Maj 04, 2024, 13:27:23 pm

Autor Wątek: Tępienie się dłuta  (Przeczytany 5063 razy)

Offline Maeriss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Tępienie się dłuta
« dnia: Czerwiec 16, 2017, 13:42:39 pm »
Nie chciałam w sumie zakładać osobnego wątku ale nie mam się do kogo podczepić.

Mam jedno dłuto firmy Pfeil o szerokości 6mm. Przyszło do mnie ostre (lepiej niż ja potrafiłam sama naostrzyć...) i używałam je dość długo bez konieczności ponownego ostrzenia.
Teraz jednak zdecydowałam się na naostrzenie na sucho wyjątkowo (na kamieniach diamentowych), bez polerowania. Po paru uderzeniach pobijakiem w drewno sosnowe (w poprzek włókien) dłuto się stępiło i delikatnie wyszczerbiło na końcu. Także dosłownie może 10 uderzeń i tak jakbym go w ogóle nie ostrzyła...
Co może być tego powodem? Nie wydaje mi się, żeby przy ostrzeniu się tak ostrze nagrzało, mogłam je spokojnie dotknąć ręką.

daka

  • Gość
Odp: Tępienie się dłuta
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2017, 14:03:23 pm »
Nie było tam może seku? Ja tez tak załatwiłem dłuto co prawda jakiegoś chinola ale jednak

krzysiek

  • Gość
Odp: Tępienie się dłuta
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2017, 15:00:43 pm »
W/g mnie powinnaś spróbować reklamować to dłuto. Może też być tak ,że w czasie pobijania , wyjątkowo trochę je przekrzywiłaś, i dlatego ukruszyło się.
Sęk nie powinien być problemem dla dłuta Pfeil.

Offline Maeriss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Tępienie się dłuta
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 17, 2017, 12:46:46 pm »
Mogłam je trochę przekrzywić, to prawda. Sosna akurat bez sęków w tym miejscu, więc to nie to.
 Co do reklamacji musiałabym sprawdzić czy mam do tego jeszcze prawo, bo już sporo czasu minęło od kiedy je kupiłam, na pewno więcej niż rok.
Naostrzę je znów i przetestuję.

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: Tępienie się dłuta
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 17, 2017, 16:17:11 pm »
Niie ma co wyciągać pochopnych wniosków. Naostrzyć jeszcze raz i może będzie dobrze.
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline Henry

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1138
    • Zobacz profil
Odp: Tępienie się dłuta
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2017, 21:53:17 pm »
Przyczyny mogą być różne - może akurat trafiłaś na coś twardego, może ostrząc zdarłaś bardziej odwęgloną warstwę i dotarłaś do lepiej zahartowanej części, może była jakaś wada materiału, a może ostrząc został drut który potem się podwinął i wyłamał krawędź... Naostrz jeszcze raz i dalej używaj.
I zawsze poleruj dłuto po naostrzeniu!

Offline Szymek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Odp: Tępienie się dłuta
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 21, 2017, 21:19:42 pm »
@Henry ma rację z dłutem jest wszystko w porządku. Po prostu diamenty są bardzo agresywne, podczas ostrzenia na krawędzi tnącej uformował się drut, czyli bardzo cienka warstwa stali. Jeśli nie masz wprawy w ostrzeniu to prawdopodobnie nawet tego nie zauważyłeś. Jego obecność powoduje, że krawędź tnąca wydaje się ostra, ale tak naprawę staje się bardzo delikatna. Kiedy drut jest duży podczas pracy odłamuje się i powstaje wyszczerbienie, czyli zapewne Twój przypadek. Masz świetne dłuto, ale bez Porządnego naostrzenia nie wykorzystasz jego możliwości. 

Offline Maeriss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Tępienie się dłuta
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 22, 2017, 19:20:47 pm »
Jeszcze raz je ostrzyłam i wypolerowałam tym razem i wydaje się być wszystko w porządku.
W sumie to zawsze poleruję, tym razem nie wiem czemu po prostu olałam to. No cóż, sama teraz widzę, że nie warto.