Maj 13, 2024, 21:38:03 pm

Autor Wątek: Dąb bielony - bielenie  (Przeczytany 11677 razy)

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Dąb bielony - bielenie
« dnia: Październik 23, 2016, 12:57:48 pm »
Witajcie..
podrzućcie proszę jakieś sposoby na wybielenie dębiny?
robię stół i żona wymyśliła żeby był w kolorze dąb bielony..
chciałem najpierw perhydrol użyć (woda utleniona 30%) ale gdzieś wyczytałem że do dębu się nie nadaje, tylko do sosny..
znalazłem, że Vidaron robi bejcę w kolorze dąb bielony ewentualnie Starwax też jakąś pastę wybielającą do drewna robi..
korzystał ktoś z któregoś z tych specyfików? ewentualnie może jakieś inne sposoby..
na zachętę wrzucam zdjęcie blatu w trakcie klejenia ;)

krzysiek_z

  • Gość
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2016, 13:19:50 pm »
Olej wygląda lepiej niż bejca. I na to lakier. Używałem osmo I bautek. Oba wyglądają ładnie. 

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2016, 14:47:17 pm »
chciałem najpierw perhydrol użyć (woda utleniona 30%)

Dobrze  chciałeś - wpierw wodowanie  , suszenie  , szlifowanie  , perhydrol . Lub 2x perhydrol .

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 23, 2016, 21:17:37 pm »
dzięki, czyli piszesz że perhydrol da radę? ten 30% czy jakoś rozcieńczać?
 aa.. szczotkować mosiężną szczotką czy nie? aktualnie jest po szlifie papierem 240tką więc dosyć gładkie..
jakieś rady oprócz tego że rękawice, fartuch itp. ? w sensie że np. od razu ścierać czy czekać aż wyschnie? potem lakier półmat bez problemu da się położyć? bo chyba trzeba zabezpieczyć jakoś..

Krzysiek - lakier na olej?? na pewno?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2016, 21:43:16 pm »
Nie  szczotkować , wpierw  zwodować by podniosły się pory  drewna  ,następnie  wyszlifuj . Zrób to 2x . Następnie perhydrol - on nie paruje tylko uważaj by nie pryskać na ciało i ubranie. Nie rozcieńczaj , smaruj mokro by się wgryzł w drewno . Po jego wyschnięciu szlifujemy już nie za mocno ( dlatego były poprzednie wodowania ) by nie zetrzeć wybielonej warstwy drewna . 
Po tym zabiegu dębina jest jasna lecz nie biała i to zależy też od jej gatunku ( miękka , prosty  słój , bez  rdzenia ,z części odziomkowej  ) to jasne wybarwienie zachowa przez wiele  lat .
Nie dawno odnawiałem blat mojego stołu w kuchni (modrzew ) za pomocą lakieru Bona trafik+ utwardzacz ( wodny ) . Myślę że rozjaśniona  dębina ładnie by wyglądała pod tym lakierem.
Ekolodzy powiedzą  że zgłupiałem dając taki lakier na stół ,ale mi to  zwisa bo jadam  na talerzach. ;D

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2016, 22:54:17 pm »
ok, o tym szczotkowaniu pisałem bo chciałbym, żeby lekkie pory było czuć pod dotykiem.. żeby nie było takie gładkie jak szkło czy plastik tylko takie drewniane, jak się czyta w sieci to zalecają szczotką ryżową albo mosiężną (nie stalową) "przeczesać" żeby właśnie było czuć fakturę..

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2016, 10:40:55 am »
Jeśli tak ma być  to wpierw  szczotkuj a reszta jak pisałem

Offline Berbelek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 278
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2016, 11:30:10 am »
W formie pytania a nie porady, gdyż brak mi doświadczenia :) Może ług biały?

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2016, 21:52:36 pm »
a jaki lakier polecasz na tą szczotkowaną powierzchnię? ewentualnie coś innego? bo mam obawy że jakiś gęsty zaleje pory na gładko.. chyba że niepotrzebnie wydziwiam :)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 25, 2016, 10:42:48 am »
Jeśli lakier to twardy i nie ma obawy o zalanie szczotkowanych porów  drewna. Może być ten co pisałem niżej ( u nas parkieciarze rozlewają mniejsze ilości 1l = 110 zl ) drogi ale nic nie  śmierdzi i 2x na dzień posmarujesz  łącznie ze  szlifowaniem.
Może być poliuretanowy  - dałem dębowy blat stołu do okleinowania (na prasę ) i oni też mi go  lakierowali ,więc konkretnie nie  wiem jakiej był  firmy -lakier nie zalał porów drewna.

przemek77

  • Gość
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 25, 2016, 18:37:16 pm »
To , czy chcesz aby pory zostały zalane , zależne jest od ciebie lub techniki lakierowania , a nie od lakieru. Jak mam zlecenie w fornirach i jeśli forniry te idą pod lakier a nie olej , to lakiernicy się mnie pytają , czy pory mają być zalane czy nie ?

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 26, 2016, 22:59:32 pm »
kupiłem dzisiaj w hurtowni fryzjerskiej perhydrol.. na próbce sprawdziłem i szczerze mówiąc nie wiem czy jest różnica w stosunku do nie potraktowanego tym drewna.. perhydrol 30%, na palcach zostaje biały nalot (leciutko sprawdziłem, potem zmyłem) ale drewno po 2-3 godzinach suche ale dużej różnicy nie ma.. tak powinno być? wydawało mi się że powinno się rozjaśnić dosyć mocno..

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 28, 2016, 22:01:28 pm »
wrócilem po dwóch dniach do domu i sprawdziłem kawałki testowe - jest jaśniej, z tym że to różnica tak od dwa tony - czyli mamy kolor naturalny i ten jaśniejszy - wygląda tak jakby był "czysty" - nie ma tego dębowego koloru - czyli garbniki chyba usunięte - czy mniej więcej tak jak opisuję powinno to wyglądać czy może jeszcze coś ? aha - czy kolejność że ze szczotkowaniem powinna być - wodowanie, czyszczenie (x2) potem szczotkowanie i bielenie? bo po bieleniu znowu jest jak po wodowaniu trochę?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 28, 2016, 22:55:51 pm »
Wpierw  szczotkujesz i powierzchnia będzie  chropowata .
 Następnie woduj  , po wyschnięciu  będzie jeszcze bardziej chropowata 
Następnie  szlifuj  ale  ręcznie  ,( papier ścierny na gąbce  lub  włóknina ) by nie przeszlifować szczotkowania  na  gładko .  zrób to 2x
Następnie  perhydrol i znowu szlifowanie ręczne - już lekko
Z każdym szlifowaniem i wodowaniem  otrzymujemy gładszą powierzchnię . w Twoim wypadku najlepiej osiągnąć to wodą ( trudniejsze  od  normalnego bo  masz szczotkowanie i szlifierki nie użyjesz  bo byś je zeszlifował - ewentualnie można pomóc  sobie  robiąc np. kota z  włókniny   na wiertarkę ) i jak jest ok. to dopiero   perhydrol.
Perhydrol już lekko szlifujemy by nie  zeszlifować  cienkiej  warstwy wybielonej.

Tak powierzchnia jest "czysta" i to jest ten efekt . 
Jak chcesz inny   efekt to np ługi , mydła , bejce ,itp - ale to blat stołu i tu pytanie czym dalej wykończyć ?

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Dąb bielony - bielenie
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 07, 2016, 22:06:15 pm »
skończyło się na dwukrotnym wywabieniu perhydrolem, ale że żona wymyśliła że jeszcze chce jaśniej to poszła jeszcze powycierana biała bejca i na to lakier półmatowy.. efekt bardzo dobry, dzięki bardzo za rady.. idę ze stołem co wątku o realizacjach własnych..