Marzec 29, 2024, 05:59:48 am

Autor Wątek: Warsztat  (Przeczytany 10002 razy)

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 29, 2020, 16:44:05 pm »
Trochę czasu minęło od początku budowy,moje dwie kontuzje na maszynach ;) Jeszcze trochę i może uda się w końcu nakryć budynek. Teraz jestesmy na etapie robienie stropu z pustaka.Szukałem czegoś o izolacji akustycznej,jednak nie udało mi sie trafić na konkretny materiał a raczej obliczenia grubosci ścian  itd..
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2020, 16:56:37 pm wysłana przez mario78 »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 22, 2020, 14:26:11 pm »
Czas na dach
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2020, 14:28:10 pm wysłana przez mario78 »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 24, 2020, 04:27:36 am »
Połaczenia konstrukcji dachu są robione starym sposobem. Nie mam wiedzy na ten temat,też nie wiem czy czesto jest robione podobnie ale kilkakrotnie spotkalem sie z tym ze same krokwie są zacięte i przykręcone do płatwi. Mi panowie robią gniazda w płatwiach i jak oni to mowią blatują płatwie przez zacinanie obu a na koniec wbijają klina. Mi sie podoba  ;)

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 24, 2020, 08:08:27 am »
Nie znam się na tym, ale wygląda profesjonalnie.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 25, 2020, 21:08:56 pm »
Konstrukcja dachu skończona. Jeszcze dachowka i tyle na ten rok.

Offline Norberto

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 134
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 27, 2020, 10:17:20 am »
Rośnie kawał solidnego warsztatu. Szczerze gratuluję i czekam na ciąg dalszy.

PS zawsze uwielbiałem połączenia ciesielskie. Miałem jako 20 latek okazję rozbierać stodołę z końca 19 wieku i wszystko było połączone za pomocą złączy ciesielskich, przeróżnych, plus kołki fi 14-16 mm. Żadnych gwoździ czy innej stali, no chyba że współcześnie ktoś tam coś dobił "krokwiokiem"

Offline mianek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 12, 2021, 12:42:12 pm »
Normalnie Ci zazdroszczę, no ale jeśli zarobkowo się zajmujesz stolarstwem, to trzeba mieć na to przestrzeń.  :)

Cofając się do postu o posadzkach (jeśli nie jest za późno), to nie bój się styropianu tego posadzkowego, chyba, że właśnie styrodur weźmiesz, ale drożej wyjdzie. Też pytanie jaką grubość styro i posadzki chcesz dać. Jeśli chodzi o samą posadzkę to wiele zależy od dodanej chemii i mieszanki półsuchej (tak samo jak beton jest B10, B25 etc. tak można mieszankę lepszą zrobić). Ja bym na Twoim miejscu dołożył siatkę posadzkową na całości (6-10zł/2m2) i podwójnie wrzucił pod dużymi maszynami. Zadbaj także o to, żeby dylatacje posadzki mieć w miejscach gdzie nie będą stały maszyny >100kg. Max rozpiętość bez dylatacji jest chyba 6m, więc u Ciebie wyjdzie 4-6 pól. Mądry posadzkarz Ci to dobrze rozrysuje - słupy tu mają też znaczenie na przenoszenie obciążeń osiadania. Dodatkowo bym zrobił posadzkę 9cm zamiast standardowych 6. Tylko posadzkarze na to marudzą, bo dużo trudniej się robi i niektórzy uważają, że to za dużo.

Ogrzewanie podłogowe, czy inne?

Jeśli mixokreta takiego jak w mieszkaniu (6cm posadzki sypane na 5-10cm styropianu) się robi w garażach o rozpiętości min. 6x4m, a auto ma nacisk 1 koła, który może wynosić 800kg pod silnikiem, to jednak problem to nie jest. Jeśli masz maszynę 400kg która drga podczas pracy, to dla posadzki jest to porównywalne obciążenie. A powierzchnia przylegania jest większa niż opony. Btw co na podłodze? kafle dla łatwego utrzymania czystości, czy klasycznie w drewnie?

To tylko moje przemyślenia...

Offline suchy_5

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 13, 2021, 22:16:36 pm »
też zazdroszczę takiego warsztatu :) marzenie  :(

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 14, 2021, 10:18:41 am »
Moją zabawę  ze stolarstwem zaczynałem około 10 lat temu. Na początku tak własciwie z niczym tylko chęciami i marzeniami.Pracowałem w dużej firmie zajmującą sie produkcją mebli,ponad 20 lat obsługiwałem spore dwu stronne oklainiarki Homag.Sprzęt kompletowałem latami i na prawdę  dużo sprzętu jeszcze by się przydało bo każdy kolejny zwiększa możliwości  ;) Wracając do warsztatu. Tu gdzie teraz coś robię mam bardzo duże ograniczenia,powierzchni, wysokości, brak ogrzewania itd. Myślałem  ze uda mi sie warsztat nakryć przed zimą jednak wypadek uziemił mnie na dobre 5 miesiecy. Zabrakło dosłownie kilka tysięcy  złotych na dachówkę krańcową,folie i rynny :(  Czasy mamy teraz nie pewne ; ) czuć  pesymizm w tym co piszę, jednak chyba trochę nie w pore to zacząłem. Z budową zostawiałem sobie furtki dlatego taki normalny budynek jesli by coś  nie poszło,na dole moze być duży salon. Mysle ze jakoś  to będzie,zawsze chciałem mieć możliwość i maszyny. Z zazdroscią oglądałem wyroby z drewna wykomane przez innych stolarzy.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 14, 2021, 23:43:07 pm »
Ja swój garazyk przykryłem..poprawiałem okna drzwi i bramę garażowa...miałem tynkować w środku ale w domu już zamieszkałem...trzeba było robić schody itd. więc garaż został....2 lata i czeka . Twój też się doczeka.budynek ogromy to i koszty duże ale zawsze może z tego być dom więc masz fajna alternatywę.co się da to trzeba samemu bo koszty pracy są spore a internet podpowie co i jak zrobić. Długo zajmuje wykańczanie samemu ale kasy zostaje sporo.

Offline mianek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 19, 2021, 16:55:34 pm »
tak jest, głowa do góry! to trochę jak z drewnem - jak dłużej poleży to i lepiej, bo doschnie, a w tym czasie złapiesz dystans do tematów które Cię trapią i może coś świeżego i lepszego wymyślisz :)

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 01, 2021, 22:03:30 pm »
Witam
Dziś wstawili okna z czego bardzo się cieszę. Ciułania kasy ciąg dalszy a w miedzy czasie będę chciał zrobić drzwi zewnętrzne dębowe,jak tylko znajdę trochę wolnego czasu.
okleina okien to dąb turner,myślę że po zabieleniu porów dęba,będzie podobny do okleiny.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 19, 2021, 19:45:03 pm »
Dół i warsztat,póki co oczami wyobraźni ;)

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 12, 2022, 09:14:44 am »
Wyglada na to że warsztat będzie hobbystycznie. W każdym bądź razie jeszcze w tym roku chcę przenieść maszyny. Elektrykę na dole mam zrobioną,górę zaczynam i planuję według wizji jak,gdzie i co będzie stało na górze.W ubiegłym tygodniu robiłem poprawki moich błędów. Ktoś mi powiedział że włączniki światła czy rolet robi się na wysokości 140cm,kolega elektryk który od kilku lat pracuje w Austrii poprawił że na wysokości 110cm,podpowiedział kilka wskazówek odnośnie góry. Mam dwie rozdzielnie ktore pracują niezależnie,z czego górna dopiero powstaje. W dolnej rozdzielni w wolnym miejscu u góry będą odgromniki,na dole expander alarm,rolety. Alarm,monitoring tez udało się zrobić,wszystko fajnie działa. Jedne drzwi wejściowe też,będą zabezpieczone pianką przed rynkami,teraz tylko ja tak właściwie tam coś robię. W ubiegłym tygodniu panowie od tynków umówieni na termin zrobili mnie w trąbkę i nie przyszli jak tłumaczył szef pracownicy wyjechali za granicę. Trochę komplikuje to sprawę bo na już to nikt nie przyjdzie. Chcę zrobić wnękę w ścianie z max-a 25cm na wąską witrynę,ściana z drugiej strony musi być zabudowana. Jak stronę otwór,czym założyć tył aby było jak najcieńsze,OSB i tynk?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2022, 09:23:38 am wysłana przez mario78 »

Offline mianek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Warsztat
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 12, 2022, 12:29:50 pm »
"Jak stronę otwór,czym założyć tył aby było jak najcieńsze,OSB i tynk?"
osb od wilgoci z tynku się rozwarstwi, do tego musiałbyś dać siatkę tynkarską, żeby nie pękał a i tak tynkarze Cię wyklną.

domyślam się, że chodzi Ci o ścianę wewnętrzną. W zależności od tego jak szeroka ma być ta dziura, to wystarczy płyta g-k, max 2 sklejone ze sobą (12 lub 25mm) i po obwodzie osadzić dobrym klejem gipsowym + taśmy w gładzi/tynku jak przy łączeniu płyt. Jeśli natomiast coś większego (np. szerzej niż 50cm), to sugerowałbym nadal g-k, ale z mini stelażem (12mm+min.25-30mm profil nierdzewka (tu ew. można zamienić na ramę drewnianą, wszak to forum stolarskie, a g-k same w sobie nie będą moczone od wew.) + 12mm).