Maj 11, 2024, 12:50:31 pm

Autor Wątek: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?  (Przeczytany 19979 razy)

Offline jimminen

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« dnia: Lipiec 31, 2015, 09:06:38 am »
Cześć

Zakładam wątek bo było kilka próśb o to w dziale przedstaw się…

Rekuperator zasadniczo składa się z wentylatorów, wymiennika, filtrów, sterowania i obudowy… tą ostatnią zbudowałem, ze sklejki bo to materiał który mogę posklejać dociąć i daje dobrą sztywność… niemniej posada wady z którymi musimy powalczyć w tego rodzaju realizacji. Nie lubi wilgotnego środowiska, możemy sobie zrobić pudło rezonansowe - niechcący.
Na pierwszy problem zaradziłem po pierwsze skleją "wodoodporną", a po drugie potraktowałem ją żywicą epoksydową.
Drugi problem rozwiązujemy matami wygłuszającymi.

Reszty elementów nie robiłem z drewna… chociaż na upartego można zrobić wymiennik celulozowy…

Całą materię pięknie wyłożył Adam MK z forum muratora "rekuperator tymi rencami robiony" i  O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!

kolejne posty już z realizacji

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2015, 13:57:17 pm »
to ja się dopiszę, bo w sumie chyba na forum "drewnianym" nie ma co zakładać wątków o tym samym, a odbiegającym od tematyki forum (chyba że mod albo Jarek przeniesie to proszę)..

 chociaż akurat w moim rekuperatorze drewna ze względu na możliwą wilgoć ciężko znaleźć to dam parę fotek z realizacji systemu wentylacji mechanicznej..

wentylację zrobiliśmy sami z żoną własnymi rękami, wymiennik do rekuperatora kupiłem fabryczny firmy klingenburg, całość prezentuje się tak:





wentylatory fabryczne ebmpapst r3g-220 zasilane z 230v z płynną regulacją obrotów poprzez PWM..

na ścianie wygląda tak:


Rekuperator dostaje powietrze przez gruntowy wymiennik ciepła GWC zrobiony z około 50m rury kanalizacyjnej 200mm zakopanej dosyć głęboko (maksymalnie ponad 3m) :




czerpnia jeszcze nie obudowana ale za parę dni resztkami desek po tarasie będzie obudowana



zaletą GWC jest ogrzewanie ciepłem z ziemi powietrza dostarczanego do domu dzięki czemu w największe mrozy (-20*) na "wejściu" do domu mam +2*, a teraz przy 29* na zewnątrz do domu wlatuje 18*..

całość jest kontrolowana (całość domu w zasadzie, nie tylko wentylacja) poprzez sterownik PLC z oprogramowaniem mojego autorstwa, sterowana przez dotykowy panel na ścianie, poniżej trzy fotki sprzed chwili dotyczące pracy wentylacji i temperatur w domu, może komuś się przyda do zobrazowania jak to działa:





i temperatury z teraz (niebieskie to w posadzce, a czerwone to powietrze na wysokości 1.3m - w puszkach wyłączników światła)




Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2015, 21:12:23 pm »
Witam.
Bardzo ciekawy wątek.
No jestem pod wrażeniem twojego systemu sterowania.
Mógłbyś napisać coś więcej o nim?

Pozdrawiam

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2015, 23:38:21 pm »
no mógłbym.. tylko nie wiem od czego zacząć.. całością domu steruje przemysłowy sterownik PLC firmy Fatek, a to co widać na zdjęciach to panel dotykowy Weintek z programem do wizualizacji i sterowania mojego wykonania..
generalnie jak widać na zdjęciach sterownik steruje prawie wszystkim w domu..
dom mam ogrzewany tylko prądem w postaci kabli grzejnych (nie mam w ogóle pieca ani kotłowni), pod względem temperatury opomiarowany chyba nieźle ( jakieś 30 punktów pomiaru temperatury), sterowane jest z tego także ogrzewanie, oświetlenie, wentylacja, część gniazd elektrycznych, jeszcze chcę zaraz dorobić automatyczne podlewanie.. dom parterówka 120m2 ze strychem (w moim wątku o tarasie był na zdjęciach).. parę "nietypowych" rozwiązań dzięki którym sąsiedzi patrzą na mnie jak na idiotę ("jak to dom nie ma komina", "ile płacisz za ogrzewanie?? co ty pier... to niemożliwe, przy prądzie z torbami pójdziesz").. to tak w

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2015, 23:40:27 pm »
I jak się żyje tylko na prądzie?

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2015, 23:54:44 pm »
no ja nie narzekam.. czy to było ukryte pytanie "ile płacisz za ogrzewanie" :D ?
mieszkam nieco ponad rok (od 15 lipca 2014) pod Kielcami.. zużycie na samo ogrzewanie to 8290kWh ale grzanie tylko w taniej (nocnej) taryfie.. po rozpoczęciu sezonu musiałem parę rzeczy na szybko poprawić i zużycie spadło.. myślę że w kolejnym sezonie spokojnie zejdę poniżej 7000kWh a jak się uprę to i poniżej 6000kWh.. z tego co piszą to spokojnie 20-30% mniej po pierwszym sezonie idzie na ogrzewanie bo wilgoć technologiczna wyłazi..
ale miało być o kosztach.. tania taryfa u mnie to od poniedziałku do czwartku 22-6 rano i od piątku 22 do poniedziałku 6 rano (wekend całość w taniej), dodatkowo w zimę 13-15 w dzień (w lato 15-17)..
ja za tanią taryfę płacę około 24 grosze brutto (9gr netto przesył w pge i 11 groszy prąd w duonie, plus vat).. czyli za sezon wyszło około 2100 zł za ogrzewanie.. za ciepłż wodę użytkową około 400zł za rok (też tylko tania taryfa, ocieplony bojler 200l, zwykła grzałka elektryczna plus zawór mieszający od razu przy bojlerze żeby nie wypuszczać z niego 60*) .
parę słow o domu:
dom stoi na płycie fundamentowej zamiast tradycyjnego fundamentu na ławach, od spodu po całości jest 20cm styroduru (płyta jakby w wannie ze styroduru), ściany to ciężki silikat, 20cm styropianu grafitowego, okna 3 szybowe, 25cm wełny w drewnianym stropie, dodatkowo 15cm wełny pod dachem, przy zabudowie na poddaszu dokładam jeszcze 10cm.. zrobiłem termowizję, do poprawy za dużo nie ma..

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2015, 00:03:12 am »
Dzięki za informacje.
Jestem pozytywnie zaskoczony niskimi kosztami.  Czy w zimie musiałeś dogrzewać w ciągu dnia?
Czy używasz akumulatorów do magazynowania prądu?

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2015, 12:42:45 pm »
Jestem pozytywnie zaskoczony niskimi kosztami.  Czy w zimie musiałeś dogrzewać w ciągu dnia?

no właśnie wszyscy się dziwią bo jak to.. prąd ma i taniej? a co gorsza zadowolony :D
to kwestia po pierwsze założeń na początku budowy, po drugie policzenia wszystkiego (tak zwane OZC) i wtedy wychodzi ile musisz dostarczyć energii do ogrzania domu - liczy się każdą przegrodę pod kątem izolacyjności, strat ciepła itp. (koszt z 500zł więc kieszeni nie urywa).. jak liczy to ktoś kumaty to potem się to pokrywa.. u mnie całkowita moc kabli na taką powierzchnię to 7kW i spokojnie starcza (jeszcze jest zapas czasu).
co do dogrzewania to inaczej trochę - te dwie godziny dzienne (ale w tanim prądzie) są liczone do normalnego ogrzewania.. sterownik jest tak ustawiony że załącza grzanie o 22 i grzeje do osiągnięcia wymaganej temperatury (posadzki lub powietrza).. i grzeje do północy ale jeśli się wyłączy przed północą to kolejny raz może włączyć się dopiero o 4 rano.. ale jeśli się nie wyłączy to grzeje aż temperatura zadana będzie osiągnięta (bo w nocy jest tani prąd i może grzać ile wlezie) i po wyłączeniu czeka do 4tej.. o 4 znowu jest okienko na załączenie sie grzania (ale nie musi się włączyć bo to zależy wprost od zadanej temperatury).. tyle że tu już niezależnie od temperatury o 6 się wyłącza bo kończy się tani prąd.. i w okienku od 13 do 15 tak samo - o 13 włączenie i możliwość wcześńiejszego wyłączenia ale o 15 bezwzględnie OFF.. i do 22..
te ustawienia są mozna powiedzieć "wypracowane" bo na początku sezonu grzałem różnie i różnie wychodziło, najczęściej było za ciepło, bo nie miałem opomiarowanego jeszcze całego domu.. teraz jak jest tak do -5 (czyli większość zimy) to grzanie załącza się tak na około 5 godzin na dobę 22-0, 4-5:30 i 13-15:30
tak więc z taniego prądu mam jeszcze 4-5 godzin zapasu.. no i tu prźechodzimy płynnie do kolejnego istotnego pytania:

Czy używasz akumulatorów do magazynowania prądu?

nie, akumulatorów prądu nie uzywam, ale jak najbardziej korzystam z akumulacji ciepła.. kable grzejne są na 230V zmiennego więc takich akumulatorów nie ma.
ale już na etapie projektowania i wymyślania decyzja była taka że jako akumulator ciepła będzie użyta płyta fundamentowa i ściany :) - akumulacyjność (pojemność cieplna) betonu jest około 3 razy mniejsza niż wody czyli jak mam pod nogami 30m3 betonu o grubości 22cm to tak jakbym miał zbiornik 10m3 wody.. kable są w wylewce nieodciętej od płyty fundametowej styropianem a sama płyta wylana na styrodurze (coś jak cholernie twardy, ciepły styropian) :
płyty są szare ale to jeszcze nie beton:

całość zazbrojona, pomiędzy zbrojeniem jeszcze rury rezerwowe do podłogówki, taka jakby wanna na beton:

po zalaniu wygląda tak:


reszta domu zbudowana z ciężkich silikatów które bardzo długo się nagrzewają ale też długo oddają ciepło..
i w ciągu tych kilku godzin grzania płyta i ściany akumulują tyle ciepła że spokojnie jest ono oddawane w godzinach kiedy nie grzejemy..
zrobiłem też w zimę test - wyłączyłem całkiem grzanie i zmniejszyłem na minimalną wentylację (symulacja braku prądu) - po półtorej doby w domu o 1 stopień mniej.. więc nie zamarzniemy jakby co..

Offline krist138

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 865
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 22, 2015, 10:47:27 am »
No super , ale kable są  zalane co w przypadku przepalenia się kabla grzejnego?

Offline lemonmint

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2015, 10:54:38 am »
cyt: "wymiennik ciepła GWC zrobiony z około 50m rury kanalizacyjnej 200mm"

Zwykła rura kanalizacyjna może po jakimś czasie być problemem. Do GWC powinno sie stosować rury antybakteryjne a nie zwykłe kanalizacyjne bo za kilka lat mogą być problemy zdrowotne dla rodziny.
Pozdrawiam
Lemonmint

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2015, 11:19:56 am »
No super , ale kable są  zalane co w przypadku przepalenia się kabla grzejnego?

w jaki sposób kabel grzejny zatopiony w betonie może się przepalić?żeby była jasność kabel grzejny to nie spirala z koralików ceramicznych w farelce(bo tak często jest postrzegany)  tylko drut oporowy o odp. grubości, izolacji (dzięki czemu np. nie wchodzi w reakcje z powietrzem). Taki kabel nagrzewa się do około 80* w środowisku typu powietrze, temperatury zatopionego w betonie, który odbiera ciepło to maksymalnie 60*, mam przy każdym termometr - około 5 cm od kabla beton po kilku godzinach grzania ma 30-35*..

są dwie możliwości uszkodzenia kabla:
1. uszkodzenie fizyczne - podczas wiercenia, kucia..
2. podanie za wysokiego napięcia (zmiast 230V podanie 380V)

cyt: "wymiennik ciepła GWC zrobiony z około 50m rury kanalizacyjnej 200mm"

Zwykła rura kanalizacyjna może po jakimś czasie być problemem. Do GWC powinno sie stosować rury antybakteryjne a nie zwykłe kanalizacyjne bo za kilka lat mogą być problemy zdrowotne dla rodziny.
Pozdrawiam
Lemonmint

a jakieś szczegóły? poparte badaniami (na szkodliwość),
na czym polega antybakteryjność rury? na powłoce antybakteryjnej która nie wiadomo jak działa i ile się bedzie trzymać?  na forum muratora dyskusje na ten temat są kilkuletnie.. i konkluzja jest taka, że bakterie raczej nie lubią siedzieć w ciemnym, suchym przeciągu (cały czas jest ruch powietrza) gdzie nie mają co jeść.. polecam posty adama_mk.. rura antybakteryjna rehau to racżej marketingowy chwyt mający uzasadnić 3 krotną różnicę w cenie..
oczywiście każdy robi co mu pasuje bo płaci za to swoimi pieniędzmi.. ja zanim wydam swoje cięzko zarobione mam zwyczaj nieco temat zgłębić..


Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 22, 2015, 11:35:44 am »
No ale po co panowie prowadzić dyskusję  w sposob agresywny? Nie bardzo rozumiem. 
A argumentacja wydaje się słuszna. Będę się z ciekawością przyglądał.
Pozdrawiam.

Offline krist138

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 865
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 22, 2015, 16:11:29 pm »
Moje pytanie wzięło się z racji tego że swego czasu też zrobiłem takie ogrzewanie w pokoju  , przy zakupie kabla pytałem o długowieczność odpowiedz usłyszałem że jak się spali to trzeba wykuć i zatopić nowy

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 22, 2015, 20:45:59 pm »
No ale po co panowie prowadzić dyskusję  w sposob agresywny? Nie bardzo rozumiem. 
A argumentacja wydaje się słuszna. Będę się z ciekawością przyglądał.
Pozdrawiam.

eee... jaki agresywny? może to tak wyszło bo obiegowe stereotypy są jakie są (vide kabel grzejny=spirala grzejna w farelce czy prodiżu) i czasem trzeba wyjaśnić którko i zwięźle o czym piszemy, ale nie było moim zamiarem na nikogo napadać..


Moje pytanie wzięło się z racji tego że swego czasu też zrobiłem takie ogrzewanie w pokoju  , przy zakupie kabla pytałem o długowieczność odpowiedz usłyszałem że jak się spali to trzeba wykuć i zatopić nowy

no i właśnie tu leży pies pogrzebany, w sensie wiedzy sprzedawcy co sprzedaje..
chociaż - w sumie sprzedawca miał rację.. jak się spali to trzeba wymienić, jak się przewierci to łączymy i działa.. tylko kwestia kiedy się spali.
kolega zrobił kiedyś test niechcący (zrobił sobie w łazience dogrzewanie podłogi i zostawił włączone, o ile pamiętam chyba od piątku do poniedziałku bo nie mieszkał jeszcze.. podłoga była dobrze i wyczuwalnie ciepła ale wszystko działało bez zarzutu..
właśnie chodzi o to że kable o których piszę są robione na określony wymiar z określoną mocą, nie można ich skracać ani łączyć. dlatego ich parametry pracy są stałe, nie są w stanie się przepalić.. jak pisałem wyżej - temperatura ich pracy w betonie nie przekracza 60*.. a temperatura betonu (który odbiera i rozprasza ciepło) nigdy nie wzrosła u mnie do więcej niż 35* (kabel włączony przez chyba 10h).. zresztą moc takich kabli to jest 10 lub 17 watów na metr bieżący więc sami możecie porównać  do np. grźejnika - kabel 10W/m o mocy 1kW ma długość 100m.. a kabel 17W/m o długości 100m będzie miał 1.7kW mocy (tyle co mały grzejnik czy czajnik bezprzewodowy) - i tu chyba wszyscy się zgodzą, że różnica w wielkości elementy grzejnego jest spora.. i stąd moja pewność że ciężko to spalić ;), jak pisałem - jedynie podanie za wysokiego napięcia lub jakiś uraz mechaniczny przy wierceniu może go uszkodzić.. jakby ktoś chciał sobie poczytać to mam kable elektra vcd (w grubej izolacji) .. jakby kiedyś kabel uległ jednak awarii (nie punktowej ale całkowitej) to mam trzy wyjścia
- odpalam wodną podłogówkę (rurki mam w płycie fundamentowej)
- sciągam panele, nacinam flexem podłogę - kanały robię , kładę nowy kabel, zalewam cieniutko wylewką i już
- stawiam np. piec akumulacyjny czy konwektor..

konstrukcja domu zresztą jest taka ze jakbym się uparł to za 1-2 tygodnie mogę mieć zrobioną bez rujnacji kompletną instalację na kaloryferach więc się nie przejmuję.. cieszy mnie natomiast to jak niektórzy nowi znajomi (sąsiedzi) dowiadują się czym grzejemy (czasem pokątnie) i ich mina jak dowiadują się ile wyszło kasy za pierwszy sezon grzania - mina jak w reklamie - bezcenna :D , bo uświadamiają sobie że nie robię nic i mam ciepło, a oni płacą tyla samo albo więcej i co dzień albo dwa palą w piecu, czyszczą itp. dzisiaj wymieniłem filtry w rekuperatorze.. po dwóch miesiącach dosyć zakurzone..

Offline WojtekS

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperacja wentylacja jak zbudować?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2015, 08:53:47 am »
Czemu nie widzę zdjęć tylko ikonki? Brak mi jakiegoś programu?