Maj 03, 2024, 09:08:32 am

Autor Wątek: Altana z bali.  (Przeczytany 21193 razy)

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Altana z bali.
« dnia: Czerwiec 13, 2013, 22:33:09 pm »
Praca w trakcie realizacji, ale postanowiłem że wrzucę to co zrobiłem na tą chwilę. Projekt powstał na podstawie jednego zdjęcia. Narzędzia jakie użyłem, czy też używam do wykonania to:
- piła motorowa
- elektryczny strug ręczny
- dłuta, siekiera, ośnik
- miary, ołówki, mazaki
- łańcuch
- 1 kobyłka
- ściski stolarskie

Postaram się mniej więcej krok po kroku opisać swe działania.

1. Okorowanie bali
2. Rozcięcie bali na następujące elementy: 12 x 270cm / 24 x 90cm / 24 x 70cm / 6 x 250cm
3. Strugnięcie bali do uzyskania niewielkiej powierzchni płaskiej w celu lepszego przyłożenia kolejnych elementów
4. Na balach o długości 90 cm, 10cm od obydwu końców zebranie dłutem mniej więcej do połowy grubości bala wyżłobienie
5. Ułożenie wszystkich ścian w celu dobrania odpowiednich bali, uzyskania poziomu i odpowiedniej wysokości.
6. Wyznaczenie wewnętrznych narożników altany
7. ...

W następnych dniach postaram się wrzucić i opisać kolejne postępy w pracy ;)


Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2013, 22:35:15 pm »
Dalsza część zdjęć. Jeśli ktoś ma jakieś pytania czy też podpowiedzi to bardzo proszę. Pierwszy raz wykonuję tego typu pracę. W ogóle pierwszy raz coś buduję ;)

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2013, 11:46:34 am »
No super realizacja. Myślę, że wiele osób skorzysta, ze mną włącznie. cykaj fotek ile wlezie :) Serwer DiD jakoś to wytrzyma ;)

Moje pytanie nr.1 czy czymś będziesz impregnował belki przed mocowaniem ich razem? Teoretycznie woda deszczowa spływając właśnie będzie włazić w miejsca połączeń. Wiadomo, że dach i jego okap pomaga, ale zacinający deszcz i tak dotrze wszędzie.
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2013, 18:27:46 pm »
Szepan , masz zacięcie do takiej pracy  :D  , nie każdemu  chciało by się robić   - powodzenia

Offline _Kamil_

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2013, 18:36:02 pm »
Fajny pomysł :)  Idealna do mojego ogrodu. Do tego huśtawka z bali i ogród jak z bajki. Już sobie wyobrażam  :D

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2013, 20:21:13 pm »
Może Szczepan zrobi od razu 2? :)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2013, 21:05:59 pm »
Taka praca to sama przyjemność. Pracują mięśnie, pracuje wyobraźnia, świeże powietrze... Aż chce się zmęczyć ;) Plan działania jest następujący. Złożyć całość, nawiercić świdrem otwory na kołki, rozebrać całość, zaimpregnować, złożyć całość, zabić kołki i zostawić na parę dni żeby napiły się wilgoci, wtedy je zaimpregnować. Szkielet dachu planuję zrobić na ziemi, następnie podnieść na słupy i zamocować. Wtedy przykryć dechami i gontem. Podłoga następna w kolejce po dachu ;)

Zdjęcia z kolejnego dnia pracy:

7. Wymierzenie poziomu
8. Rozstawienie podstaw ścian
9. Wymierzenie szerokości i głębokości wyżłobienia dla poszczególnej bali
10. Wyrzeźbienie dłutem wyżłobienia
11. ...

Przy dobrych wiatrach jutro będzie już coś widać ;)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2013, 21:28:27 pm »
Mam nadzieję, że nie pracujesz przy altanie w klapkach widocznych na zdjęciach - ciarki przechodzą  :o

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2013, 21:34:02 pm »
Klapki dzisiaj akurat założyłem bo ciepło bardzo i w sumie więcej stałem rzeźbiąc dłutem niż chodziłem z balami ;) Choć pobijak z promocji mnie zaskoczył i rączka strzeliła. Mały siniak na palcu jest od filca ;) Do jutra zniknie :P

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2013, 22:40:14 pm »
No to jest kop energetyczny jak coś już powstaje... wtedy zapomina się o zmęczeniu i byle więcej zrobić :) Szczepan napisz czym belki zaimpregnujesz...
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2013, 22:51:56 pm »
Całość przed impregnowaniem oczywiście będzie jeszcze przeczyszczona. Co do samego impregnowania to w dyskusji o impregnatach wyszło że chyba najlepiej będzie drewnochronem bezbarwnym, następnie drewnochronem kolorowym (wybrałem  teak). Osobiście staram się odradzić wujkowi malowanie tego lakierem na połysk. Według mnie lepiej i łatwiej jest raczej co rok pociągnąć sobie drewnochronem, niż bawić się z tą powłoką lakierową. Cały rok wystawione na warunki atmosferyczne: słońce, deszcz, śnieg, mróz, itp. Niby lakiery dobre, ale jakoś im nie ufam do końca w tą ich wytrzymałość. Nie ma to jak zapuścić drewno impregnatem ;) Zawsze można poprawić. Takie jest moje zdanie, choć mogę się mylić.

Offline Mariusz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2013, 23:28:32 pm »
Jakiś czas temu ze znajomym stawialiśmy altane na zamówienie. Zaimpregowaliśmy to tylko drewnochronem, od 3 lat stoi i nic się z tym nie dzieje. Nic nie lakierowaliśmy. Btw, chyba, że owa pani sobie sama lakierowała. ;)

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 15, 2013, 18:34:51 pm »
No to jazda z zabawą ;) Dzisiaj udało mi się spasować 2 poziomy. Pierwsze 2 bale to była masakra. Z czego jeden w ogóle odrzuciłem po wyrzeźbieniu wyżłobień, gdyż dopiero wtedy zobaczył że jego krzywizna spowoduje rozchylenie się elementów ściany na boki :/ Czasem tak bywa. Każde wyżłobienie mierzone na odpowiedni bal na którym osiądzie. Po "wyskrobaniu" przeczyszczone szlifierką z tarczą listkową w celu pozbycia się faktury. Dla uproszczenia mierzę wysokość bala która znajdzie się w wyżłobieniu, następnie piłą motorową nacinam w połowie owe miejsce na wyżłobienie. Łatwiej wtedy odrzucać materiał dłutem.
p.s. sorki za powtarzalność słowa: wyżłobienie. ;)

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 15, 2013, 20:15:18 pm »
Włączyłeś "stoper" ? :) Wiesz kiedy rozpocząłeś prace? Ciekawe jak to czasowo wyjdzie... Musisz się sprężać, lato nadchodzi i będziesz jak na patelni.
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Altana z bali.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 15, 2013, 20:25:29 pm »
. Po "wyskrobaniu" przeczyszczone szlifierką z tarczą listkową
Śledzę Twoją  pracę  z uwagą . Nie wiem czy  znasz piłę  łańcuchową w postaci podobnej   ,  jak blat piły tarczowej    , zakładanej  na gumówkę . W razie  zakleszczenia łańcucha    , on staje  a blat się obraca . Nie powoduje to  wyrwania  narzędzia  z ręki . Myślę ,żę   to ułatwiło by Ci  w żłobieniu gniazd   w balach .

Powodzenia w pracy Tomekz