Marzec 29, 2024, 12:03:18 pm

Autor Wątek: Jak dobrać rozmiar frezu do konkretnego zastosowania?  (Przeczytany 5329 razy)

Offline MarekZ

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Jak dobrać rozmiar frezu do konkretnego zastosowania?
« dnia: Październik 11, 2021, 13:27:15 pm »
Cześć,

Nigdy wcześniej nie pracowałem takimi frezami, dlatego mam kłopot z odczytaniem parametrów, które pomogą mi dobrać jego rozmiar do moich potrzeb.
Potrzebuje frez zaokrąglający z dwoma ostrzami, tak by obrabiał materiał z dwóch stron - tak jak na zdjęciu. By listewka drewniana była zaokrąglona po całej krawędzi.
Materiał ma grubość 30mm i 20mm.
Taki chciałbym obrabiać.
Nie bardzo wiem na co zwrócić uwagę przy parametrach frezu. Producenci też różnie opisują. Jedni podają szerokość roboczą, inni promień itp.

Mam patrzeć na promień x2 albo I1?
Czyli z tej tabeli wynika, że nie ma frezu, który byłby odpowiedni, bo największy ma 26.30 a ja mam materiał 30mm?
Pomoże ktoś dobrać taki frez z wałkiem 8mm?

Dlaczego te frezy nie mają jakiś u standaryzowanych pełnych promieni, tylko jakieś końcówki?
Jak mam materiał np. 20 lub 30mm, to żaden nie pasuje.


Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Jak dobrać rozmiar frezu do konkretnego zastosowania?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2021, 06:30:58 am »
Te frezy mają promienie calowe, poszukaj może jest seria frezów metrycznych. Może się okazać, że nie znajdziesz dokładnie tego co potrzebujesz i np będziesz musiał rozważyć zakup frezu zaokrąglającego (świerćwałek) i frezowania dwa razy (każdej krawędzi osobno). Wtedy możesz zbliżyć się do półokręgu. Nie wiem jaki efekt końcowy chcesz uzyskać.

Offline MarekZ

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Jak dobrać rozmiar frezu do konkretnego zastosowania?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2021, 14:26:12 pm »
@zarekl jak calowe jak podane w mm? Tzn. po prostu sprzedawca przeliczył je z cali, bo producent produkuje je w metryce calowej?
Przegrzebałem wiele stron i producentów frezów i nic nie znalazłem. Największy jaki znalazłem, to 26mm z jakimiś groszami - pewnie też przeliczony z cali. I to na trzpień 12, a mogę 6 i 8.
Chyba będę musiał zrobić tak jak piszesz, obrobić z dwóch stron zwykłym zaokrąglającym. Też w sumie ciężko znaleźć coś na 8 bądź 6, co ma promień 15mm. Ale to sobie odpuszczę i zrobię taki jaki znajdę odpowiedni. Moze być i promień 12mm. Chciałem zaokrąglić podłokietnik  od fotela, które jest właśnie z 3mm. Dość grube jak na taki element. Zaokrąglone dokładnie lepiej się prezentuje, ale jak nic takiego nie ma, to muszę czymś mniejszym zrobić. Jak zrobię 12mm-trowym, to zostanie jakieś 6mm prostego jak na zdjęciu. Też chyba powinno być.

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Jak dobrać rozmiar frezu do konkretnego zastosowania?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2021, 17:03:20 pm »
O ile dobrze zauważyłem, to oni mają też promień 16mm a nawet i 19mm, ale nie 15mm. Trzpień 12mm, lub 1/2 cala (12,7mm).
  Tylko że na trzpień 8mm to w takim wymiarze to raczej tylko w Chinach produkują. Spójż na średnicę całego freza, toć to już 60mm.

https://www.fraisertools.com/de/halbstabfraser.html

O, tutaj mają nawet te 15mm,  ale ta cena ...
https://www.magon-tools.de/de/HM-Halbstabfraeser-Z2
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2021, 17:10:18 pm wysłana przez Rafalski »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1764
    • Zobacz profil
Odp: Jak dobrać rozmiar frezu do konkretnego zastosowania?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 15, 2021, 04:53:59 am »
Witam
Ja mam frezy z firmy Bosch.Jeden ma 21mm krawędzi roboczej,promień łągodny ale nie kosztował dużo.
Pozdrawiam