Maj 12, 2024, 03:22:44 am

Autor Wątek: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.  (Przeczytany 7855 razy)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« dnia: Luty 21, 2017, 23:00:36 pm »
Witam panowie.
Stanąłem przed wyborem piły łańcuchowej spalinowej.
Do ścięcia mam cztery spore drzewa i u sąsiadki do posprzątania dżunglę rosnącą przez ostatnie 20 lat.
Chcę kupić sobie piłę, no i uświadomiłem sobie że nie mam pojęcia na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Chcę kupić coś dobrego, ale też nie chcę wydać majątku, aczkolwiek nie jestem sknerą i jak trzeba to trzeba.
tak chodzi za mną produkt firmy stihl.

Prosiłbym kolegów o porady, ewentualnie podzielenie się doświadczeniem.

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2017, 23:18:48 pm »
do posprzątania dżunglę rosnącą przez ostatnie 20 lat.

Jak wycinka drzew to i gałęzie ???
do poczytania
http://forum.domidrewno.pl/kupie/rozdrabniacz-ogrodowy/
A o piłach nie powiem nic :P
Mam jakąś elektryczną,ale to się nie liczy-chyba ;)


Offline Artkor

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 150
    • Zobacz profil
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2017, 23:26:48 pm »
Na co dzień robię więźby dachowe i u mnie przygoda z pilarkami wyglądała tak:
Stihl MS170- miałem chyba ze cztery sztuki. Wytrzymywaly na budowie do roku.
Stihl MS180- trzy sztuki. Trwałość j/w.
Stihl MS 211- dwie. Jedna padła po roku, druga działa około pół roku na razie bez problemów. Ta co padła pracowała przy domach z bala więc lekko nie miała.
Stihl MS231- pracuje już prawie rok i wreszcie jestem zadowolony, tylko do wagi musiałem się przyzwyczaić ale tragedii nie ma. Za to moc już całkiem fajna.

Jeśli miałbym kupować do domu to nic poniżej MS231.

Rocznie robię około 30 więźb dachowych i przygotowuję około 20 m3 opału więc piły naprawdę u mnie pracują.
Te które napisałem że padły są nie do naprawy, serwis stwierdzał jej nieopłacalność.

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2017, 08:30:46 am »
Ja z kolei dawno,dawno temu ostawiłem a husqwarnę  ;)
Miałem 450, ale mię w lesie ukradli.

Kilka lat temu zakupiłem więc mniejszą, bardziej uniwersalną 435.
I taką bym Ci polecał.
Po tym, jak ukradli mi 450 zastanawałem się nad czymś tańszym- oglądałem różne począwszy od jakiś marketówek, przez partnery i inne tym podobne...
Większość bałbym się uruchomić - jakość użytych materiałów, spasowanie , rozwiązania .... :P  masakra ....


Kupując firmówkę nie masz stresu - odpali,czy nie...
niezawodność, dostęp do serwisu,części zamiennych ...
Jeśli ktoś dużo (tak jak ja) pracuje piłą, to doceni to szybciutko...


Mój ojciec używa "od zawsze" stihla - ostatnio dokupił sobie nową. Jakość spadła niestety...

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2017, 08:40:30 am »
Kupilem MS 261 tak z miesiac temu. Na razie z 5 zbiornikow przepalilem. Jestem zadowolony. Fajnie odpala (dekompresja pomaga), M-Tronic faktycznie ulatwia prace (przynajmniej w porownaniu do zblizonej Makity kumpla). Nie gubiace sie nakretki na oslony prowadnicy, fajnie i latwo dostepna regulacja naciagu, sprytne nieodkrecajace sie korki od oleju i paliwa (bolaczka w Makicie).
Z "wad" to powiem, ze te niby 4,1 KM jakos tak nie czuc. Robilem rownoczesnie makita kumpla 3,9 KM i duzo bardziej "jadowity" jest tam silnik. Szybciej sie wkreca, robi wrazenie mocniejszego. Ale w przypadku Sthila moze bedzie lepiej jak sie dotrze.
W skrocie - jestem zadowolony jak juz mowilem ;).

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2017, 08:52:19 am »
Prowadnica, łańcuch w obu taki sam ?

Ojciec do nowego sztila dokupił se jakiś wąski łańcuch - wchodzi, jak w masło  ;)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2017, 08:53:06 am »
Dziękuję. A jeśli chodzi o docieranie.
Jak to z tym jest?

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2017, 09:01:38 am »
Bez katowania silnika - tak na 3/4 mocy
W instrukcji jest opisane.
Nie pamiętam, jak to u mnie było

Offline noprofi_semi

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Gwóźdź wystaje, chwytaj za młotek.
    • Zobacz profil
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 22, 2017, 09:10:46 am »
Ja mam Stihla 025(1997r.) i husqwarnę 435 i polecam obie o mocy z tego co pamiętam 3,0 albo 3,2 KM. Taką moc bym Ci radził zakupić. Ponadto husqwarna jest troszeczkę cięższa niż stihl.  Ja osobiście wolę pracować Stihlem z łańcuchem picomicro bo ma mniejszy zbiór i tnie się dokładniej według mnie ale przy wycince drzew to bez różnicy właściwie. Myślę że prowadnica 35 wystarczy napewno. Słyszałem że chwalą też makitę w pilarkach spalinowych ale o tym się nie wypowiem bo nie używałem i nie mam a może koledzy coś podpowiedzą.

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2017, 09:28:38 am »
Prowadnica, łańcuch w obu taki sam ?

Ojciec do nowego sztila dokupił se jakiś wąski łańcuch - wchodzi, jak w masło  ;)
Lancuch troche inny pewno (ja mam to co dostalem z pila, kumpel jakis kupny Oregon). Ale oba nowe, ostre. Prowadnice te same dlugosciowo.
Nawet bez obciazenia widac roznice we wkrecaniu sie na obroty. Ja nie narzekam. Lepiej mi sie tym Sthilem robilo bo makita byla jaks taka "dzika". Nie pracuje duza pila wiec ciezko mi powiedziec dokladnie.
Co do docierania to powiedzili mi tak: "Pracowac normalnie, nie katowac, NIE zostawiac pyrkajacej na wolnych. 5-6 zbiornikow i mozna uznac za dotarta." W instrukcji tez cos tam jest napisane, faktycznie zeby gdzies na 3/4 pracowac.

Robert - Jak bys potrzebowal pomocy przy tym to dawaj znac. Polubilem prace pila ;). (oczywiscie jak ta dzungla to w Polsce - bo jakos cos kojarze, ze gdzies pod Krakowem planujesz sie budowac )
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2017, 09:32:32 am wysłana przez sgt_raffie »

Offline marius7

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2017, 10:41:49 am »
Kiedyś mieliśmy w domu Stihl'a MS 023 pracowała ciężko przez dobre 15 lat. Teraz mam Oleo-Mac GS 350 i już 3 lata pracuje bezawaryjnie przygotowując opał na zimę. To jest raczej mniejsza piła (2,2kW) ale dzięki temu jest poręczna i wygodna. Mam znajomego który zawodowo zajmuje się ścinką drzew, używa dwóch pilarek Echo i Shindaiwa, podobno bardzo dobre i wytrzymałe.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2017, 11:45:23 am »
Planuję w Mogilanach.

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2017, 11:55:48 am »
No to bedziemy prawie sasiadami ;). Ja 2 wioski dalej. Powaznie, jak bys potrzebowal pomocy przy wycince dawaj znac.
Blisko jest tez tartak, tylko z transportem krucho bo wlasnego nie maja.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2017, 21:43:02 pm »
stihl mam 017, ms 181 i ms 251, chodzi wszystko, unikał bym stihla z katalizatorem bo jest drogi w wymianie, grunt do Dobre Paliwo, podkreślam: dobre..., kanister na paliwo ma być kanistrem na paliwo a nie czyms po oleju czy innym wyznalazku , nie kupować 98 bo piła i tak nie da rady z tego skorzystać , nie pracujesz dłużej niż 2 tygodnie , paliwo z baaku zlać i wypalić piłę tak żeby "zdechła", chcesz pracować to świeże paliwo i piła ma palić na strzał, olej do mieszanki tylko firmowy i od autoryzowanego dealera, jeśli "zbyszek" ma w sklepie z 1000 drobiazgów olej firmy stihl to ma być drogi(bo on też kupił od dealera i musi zarobić) jak będzie tani to nie brać lepiej. tyle rad ode mnie:) husquarna- nie miałem  nie wypowiem się , mieszkam niedaleko  miejscowości w której jest ponad 20 tartaków i każdy tam stihla uzywa:)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Wybór piły spalinowej łańcuchowej.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2017, 00:43:43 am »
Rozważam wybór pomiędzy ms231, ms251 i ms271.
Jesli są jakieś uwagi odnośnie  poszczegolnych modeli to bardzo proszę.