Kwiecień 18, 2024, 06:46:14 am

Autor Wątek: Jak połączyć?  (Przeczytany 5356 razy)

Offline TomaszJG

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Jak połączyć?
« dnia: Marzec 18, 2019, 11:30:26 am »
Witam. Chciałbym zrobić w kuchnii blat z litego drewna. Głębokość 500 mm długość 1200mm grubość 50-60mm. Jedna strona będzie podparta na metalowej nodze a druga  noga będzie jakby przedłużeniem blatu. Czyli muszę połączyć dwa takie same elementy pod kątem 90 stopni. W związku z tym mam pytanie jak wykonać niewidoczne połączenie? Pytałem znajomego stolarza o jaskółczy ogon ale stwierdził że to nie będzie najmocniejsze połączenie. Oczywiście można wzmocnić kątownikami z blachy ale to będzie wg mnie mało estetyczny. Wszelkie  rady mile widziane. Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2019, 11:32:40 am wysłana przez TomaszJG »

Klo

  • Gość
Odp: Jak połączyć?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2019, 11:53:25 am »
Kryte jaskółcze ogony, to nielada wyzwanie.  :)
Najprościej ściąć brzegi blatu i nogi pod 45* i połączyć na kołki fi 15 mm dla 50 mm lub fi 20 mm dla 60 mm gr. blatu.
4 szt. w zupełności wystarczą.
Podparcie zrobiłbym na dwóch nagach. Chyba, że nogą byłaby metalowa rama w formie prostokąta na szer. blatu. No może ciut węższa. :)


I nie kleiłbym poliuretanem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2019, 11:56:02 am wysłana przez Klo »

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Jak połączyć?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 20, 2019, 19:42:19 pm »
Jeśli akceptowalne jest połączenie schowane w blacie, ale widoczne tylko od spodu to poszukaj łączników do blatów kuchennych. Jest to śluba zamkowa z naktętką (M6 / M8) i specjalnie wygiętymi podkładkami. Od spodu blatu w obu częściach  przy brzegu wierci się nieprzelotowe otwory (chyba 35mm - do sprawdzenia) oraz frezuje się rowek łączący oba otwory. Śruba idzie przez rowek, nakrętka z jedną podkładką do jednego otworu, a łeb śruby z drugą podkładką do drugiego otworu. Następnie nakrętką ściskamy obie części blatu. Przy tych wymiarach i masie ja bym dał 3 takie łączniki, zeby się nie martwić, że coś będzie pracować, a jeśli by zaczęło jalby drewno podeschło to zawsze można dociągnąć nakrętkę.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7549
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Jak połączyć?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2019, 06:40:51 am »
Kołki okrągłe albo domino.
Może być też lamello.
A z innej beczki.
Blat nie ma głębokości.
Ma długość,  szerokosc, i grubość.
Pojęcie głębokości dotyczy mebli.
Pozdrawiam.

Offline TomaszJG

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Jak połączyć?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2019, 17:05:17 pm »
Mam zeta p2 oimyślę teraz czy aby nie skleić pod kątem 90 stopni i wcisnąć lamelek ile się da, czyli jedna koko drugiej 2-3 rzędy??

Offline inforobert

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
Odp: Jak połączyć?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2019, 20:42:53 pm »
Blaty na płasko łączysz na złącza do blatów :
- zwykłe metalowe na śrubę, kup długości L-100 lub dłuższe, to przy skręcaniu jest mniejsze prawdopodobieństwo rozerwania blatu przy skręcaniu

- QUICK, metalowo-plastikowe, łatwiejsze w montażu.


Wystarczy zwykły frez ø35, otwór przelotowy na śrubę zrobisz wiertłem albo wytniesz piłą. Wystarczą trzy złącza.

file:///home/maszkety/Pobrane/Ulotka_do_blatow.pdf


Jeśli blat pełni funkcję nogi, to najlepszy efekt estetyczny uzyska się ścinając blat pod kątem 45 stopni

Do wzmocnienia lamelo, domino lub kołki.
Klej do drewna twardego.