Maj 18, 2024, 23:10:16 pm

Autor Wątek: Obły blat - jak wyprostować  (Przeczytany 8264 razy)

Offline dextrr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Obły blat - jak wyprostować
« dnia: Luty 03, 2021, 18:01:06 pm »
cześć :)

   Po trwającej już jakiś czas przygodzie ze stolarstwem (głownie renowacje mebli - Żona każe Mąż chętnie idzie do garażu sobie podłubać :) wziąłem się za coś bardziej wymagającego. Postanowiłęm zrobić stolik kawowy do salonu. Mam podstawowe narzędzia (strugi, dłuta, gładźce, stół i inne oraz sporo elektronarzędzi) ale nie dysponuje mocnymi narzędziami typu grubościówka itp.
   Stolarstwo traktuje hobbystycznie na ten moment i bardziej chcę nauczyć się ręcznych technik obróbki drewna.
   Teraz wątek. Zakupiłem (być może to był błąd) deskę dębową wymiary 40x110, 45-50mm grubości (na allegro) i tutaj pierwsze pytanie - czy ktoś się orientuje gdzie w okolicach Nadarzyna (Warszawa) znajdę miejsce gdzie będę mógł obejrzeć drewno przed zakupem? Nie tartak ani skłąd drewna, tylko miejsce gdzie można kupić foszty na stolik albo plastry.
   Ok, wracamy. Nie jestem teraz pewien czy foszt był od początku zakrzywiony, czy wysechł jeszcze dodatkowo w domu ale jest obły. W sensie wygina się w łuk. na prostym blacie gdy się go położy widać szczeilnę około 1,5cm.
   Teraz główne pytanie. Czy da się to jakoś wyprostować np. moczenie i chwycenie ściskami? czy jakoś strugami jestem w stanie to wyprowadzić. Mam też struk elektryczny ręczny Rebir o szerokości 11,5cm czy może tym to zrobić.
   Nie chcę ciąć drewna bo jeszcze nie umiem desek pozatym chciałęm aby całość była w jednym kawałku.
Bardzo proszę i z wdzięcznością czekam na porady.

Pozdrawiam

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2021, 23:27:08 pm »
Witam.
Pierwsza uwaga to podawane wymiary.
W stolarstwie wymiary podajemy w milimetrach. Taka jest regóła.
Podając wymiar 40x100, sam widzisz co stolarz zobaczy. 4cm x 10cm.
Domyślam się że wymiary drewna są 40cm szerokie na 100cm długie czyli 400 x 1000.
Wydaje się to banalne, ale ważne.

Wracając do stolika.
Da się naprawić. Napisz coś więcej.
Jak zrobiłeś, gdzie trzymałeś drewno i jak długo przed wykonaniem pracy. Możesz podać zdęcie jak wygląda stolik teraz?
I jak wygląda krawędź srołu.

Offline dextrr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2021, 16:38:37 pm »
Dzięki, będe podawał w mm.
To jeszcze nie stolik, tylko raczej jego zalążek.
Drewno mam w domu i garażu. Jest rekuperacja która dośc mocno wyciąga wilgoć.
Załączam fotografie.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2021, 19:08:21 pm »
Drewno wygląda na wycięte z okolic rdzenia (środkowa część. To jest dosyć szeroki kawałek i nie dziwi mnie to. Teraz tak.
Zbyt  szybkie suszenie poprzez  wstawienie drewna do suchego pomieszczenia to nie najlepszy sposób. Szybko wysychają zewnętrzne warstwy a wolniej wewnętrzne, co skutkuje powstawaniem naprężeń. Didatkowo jeśli leży na płasko lub oparte jest o ścianę to strona od ściany lub podłoża będzie schła wolniej niż ta druga. A jeśli jeszcze pomieszczenie jest zimne i wilgotne to wręcz drewno może dobrać wody z powietrza. Drewno podczas suszenia kurczy się, i to wbrew pozorom sporo. Jeśli więc jedna strona będzie schła szybciej niż druga to deska będzie kurczyć się bardziwj po stronie suchszej. I zrobi się łudka, jak wvrwoim przypadku. Wrzucę zdjęcie podłogi które pokaże bardziej ten kłopot. Podłoga nie była sezonowana w pomieszczeniu gdzie była układana. W magazynie była większa wilgotność niż w domu. Po włączeniu ogrzewania strona od pokoju skurczyła się a strona spodnia już nie.
Dodatkowo drewno bliżej rdzenia kurczy się bardziej od tego oddalonego bardziej.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2021, 19:10:39 pm wysłana przez Lirorobert »

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2021, 19:11:43 pm »
Teraz pytanie. Chcesz to ręcznie strugać czy masz dostęp do jakiegoś stolaża?

Offline dextrr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2021, 20:40:57 pm »
Dziękuję za odpoweidź. Czyli najlepiej drewno położyć na koziołkach w pomieszczeniu o rozsądniej wilgotności? Myślałem o tym aby samemu strugać po pierwsze chcę nabrać wprawy a po drugie lubie gdy jeśłi mogę coś sam wykonać to to zrobić, mam sąsiada stolarza a w razie co obrotny jestem i jakiegoś znajdę.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2021, 20:55:32 pm »
Dokładnie jak napisałeś z koziołkami.

Do wyprostowania płaszczyzny będziesz potrzebował strug z naostrzonym nożem i płaski blat.

Offline dextrr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2021, 14:08:40 pm »
czyli nie trzeba najlpier jakoś moczyć? poprowstu połozyć na koziołki i czekać cierpliwie :)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 05, 2021, 18:43:29 pm »
Teraz to już po ptakach.
Już się nie cofnie.
Pozostało wyrównanie.
Najszybciej to ci to zrobi stolarz na maszynach, alw jak chcesz to można ręcznie strugiem.

Offline dextrr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2021, 10:20:01 am »
ok, będe robił :) dziękuje :)

Offline Maniek2504

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Obły blat - jak wyprostować
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 06, 2022, 22:55:28 pm »
Witam serdecznie.  Posiadam deskę berliniecką, która wygięła się.Prosze o pomoc jak ją wyprostować. Z góry dziękuję