Kwiecień 19, 2024, 05:06:49 am

Autor Wątek: Schody na konstrukcji stalowej  (Przeczytany 4708 razy)

Offline Grzegorz_g

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Schody na konstrukcji stalowej
« dnia: Luty 18, 2022, 20:39:10 pm »
Witam,
 Mam u siebie schody zabiegowe  na konstrukcji jedno belkowej metalowej, kiedy je montowałem 5 lat temu zrobiłem prowizorkę z drewna budowlanego (jak powszechnie wiadomo prowizorki są naj trwalsze).
No i przyszedł ten czas że trzeba te schody zmodernizować nie miłosiernie zaczęły skrzypieć. Chcę tym je razem zrobić z podstopnicami wyobrażam sobie to tak:
- drewno jesionowe stopnie 42mm podstopnice 20mm
- W stopniu frezuję wręg na głębokości 15mm i szerokość postopnicy, podstopnicę wklejam na kleju poliuretanowym, po czym maluję takie zestawy.
- przy składaniu łączenie podstopnicy i tyłu stopnia skręcam wkrętami tu nie wiem ile wkrętów i jakich czy dokładać w tym miejscu klej może sylikon (żeby nie trzeszczało) może zakołokować połączenie?
- w  stopnie myślę wkręcić mufy i śrubami M5 lub M6 (w zależności jakie otwory są w konstrukcji) dawać na styku stali i drewna coś, czytałem że dają sylikon filc na allegro widziałem maty silikonowe może coś takiego?
- barierkę zrobię metalową jak będzie możliwe w jednym elemencie bym chciał ją mieć

Z racji tego że nie mam doświadczenia potrzebuje opinii czy taki mój plan ma sens ewentualnie gdzie ma słabe miejsca. A podstawowe pytanie czy na takiej konstrukcji schody z podstopnicami nie będą trzeszczeć? konstrukcja jest dość elastyczna

Offline Grzegorz_g

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2022, 20:51:35 pm »
Zdjęcia

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka


Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2022, 21:09:00 pm »
Moim zdaniem  , podstopnica połączona na sztywno między stopniami sie nie  sprawdzi

Offline Grzegorz_g

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2022, 21:14:21 pm »
Jestem otwarty, jakie rozwiązanie byś proponował?

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka


Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 18, 2022, 21:45:04 pm »
Konstrukcja schodów pod stopnie ażurowe - to najlepsze  rozwiązanie

Podstopnica będzie pracować pod ciężarem człowieka . Wobec tego sztywne połączenie w mojej ocenie odpada .
Jak  chcesz  eksperymentować  to widział bym rozwiązanie  w luźnym jej posadowieniu w rowku pod dołem  stopnia wyłożonym uszczelką z taśmy  szczotkowej . Da to pewną sztywność i wydaje mi się zapobiegnie skrzypieniu w tym miejscu

Offline Grzegorz_g

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 18, 2022, 22:34:45 pm »
Czyli w miejscu gdzie na rysunku jest klej zastosować szczoteczkę w odpowiednio szerszym i głębszym rowku, a na dole postopnicy wkręty? Dobrze rozumiem Twoja wizję?

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka


Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2022, 22:41:18 pm »
Tu akurat mam odmienne zdanie od Tomka. Jeśli wszystkie stopnie i podstopnice będą sklejone to powstanie bardzo sztywna konstrukcja. Podstawą jest dokładne dopasowanie elementów i sklejenie ich. Osobiście użył bym domino i ściski na czas klejenia.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 18, 2022, 22:55:35 pm »
A ja odmienne :)

W mojej ocenie ta konstrukcja  metalowa  nie ma wystarczającej sztywności , by zapewnić  ,że z biegiem czasu klejenie nie puści . A ciasny   styk podstopnicy z stopniem rozklejony  da efekt skrzypienia . Ciężar osób kręcących się wielokrotnie po stopniach i ich drgania  nie uchronnie doprowadzi do puszczenia kleju
Dlatego wolę z góry założyć że kleju nie stosuję i daję luz by stopnie swobodnie tam  mogły pracować '

Przecież takie  zjawisko nie  raz zdarza się przy  stopniach  kładzonych  na  beton a co dopiero na konstrukcji metalowej i to z jedną   wangą
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2022, 22:58:38 pm wysłana przez tomekz »

Offline Grzegorz_g

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2022, 23:00:22 pm »
Dominem nie dysponuję, mam lamelownice.
Podczas zbiegania po schodach konstrukcja wykazuje pewną nie wielką elastyczność. Mógłbym też zakołokować łączenia zwykłymi kołkami.

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka


Offline Grzegorz_g

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2022, 23:03:56 pm »
tomekz  czyli dobrze odczytałem Twoja koncepcję na dole podstopnicy wkręty a u góry luz?
A na styku drewno metal dawać coś?

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka


Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2022, 23:07:49 pm »
Domino o wiele lepsze od lamelek. Układ włókien w kołkach domino jest prostopadły w stosunku do klejonych płaszczyzn. w lamelkach jest równoległy. Nie mówię że się nie sprawdzą, ale...
Możesz pożyczyć domino? wystarczy na dwie godziny i nawiercisz otwory we wszystkich stopniach. Potem tylko montaż.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2022, 23:13:33 pm »
A ja odmienne :)

W mojej ocenie ta konstrukcja  metalowa  nie ma wystarczającej sztywności , by zapewnić  ,że z biegiem czasu klejenie nie puści . A ciasny   styk podstopnicy z stopniem rozklejony  da efekt skrzypienia . Ciężar osób kręcących się wielokrotnie po stopniach i ich drgania  nie uchronnie doprowadzi do puszczenia kleju
Dlatego wolę z góry założyć że kleju nie stosuję i daję luz by stopnie swobodnie tam  mogły pracować '

Przecież takie  zjawisko nie  raz zdarza się przy  stopniach  kładzonych  na  beton a co dopiero na konstrukcji metalowej i to z jedną   wangą

Zgadzę się w sytuacji jeśłi były by tylko dwa - trzy stopnie. Tutaj mamy kilkanaście stopni. Jak będzie dobrze sklejone, to całą konstrukcja bę przejmować obciążenia i nie będzie takiego naprężenia na pojedyńczych klejonych miejscach.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 18, 2022, 23:16:43 pm »
tomekz  czyli dobrze odczytałem Twoja koncepcję na dole podstopnicy wkręty a u góry luz?
A na styku drewno metal dawać coś?

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka

tak  myślę . Styk drewno  metal nic nie potrzeba

Jak dasz luz górą    w stopień to podstopnice sklejasz na lamele  do dolnego stopnia

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2022, 23:24:57 pm »
Będą  naprężenia ,będą  drgania ,a nawet zjawisko kurczenia się drewna np w podstopnicach . Konstrukcja metalowa  zaś będzie to zjawisko  powstrzymywać na siłę i tu może gdzieś  nie wytrzymać klejenie .
Takie jest moje  zdanie .

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7551
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Schody na konstrukcji stalowej
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 19, 2022, 01:33:44 am »
Które szanuję.
Przy  obecnych nowoczesnych klejach spoina wykonana poprawnie jest mocniejsza od samego drewna.