Maj 15, 2024, 21:38:45 pm

Autor Wątek: Kompresor - dylematy  (Przeczytany 12695 razy)

Offline Bladepoland

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 168
    • Zobacz profil
Kompresor - dylematy
« dnia: Czerwiec 12, 2017, 21:57:01 pm »
Nadszedł czas by uzbroić się wreszcie w kompresor. W tym miejscu jako lajkonik mam zagwozdkę w co iść. Poczytałem gdzieś tam coś po necie i w zasadzie nic mądrego z tego nie wyniosłem.
Kompresor potrzebuję do: przedmuchiwania, do sztyfciarki, rozważam niewielkie malowanie metr na metr. Nie planuję prac malarskich, odkręcania kół, szlifowania itp. NIE MAM MIEJSCA NA KOBYŁĘ 100l, zależy mi zatem na jak najmniejszym sprzęcie. Waham się pomiędzy małym bezolejowym z niewielką butelką 5-6l co powinno wystarczyć do sztyfciarki i dmuchania, a jakimś 24l klonem chińskim (ew. metabo). Pytanie za 100 pkt. czy cokolwiek da się ewentualnie prysnąć raz do roku którymś z nich nawet na ciągłej pracy. Na bank nie będę używał innych narzędzi pneumatycznych poza wymienionymi.
Jeśli nie masz czego robić, nie rób tego tutaj...

Stol-Drew

  • Gość
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2017, 22:20:09 pm »
5 l nic nie prysniesz za male ,na 24 l to juz bys mogl tylko ze bedzie sie ciagle załańczać

Nożyk

  • Gość
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2017, 22:33:06 pm »
Piąteczka, fakt trochę mała. Ja gdzieś od 8-miu lat mam jakiegoś marketowego chyba einhela tak ze 50L + około 60-70 w dodatkowo odpinany zbiorniku i nawet tym piaskuje małe elementy. Do malowania potrzebujesz 3-3,5at. stałego ciśnienia, podobnie sztfciarka, tak że bufor musisz mieć co by kompresorka nie za męczyć.

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2017, 23:06:42 pm »
jak masz dodatkowy zbiornik do kompresora podłączony?

Nożyk

  • Gość
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2017, 23:55:14 pm »
Z ori zbiornika wykręciłem boczny korek (nie wiem jakie miał zastosowanie) i w to miejsce dałem kolanko nyplowe+zawór+szybko złączka. Podobny zestaw w dodatkowym zbiorniku (może być butla LPG lub zbiornik ciśnieniowy od ciężarówki) i połączyłem razem metrowym wężem zbrojonym.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2017, 01:57:58 am »
Jak kupujecie takie małe kompresory i nie mają mieć zastosowania tylko do pompowania kół i przedmuchiwania, to kupujcie kompresory olejowe, które mogą pracować w trybie ciągłym. Bezolejowy rozleci się jeśli popracuję dłużej bez przerw.
Optymalny kompresor do zadań domowych, to olejowy z butlą 50L. Napędzi wszystko co potrzeba, oczywiście amatorsko.
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2017, 07:58:15 am »
... I dwutłokowy.

Nożyk

  • Gość
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2017, 08:41:57 am »
... I dwutłokowy.
To już może nie koniecznie, bo zaczniemy wchodzić w koszty.
Ja mam zwykłego jednotłokowego olejaka i daje radę. Jedynie przy piaskowaniu kanistrów pracował nontop i mówił, że to za wiele jak dla niego ;)

Offline Bladepoland

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 168
    • Zobacz profil
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2017, 10:19:10 am »
No właśnie w jakieś duże koszty to wchodzić bym też nie chciał.Tu zatem pojawia się pytanie czy wystarczy jakiś mały 24l airpress, specair, hagen, (wiem raczej to jedno i to samo), może black decker, czy warto dołożyć do powiedzmy metabo. Bezolejowy rozważałem ze względu na małe gabaryty, mobilność. Jednak większość z nich ma małe zbiorniki, no i pojawiło się zwątpienie co do ich trwałości. Jeśli bowiem po 50-60 godzinach podnie tłok, to olejowy ma przewagę bezapelacyjnie. Nie będę użytkował kompresora codziennie, a już na pewno nie godzinami.
Jeśli nie masz czego robić, nie rób tego tutaj...

MChObi

  • Gość
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2017, 10:55:40 am »
Nie znam się to podpowiem  8)
5-6 L jest fajne jak masz dętkę w taczce napompować ew w upały jako strumień powietrza :P
24 L ta takie minimalne minimum, ja robiąc taki stoliczek http://forum.domidrewno.pl/media/?sa=media;in=2381;preview pistoletem z dyszą 0,8-1 musiałem czekać aż dobije bo mi taki 24 l kompresor ledwo starczał.
Jakąś sprytną 50 znajdziesz spokojnie w cenie do 800 i na małe lakierowania będzie wystarczający.

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 13, 2017, 10:57:13 am »
czy wystarczy jakiś mały 24l airpress,
Raczej nie ....50l min.
Podpytaj Kozia,on nie dawno kupował i jest chyba zadowolony...
Ja mam mniejszy i tak średnio zadowolony...jak coś malujesz,to cały czas pracuje.
Pracując przecinakiem to trzeba na ciśnienie poczekać,a nie mówię już o innych sprzętach.
Popatrz na wydajność kompresora i na sprzęty do nich-powiesz że oprócz malowania i pompowania kół to nie będziesz nic robił.
I wtedy staniesz w sklepie.... i zobaczysz przecinak za pięć dych i pomyślisz dlaczego nie...a tu powietrza brak.Ja jak kupowałem to pewnych rzeczy nie wiedziałem,ale ty...już masz wybór.

Offline stachmiesz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1361
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
    • Zobacz profil
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 13, 2017, 11:43:26 am »
50-tka dwutłokowa starczy. Ja mam od Radexa i jestem zadowolony

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2017, 11:53:14 am »
Ja mam 24l.
Ogarnia sztyfciarkę,itp graty.
Przy malowaniu większych elementów pracuje praktycznie w trybie ciągłym ... :P
zamierzam zakupić 50 l - w liroju widziałem jakieś dobre ceny na metabo  ( coś koło 600 zeta)
powoli niespiesznie się rozglądam

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 13, 2017, 12:44:25 pm »
Jeśli masz garaż/warsztat, to wyposaż go w kompresor z co najmniej 50 l zbiornikiem. Sam się przekonasz, że za jakiś czas zechcesz nawet będąc amatorem malować natryskowo, zakupić co najmniej sztyfciarkę itp.
Ja mam aktualnie CORMAK/ MAKTEK SKY 50V  i jak teraz się mówi ogarnia moje potrzeby: malowanie pistoletami RP 2,0  i HVLP 1,4 i 1,7 mm a także sztyfciarkę ( OTTENSEN 4PRO2w1), no i oczywiście koła, przedmuchiwanie itp

Offline Bladepoland

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 168
    • Zobacz profil
Odp: Kompresor - dylematy
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 13, 2017, 13:16:53 pm »
Chodzi mi właśnie o organoleptyczne opinie na temat minimalnego minimum wielkościowego , bo jak pisałem na początku nie mam miejsca na większy kompresor. Taka, a nie inna organizacja garażu jaka jest powoduje, że miejsca mało i muszę je dzielić z gratami żony i od jesieni do wiosny z samochodem  ;D. Wygląda na to, że wybór mam raczej pomiędzy 24 a 50l olejowy. Sztyfciarka u mnie też będzie ta 2w1 Ottensena. Mam taką elektryczną i jestem zadowolony, ale sztyfty i zszywki ma tylko do 16mm, a potrzebuję trochę jednak dłuższe i tu już pneumat się kłania.
Amigorg, skoro masz tego Ottensena - jak się sprawuje i czy duży wydatek powietrza jest na nim, no i jak często wymusza dobicie butli.
Jeśli nie masz czego robić, nie rób tego tutaj...