Maj 04, 2024, 12:09:46 pm

Autor Wątek: Fornir na flizelinie Veneer  (Przeczytany 7921 razy)

kozio

  • Gość
Fornir na flizelinie Veneer
« dnia: Wrzesień 09, 2017, 15:28:23 pm »
Witam.
Czy ktoś z was używał forniru na flizelinie? Czy jest lepszy?

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Fornir na flizelinie Veneer
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2017, 16:32:40 pm »
Ze względu na o wiele łatwiejszą dostępność (z mojego punktu widzenia /lokalizacji) większość projektów robiłem na fornirze modyfikowanym. Nie wiem nawet czy meble.pl (tam się głównie zaopatruję) nie biorą od/z tego samego źródła co classic veneers - raz dostałem obrzeże modyfikowane z ich naklejką.

Praca z tym materiałem była generalnie dla mnie nieco łatwiejsza - duże formatki prościej jest dociąć z rolki/arkusza i nimi manipulować ze względu na fizelinę - fornir nie jest tak łamliwy jak jego naturalny odpowiednik. Może też być łatwiejszy w klejeniu (gładka i równa płaszczyzna, a nie wspominam nawet o składaniu formatki z mniejszych pasków naturalnych-nakład pracy), ale to zależy z jakim materiałem naturalnym porównujesz.

Przy pracy z obrzeżami/kantami mebli trzeba czasem uważać by nie uwidocznić nitek białej fizeliny. Radą na to są ostre narzędzia (frezy) i obróbka papierem najlepiej dopiero po pierwszej warstwie oleju/lakieru - wtedy włókna łatwo zedrzesz.

Co dla niektórych może być zaletą,a dla innych zdecydowanie wadą jest powtarzalność rysunku drewna. Łatwo jest z tego poskładać ciągłe uslojenie na całym meblu, co fajnie działa z prostymi i/lub bardziej modernistycznymi projektami (moim zdaniem - zrobiłem parę takich rzeczy i wyglądało to dobrze). Z drugiej strony naturalny fornir jest niepowtarzalny i tego efektu modyfikowanym nie osiągniesz. Tyle ode mnie.

kozio

  • Gość
Odp: Fornir na flizelinie Veneer
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2017, 16:55:11 pm »
Bardzo mi pomógł Twój wpis. Dzięki.

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Fornir na flizelinie Veneer
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2017, 17:11:29 pm »
Nie ma za co:-) nie jestem w stanie dać lepszych zdjęć, bo jestem na urlopie, ale być może coś z tych załączników wywnioskujesz. Cała wnęka pokazana poniżej (jeśli zdjęcia się zaladuja poprawnie) ma ciągle poziome uslojenie - fajnie to wygląda. Kolejna zaletą pasiastych fornirow jest łatwe ukrywanie łaczeń. Na chustecznik nie zwracaj tak dużej uwagi- tam nie dbalem o ciągłość słojów - to był szybki projekt dla kobiety:-)

Offline Yellow1974

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Fornir na flizelinie Veneer
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 12, 2019, 21:35:56 pm »
Witam
co to za fornir?