienie prowadników brzeszczotu itd.
2. Dryf brzeszczotu i jego kompensacja np za pomocą kątowego ustawienia prowadnicy lub wkładki klinowej.
3. Tak jak wszystkie narzędzia stolarskie brzeszczoty powinny być ostre. Także stosowanie zasady doboru odpowiedniego brzeszczotu w zależności od wysokości i twardości ciętego materiału - im wyższy materiał tym szeszy brzeszczot i tym rzadsze zęby.