Marzec 28, 2024, 09:32:34 am

Autor Wątek: Prasa Felder FVP 2401  (Przeczytany 11917 razy)

Offline amciek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 260
    • Zobacz profil
Prasa Felder FVP 2401
« dnia: Lipiec 19, 2016, 08:57:48 am »
Witam,

Na filmikach u Jarka widać prasę FVP2401, która używa do klejenia. Czy ktoś z Was używa podobnej prasy? Cena ponad 11k trochę sporawa bo można za to kupić np. 27 ścisków Besseya Revo KR 1,5m (ok 400zł/szt). Ale podoba mi się w tej prasie to, że jest pionowa, można ją wcisnąć pod ścianę, jest zawsze gotowa do pracy i na oko jest solidnie wykonana.
Z drugiej strony ściski są bardziej uniwersalne no i za tą kasę można mieć ich więcej niż tylko 3 aparaty dociskowe w prasie.
Swoją drogą czy kojarzycie, czy ktoś oferuje takie aparaty zaciskowe? Ślusarz za wykonanie takiej ramy prasy wzialby pewnie 1/4 ceny (prasa waży 250kg x 4zl = 1000zl + za 2000zl potnę, pospawam i pomaluję).

Czy siła klejenia dla ścisków np. Bessey'a i w tej prasie bedzie podobna? Czy uzyskam właściwe połączenie/wytrzymałość elementów na zwykłych ściskach?

Chcialbym tym kleić jakiś blat, nogi, etc. Nie mam sprecyzowanych rzeczy - ot takie warsztatowo garażowe klejenie.
Możecie się podzielić swoim zdaniem.

Offline arkadiuszokon

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 99
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2016, 09:13:39 am »
Powiem Ci że ja powoli kompletuje Besseye revo 1250 mm i z nich chce zrobić pionową prasę - zamierzam w tym celu pospawać ramę, postawić na ziemi i może dodatkowo do ściany ją chwycę i od góry dać rurę po której będą się poruszać te ściski (one mają fajną dużą dziurę na końcu). Dwa w jednym - jest wygodna pionowa prasa i dodatkowo w razie czego masz ściski.

Offline amciek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 260
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2016, 13:35:06 pm »
Arkadiuszokon - pomysl juz mi sie podoba, czy masz jakis szkic tej ramy?
O jakiej dziurze mowisz?

Offline arkadiuszokon

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 99
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2016, 07:45:43 am »
http://www.newwoodworker.com/reviews/graphics/photos/tools/besyvariorvu/bar250.jpg

tutaj widać dziurę - jest na końcu patrząc od górnej szczęki (nieruchomej). Mam tylko obawy czy w kazdym ścisku będzie w identycznej odległości od tej górnej szczęki co bedzie rzutowało na płaszczyznę tych szczęk. Szkicu nie mam. To ma być stojak 2w1 z praską - po prostu przez te dziury nawlekam ściski na rurkę i wiszą sobie tak szczękami w dół.

Offline vitter

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 483
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2017, 19:03:14 pm »
Nigdy w ściskach nie uzyskacie takiej siły docisku jak w dociskach prasy
lepiej zakupić https://www.e-darmet.pl/scisk-ramowy-model-h-zakres-zacisku-1500mm-piher-p23150-id-54276.html
i taniej niż Besseye revo (które też mam) do lżejszych klejonek i jako dodatkowe super sprawa (ale do grubszych klejonek za delikatne)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2017, 19:25:28 pm »
Czy siła klejenia dla ścisków np. Bessey'a i w tej prasie bedzie podobna? Czy uzyskam właściwe połączenie/wytrzymałość elementów na zwykłych ściskach?
Prasa do klejonki.
A ja dam pytanie do rozważenia.....

Zasadą dobrego klejenia jest jak najlepsze dopasowanie do siebie powierzchni przeznaczonej do klejenia  i cienka warstwa kleju.

wobec tego

Jakie znaczenie ma siła docisku ? Przecież dotyczy to ściskania (wyciśnięcia ) tylko kleju a nie wciskania jego w  drewno.

wobec tego

teoretycznie zależy ile jest warstw spoiny klejowej do dociśnięcia i czy ściski temu podołają. .....Myślę .że w ich długości dadzą sobie  radę.

prasa zaś przydatna jest np.przy dociśnięciu ze sobą konstrukcji z połączeniami  widlicowymi , czopowymi ( drzwi) itp.

Czy się  mylę?...





Offline looq1

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2017, 19:45:08 pm »
Ja zrobiłem coś takiego:
http://forum.domidrewno.pl/realizacje-widzow-domidrewno/prasa-do-klejenia-5106/

4m długości, 165cm max wysokość klejenia, 6 docisków pionowych i 2 poziome

skończona na 90% czyli brak docisków przednich wyszła ok 4500-5000

Offline amciek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 260
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2017, 20:13:09 pm »
wobec tego
Jakie znaczenie ma siła docisku ?

Zawsze mi się wydawało, że jeżeli tak samo przygotowane elementy posmarować tym samym klejem i ściskam jeden mocno, a drugi słabo to ten scisniety mocno lepiej trzyma. Ale to tylko moje wydaje się niepoparte żadna praktyka ani doświadczeniem.
Zadając pytanie czy uzyskam taka siłę klejenia miałem na myśli takie coś. Mam do wydania np 5k na ściski. Czy kupić prasę i ściskam mocno ale stacjonarne czy idę na kompromis i biorę coś mobilnego czyli ścisk np. Besseya ale z mniejszą siła. I teraz czy ta mniejsza siła tego Besseya wystarczy do poprawnego scisniecia klejonki? Ludzie jakoś kleją na sciskach i trzyma. Więc kupiłem ściski :).

Offline amciek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 260
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2017, 20:21:09 pm »


skończona na 90% czyli brak docisków przednich wyszła ok 4500-5000

Fajnie ci to wyszło. Szkoda, że nie masz rysunków wykonawczych.
Czy te 5k to sam materiał czy liczyłes też swoją robotę?
Zakładam, ze sam materiał. Ja jak gotowej szukałem to bez 15k nie podchodz.

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 23, 2017, 20:25:36 pm »
Czy się  mylę?...

nie wiem, ale teoretycznie nie ważne czy ściskasz 2 klocki o powierzchni X czy jest ich 20 - siła ściskająca klocki jest taka sama, ale jeśli powierzchnia klejonych elementów wzrośnie 5x to potrzebujesz również 5 razy większej siły by efekt klejenia (siła /cm2 przekroju klejonki) był identyczny

wniosek - kleisz grube elementy musisz mieć "grubą" prasę

jeżeli tak samo przygotowane elementy posmarować tym samym klejem i ściskam jeden mocno, a drugi słabo to ten scisniety mocno lepiej trzyma :).

a dlatego że klej jest najsłabszym elementem klejonki, chyba że kleisz epoxydami :)
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję

Offline looq1

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2017, 20:38:14 pm »
5k to:
1.Profile stalowe 100x100x5 i 100x50x5 z pocięciem na długość
2. Wiercenie otworów w profilach
3. Frezowanie prowadnic śrub trapezowych, toczenie bolców wchodzących w profile
4. Wypalanie elementów na plazmie
5. Płaskownik grubości 10 i 20 mm z pocięciem na 10cm elementy
6. Śruby trapezowe na zamówienie z nakrętkami.
7. Śruby i łożyska do przesuwania

Spawanie, malowanie i drobne elementy we własnym zakresie

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2017, 20:40:59 pm »
wniosek - kleisz grube elementy musisz mieć "grubą" prasę

Trochę nie  precyzyjnie napisałeś (grube ) - tak  myślę.

tak jak pisałem niżej , chodzi o wielkość (cm2) powierzchni posmarowanej  klejem do wyciśnięcia - bo to rozważamy . Może tu odgrywać rolę też ilość warstw oraz ich szerokość , bo z wąskiej warstwy łatwiej klej wyjdzie jak z szerokiej.
To takie teorie......

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 23, 2017, 20:46:08 pm »
jak kleisz elementy na blat a ów blat ma grubość - to dla jasności o tej grubości pisałem ;)

Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 23, 2017, 20:47:42 pm »
tak myślałem :)

Offline Michał74

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Prasa Felder FVP 2401
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2018, 20:56:38 pm »
Widzę że temat dość dawno nieporuszany, ale może ktoś z użytkowników czasami przegląda ten temat. Zastanawiam się nad prasą Feldera FVP2401, w związku z tym chciałbym uzyskać informację od użytkowników w/w prasy na temat eksploatacji.
 - Np czy przy intensywnej pracy nie dochodzi do odkształceń konstrukcji - przede wszystkim czy profil zastosowany przy dociskach nie wygina się w "łuk" i czy otwory nie ulegają rozciągnięciu (tak mam w aktualnie użytkowanej prasie).
- czy zastosowane profile są wystarczające czy może zlecić wykonanie podobnej prasy jakiemuś ślusarzowi i zastosować większe przekroje, nie wiem jakie są zastosowane w tej konkretnej, ale wyżej widziałem że co niektórzy stosują masywniejsze.