Maj 11, 2024, 12:10:55 pm

Autor Wątek: Nagrzewnica DIY  (Przeczytany 9556 razy)

Offline Wirniq

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
    • Zielonym do Góry!
Nagrzewnica DIY
« dnia: Grudzień 31, 2016, 10:27:18 am »
Przedstawiam nagrzewnicę budowaną prze ze mnie do ogrzewania/chłodzenia oranżerii, w zasadzie może ogrzewać lub chłodzić cokolwiek :) Konstrukcja z kątownika 20x20, profilu kwadratowego 20x20 i teownika 30x30, dmuchawa piecowa 360m3/h, chłodnica od cinquecento, blacha 0,8mm ocynk. Jak uruchomię to opiszę jak się sprawuje :)



Offline marek20

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 789
  • Co tu się pisze ??
    • Zobacz profil
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2017, 17:55:58 pm »
Oj napisz napisz jak się sprawuje bo wygląda zacnie. tylko pomalować i będzie volcano :D
Pozdrawiam :D

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2017, 18:35:54 pm »
Haha..wygląda jak element "plantacji" ;)

Poważnie to fajny patent. Skąd ciepła woda u ciebie? Bo jak by to wpiąć w jakiś prostu układ z płaszczem wodnym/wymiennikiem ciepła to ma szanse być hitem warsztatowym..

akwa-stolarz

  • Gość
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 01, 2017, 18:43:12 pm »
A nie wystarczyłoby zastosować chłodnice z wentylatorem?

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 01, 2017, 18:45:35 pm »
Pewnie nagrzewnica i blacha była pod ręką ;).

Offline Wirniq

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
    • Zielonym do Góry!
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 01, 2017, 22:57:59 pm »
Heh w sumie faktycznie jak do "uprawy" :D Ciepłą wodę mam poprowadzoną podziemną rurą z centralnego i doprowadzoną do ogrzewania podłogowego i do grzejników liniowych które niestety się nie sprawdziły i zastąpi je właśnie ta nagrzewnica, chłodnica z wentylatorkiem (rozumiem że chodzi Ci o samochodowy) też by się sprawdziła ale w oranżerii klimatem steruje komputer (grzanie/chłodzenie, wentylacja/nawilżanie) i wszystko śmiga na napięcie sieci więc musiałbym robić zasilacze itp a na to już trochę brak miejsca w szafie sterującej dlatego taki patent, blachę kupiłem, cały arkusz 2000x3500 ocynkowanej 0,8mm bo będę ją wykorzystać również do innych celów i projektów a cały arkusz kosztował mnie 75zł. stal do konstrukcji miałem z budowy oranżerii, wentylator został po wymianie bo producent kotła CO przysłał złą z piecem a starej nie chciał, chłodnica to najtańsza jaka była na alle, wahałem się pomiędzy pełnowymiarową(45zł) a nagrzewnicą(40zł) taką do ogrzewania wnętrza samochodu ale że różnica w cenie była 5 zł to w myśl zasady większe=lepsze wziąłem chłodnice :) Całość ma służyć w zimie do ogrzewania a w lecie do chłodzenia (przepompowywaną woda z jednej studni i wpuszczana do drugiej) w okresach przejściowych spróbuję wykorzystać to do ogrzewania domu bo kiedy na dworze jest 10~15'C ale świeci słońce to powietrze  w oranżerii spokojnie dochodzi do 40'C więc trochę mi szkoda to wypuszczać w powietrze :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2017, 23:04:39 pm wysłana przez Wirniq »

Offline marekb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 01, 2017, 23:25:43 pm »
co do ogrzania domu, to obawiam się że ten wymiennik będzie za "mały" nawet jeśli to domek 80m2, to nagrzana do 40stC woda rozpłynie się choć 1-2st C może podniesie w kaloryferach. Tutaj też obawiałbym się o prędkość przepływu / wydajność chłodnicy, choć nigdy nawet nie zastanawiałem się jakie prędkości mają chłodnice samochodowe. Pozytywnie jednak kibicuję i czekam na efekty rozruchu :)

Offline Wirniq

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
    • Zielonym do Góry!
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 01, 2017, 23:35:41 pm »
Wiesz nie spodziewam się że będę wydajnie ogrzewać chałupę w ten sposób, traktuję to raczej jak eksperyment najbardziej mi zależy na trzymaniu w ryzach temperatury w oranżerii a jak mam wybór to oddam ciepło w dom zamiast w grunt, przepływ istotnie może być problemem bo chociaż przekroje w samej chłodnicy są naprawdę ogromne rura wlotowa i wylotowa to 35mm średnicy a wszystkie rurki z wymiennika są połączone równolegle to woda będzie doprowadzona rurką Pex 20mm co samo  sobie bardzo ograniczy przepływ.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2017, 23:38:02 pm wysłana przez Wirniq »

Offline Wirniq

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
    • Zielonym do Góry!
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2017, 22:26:31 pm »
Nagrzewnica zamontowana i uruchomiona :)
Dmuchawa jak na razie na stałe podłączona na przedłużaczu ale elektrozaworem już komputer steruje i utrzymuje mi temperaturę w zakresie 10-13'C muszę poczekać aż hurtownia skończy inwentaryzację żeby móc kupić odpowiedni przewód i spiąć dmuchawę z elektrozaworem, spodziewałem się nieco bardziej spektakularnego podmuchu, odczuwalny jest raczej lekki zefirek, ale co najważniejsze - działa, bez problemu rozgrzewam w 30min wnętrze z 10 do 25'C więcej nie próbowałem ze względu na zimowane rośliny.


Nie jest to mistrzostwo estetyki ale to akurat nie wpływa na wzrost roślin na szczęście :)

Offline czeejen

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2017, 22:42:51 pm »
Świetnie wyszło... Najważniejsze że działa i koszt niewielki

Offline Wirniq

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
    • Zielonym do Góry!
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2017, 23:27:43 pm »
Teraz poproszę -25'C mrozu to testów wydajnościowych :) grzejnik elektryczny 2kw na pełnej mocy z trudem utrzymywał 15'C z ogrzewaniem podłogowym ustawionym na 43'C i temperaturą 0'C na zewnątrz, teraz bez trudu rozgrzewam jak chcę przy podłogowym ustawionym na ok 25'C :)

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2017, 08:06:33 am »
Chciałem zrobic cos takiego, a teraz sie waham czy nie kupić volcano.
Teraz mnie znowu przekonujesz ze warto zrobic samemu.

Offline marekb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2017, 09:26:27 am »
no mnie też namieszałeś :P pytanie mam:  jaką  kubatura pomieszczenia lub wymiary jego ?

Offline Wirniq

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
    • Zielonym do Góry!
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2017, 13:03:02 pm »
Zawsze warto zrobić coś samemu, kasa kasą ale przy czymś takim zyskuje się doświadczenie, wiedzę i odczarowuje się dla siebie i innych kolejną dziedzinę zarezerwowaną dla urządzeń wykonanych przez fabrykę "bo inaczej nie będzie działać, bo trudne, bo nie umiem, nie wiem jak itp." - będzie, a po ziemi będzie chodzić kolejny człowiek który umie zrobić coś samemu, jako ciekawostkę mogę podać że plan był żeby pokryć całą oranżerię szybami zespolonymi, udało się z używanych złożyć niemal całość poza frontem i tyłem, kiedy złożyłem zapytanie do producentów i szklarzy o wykonanie szyb trójkątnych i trapezowych to ceny wbiły mnie w ziemię i już godziłem się na pojedyncze szyby docinane ofc samemu ale spotkanie starego szklarza (gatunek fachowca który dzieli się wiedzą a nie zazdrośnie jej strzeże)  pozwoliło na zdobycie namiaru do osoby która sprzedaje w detalicznych ilościach materiały do produkcji szyb zespolonych, ta osoba  (kolejny fachowiec który dzieli się wiedzą a nie zazdrośnie jej strzeże) podzielił się chętnie wiedzą na temat tego jak taka szybę zbudować i z czego żeby działała chociaż dla mnie to było jakby ktoś mi zdradził tajemnice narodzin życia na ziemi - koszt? materiały na szybę zespolona to okolice 60-75zł/m2 względem 200zł/m2 gotowej szyby bezpośrednio u producenta.
Wracając do tematu cena nowego volcano to ~ 800zł w tym jest nagrzewnica wentylator i sterownik i będzie działać na pewno, ale też brak opcji dostosowania do własnych potrzeb, miejsca, może ktoś ma dobrą używana chłodnice/nagrzewnicę? może fajny wentylator? można tez to po prostu kupić i złożyć samemu, zastanowić się nad wyglądem funkcjonalnością itp, na pewno zaleta tego projektu jest to że jak coś się zepsuje np strzeli chłodnica to nowa będzie kosztować 45zł lub 10 na szrocie, jak padnie wentylator to nowy taki kupie za 250zł albo zamontuje używany z innego pieca za 100zł i tez będzie działać, tego wszystkiego volcano nie ma. Jak ktoś chce mieć sterownik temperatury to na alle najprostsze kosztują 15-20zł a w naszych warsztatach i tak dokładności rzędu +-1'C są wystarczające. Wymiary oranżerii to 3x6x2,5 więc 45m3
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2017, 13:07:08 pm wysłana przez Wirniq »

Offline ZIOMAN

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Odp: Nagrzewnica DIY
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2017, 23:21:27 pm »
No i do warsztatu pomysł jak znalazł. Gratulacje