Kwiecień 16, 2024, 07:55:56 am

Autor Wątek: Blat/Front ze sklejki  (Przeczytany 2042 razy)

Offline ArekKPN

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Blat/Front ze sklejki
« dnia: Czerwiec 25, 2021, 07:16:55 am »
Hej,
potrzebuję pomocy w lepszym zrozumieniu "natury sklejki" :)
Stworzyłem sobie mebel (coś w stylu barku z meblościanki). W pierwszej wersji wykonałem wszystko ze sklejki, którą kupiłem pociętą i oklejoną fornirem (krawędzie oklejałem sam). Blat #1 ma wymiary 600x840 i od miesiąca wszystko ładnie działa i nic się nie odkształca.

Wersja #2, którą ostatnio zbudowałem ma nieco większy blat (750x840) i kupiłem ją jako docięty na wymiar kawałek surowej sklejki. (obie sklejki z różnych źródeł online)

Dodam, że oba blaty mają 12mm grubości.

Blat #1 jest w 100% "stabilny", a blat #2 (surowy, niczym nie zabezpieczony) lekko się zwichrował (jeden narożnik odstaje).

Pytanie 1: czy zwichrowanie wynika z tego, że sklejka jest surowa i gdybym ją czymś wykończył to nie byłoby problemu (sklejka oklejona trzyma się dobrze)?

Pytanie 2: wybrałem sklejkę ze względu na wytrzymałość (blat ma 840 mm długości i jest zamontowany na końcu na zawiasie i mniej więcej w połowie na lince stalowej. Taki układ bez problemu wytrzymuje obciążenie 20kg na 'nie zamocowanym" końcu blatu. Czy płyta meblowa 12mm też by to wytrzymała (potrzebuję materiału, który nie będzie się wyginał)?

z góry dzięki za wszelką pomoc :)