Kwiecień 28, 2024, 08:12:02 am

Autor Wątek: Łączenie 2 kantówek wzdłużne  (Przeczytany 6033 razy)

Offline Ogniomistrz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« dnia: Marzec 29, 2022, 18:11:50 pm »
Drodzy Forumowicze,
jestem początkujacym majsterkowiczem i teraz mam okazję zostać "bohaterem domu". Problem jest nastepujacy. Potrzebuje zamontować dzieciom w pokojach na poddaszu (odpada mocowanie do sufitu) belki, na której zawiśnie huśtawka/worek bokserski dla syna. Belki będą mocowane do scian złączem ciesielskim typu WB-30/kotwione
Belki mają być odpowiednio 260cm i 280cm. Kupiłem kantówkę z litego sosnowego drewna 4.5 x 14cm, wstepnie heblowaną i planuję połączyć je wzdłuż, tak by uzyskać belkę 9cmx14cm. Mam do Was pytania jak najlepiej to zrobić.

Pomysł mam następujący:
 
 
  • strugiem (ręcznym) zebrać nierówności by kantówki w miarę dobrze do siebie pasowaly
  • przesmarować klejem po długości
  • skręcić wkretami ciesieslimi 4x70mm --> wkrety chciałem ukryć i pod flekami (1cm) - wiec małe frezy trzeba będzie zrobić. Wkręty planowałem dawać  po dwa w rzędzie jakies 2 - 3 cm od kazdej krawędzi, co 50 cm i podobnie z 2giej strony z przesunieciem 25cm - czyli realnie wkrety co 25cm. Wkręty prostopadle do powierzchni kantówki
  • potem nierównosci zebrac strugiem i calosc wyszlifowac szlifierka oscylacyjna przed pomalowaniem bejca

Pytania:
 - czy przekombinowalem? czy wkręty nie są za gęsto?
 - zastanawiałem czy nie dać dodatkowo na srodku nie dodac złącza ciesieslkiego plaskiego (8x20cm na górze i dole) i owinać to miejsce np liną jutową.
 - czy macie inne pomysły na zamaskowanie wkrętów...
Sugestie, krytyka...:) inne pomysły.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2022, 18:13:23 pm wysłana przez Ogniomistrz »

Offline Ogniomistrz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2022, 22:49:44 pm »
A moze lepiej skrecic srubami M10 przez 3 lub 4 ozdobne płaskowniki po dwie sruby na każdy?

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2022, 02:08:57 am »
Witam. Po pierwsze pisząc że chcesz połączyć wzdłuż sugerujesz że chcesz połączyć belki czołami aby uzyskać dłuższy element. To co chcesz zrobić to połączyć po szerokości. Teraz sprawa  klejenia. Jeśli chcesz użyć kleju do drewna typu wikol (płynny) to musisz przestrugać na grubościówce. Czemu? A to dlatego że drewno musi bardz ściśle dolegać do siebie aby klejenie było mocne. Zamiast tego kleju użyj kleju montażowego.
Wkrety. Rozmiar dobry i pomysł z flekowaniem również. Musisz pamiętać że aby wkrety dociągnęły elementy do siebie to wkręt musi mieć opcję swobodnego obrotu w belce w którą będziesz wkręcał najpierw. Osiągniesz to na dwa sposoby. Pierwszy to nawiercenie otworu w tej belce i pitemskręcanie, lub użyj wktętów gdzie część wkręta od łepka strony jest gładka, bez gwintu. Rozstaw jest ok. Trochę gęsto, ale nie zaszkodzi.
Jeśli dobrze skleisz to nie musisz skręcać.

Offline Ogniomistrz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek po szerokości
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2022, 10:03:06 am »
Dzięki. Dziękuję za wytłumaczenie terminów oraz podpowiedzi.

A czy na srodku od góry i dołu dawać dodatkowe plaskowniki ciesielskie (beda owiniete liną okretową w tym miejscu...wiec nie będzie to widoczne) a dodatkowo wzmocni.
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2022, 10:06:04 am wysłana przez Ogniomistrz »

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2022, 11:29:41 am »
Na takiej belce słonia powiesisz. Nie ma potrzeby, ale jak chcesz to możesz dać. Jak owijasz belkę sznurem to nie musisz flekować otworów.

Offline Ogniomistrz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 30, 2022, 13:03:05 pm »
Owiniete będzie tylko na srodku jako dekoracja...
a jeszcze jedno pytanie....czy mozna przewiercić przez srodek otwór (by wkrecic tam hak na srubę) - mocowany na szczycie. (tzn. wierce w miejscu łączenia belek i wiercę otwór na wylot (14cm)). Inaczej mówiąc stojąc pod zawieszoną belką wierce w kierunku sufitu. Wiertło Fi10 (ciesielskie) Belki oparte beda oczywiscie na krotszej krawedzi(9cm).
Pozdr.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 30, 2022, 15:44:22 pm »
Można - od góry daj  pod  nakrętkę  przewiercony 10 cm długi płaskownik

Offline Ogniomistrz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 30, 2022, 20:55:31 pm »
Dzieki! Ostatnie pytanie odnosnie kleju...kupilem Soudal poliuretanowy 66a nada sie? Czytalem na jego temat i wydaje mi sie ze wszelkie niedoskonaloschi heblowania i szlifowania na klejonych powierzchniach zniweluje.

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2022, 22:36:34 pm »
To że klej wypełni niedoskonałości nie oznacza że sklei. Generalnie zasada jest taka że im cieńsza spoina tym mocniwjsza. Kleje montażowe działają nieco inaczej.

Online huragan

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2022, 12:27:10 pm »
Bo klej wtedy trzyma jak go ni ma.

Offline Ogniomistrz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 31, 2022, 21:52:44 pm »
Bo klej wtedy trzyma jak go ni ma.
Dobre zapamiętam!

@Lirobert - myslalem o Mamucie - ale Panowie powiedzieli, ze jest za gumowaty i bedzie ciezko, rozprowadzic go cienko i rownomiernie. Kupilem japonki i zamierzalem go rozprowadzac nimi, tak by jak najmniej wyszlo na zewnatrz....
Beda jeszcze wkrety ktore dodatkowo docisna...dam znac jak wyszlo :)


Offline Ogniomistrz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 31, 2022, 21:57:38 pm »
To że klej wypełni niedoskonałości nie oznacza że sklei. Generalnie zasada jest taka że im cieńsza spoina tym mocniwjsza. Kleje montażowe działają nieco inaczej.
Miales jakis inny klej na mysli? Bo te wszystkie montazowe - schną dośc szybko (< 5min) obawiam sie, ze moge nie rozprowadzic tego szybko na długosci ok 3m a potem zlozyc równo. Ten 66A ok 15 min.

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 01, 2022, 07:30:40 am »
Nie musisz go rozprowadzać. Nałóż punktowo lub paskami. Podczas skręcania rozpłaszczy się i rozprowadzi po powierzchni. Nakładaj mniejsze ilości ale gęściej. Nie pomogę wybrać konkretnie kleju bo nie mam doświadczenia z polskimi. W UK używam  gripfilla.

Offline mianek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2022, 10:22:38 am »
po co tak kombinować? zwykły klej typu Rakol + kołki/lamele i dobry docisk wielopunktowy. nie starczy? wg mnie pewniejsze połączenie i mniej zabawy z wkrętami i ich maskowaniem.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Łączenie 2 kantówek wzdłużne
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 06, 2022, 15:18:42 pm »
Tylko z skąd ma mieć tyle  docisków ?