Kwiecień 16, 2024, 19:28:36 pm

Autor Wątek: Osłona na kaloryfer  (Przeczytany 12210 razy)

Offline Argos

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 05, 2017, 11:47:55 am »

W przyrodzie  nic nie ginie - wyprodukowane ciepło gdzieś ma ujście .Tak że tylko wolniej wychodzi przez obudowę ,ale rachunek ekonomiczny jest taki sam , chyba że coś nie tak  z izolacją domu.


Troszkę bym tu polemizował:

jest tu  kilka zagadnień:


W przyrodzie  nic nie ginie - wyprodukowane ciepło gdzieś ma ujście.


a. Ciągłe straty ciepła są praktycznie nie uniknione :
- poprzez przegrody ( ściany)  przez każdy materiał czy jego brakt ( powietrze i próżnia też są izolatorami) przenika ciepło, stopień przenikania oczywiście zależy od zastosowanych materiałów.
- wentylacja pomieszczenia ( niezbędna do funkcjonowania) w najzwyklejszy sposób ciepłe powietrze ucieka a w to miejsce pojawia się zimne z zewnątrz.
Ciągłość strat ciepła powoduje ciągłą potrzebę dostarczania nowego ciepła aby utrzymać dane pomieszczenie w chcianej temperaturze.


b. komfort termiczny

Grzejemy w celu uzyskania komfortu termicznego, a ten jest najlepszy gdy w różnych punktach pomieszczenia uzyskujemy dość jednolitą temperaturę, a na to ma wpływ szybkość przemieszczenia się ciepła od grzejnika jak i bezwładność cieplna np. przegród wewnętrznych.

Tak że tylko wolniej wychodzi przez obudowę ,


Jeśli zabudujemy grzejnik, to czas dotarcie ciepła na drugi koniec pomieszczenia będzie dłuższy, w tym czasie ściany mogą się wychłodzić bardziej i możemy uzyskać odczuwalne zróżnicowanie temperatur.

Zresztą polecam pomacać w zimne dni różne ściany wewnątrz mieszkania i domu, mimo ocieplenia są wyczuwalne różnice, często podświadomie będziemy siadac w jedym miejscu pomieszczenia a nie innym mimo że termometr wskazuje dobrą temperature.


... chyba że coś nie tak  z izolacją domu.


Oczywiście i tutaj się z tobą Tomku zgodzę, im lepsza izolacja, tym wpływ zabudowy grzejnika na koszt ogrzania mniejszy.

Nie twierdzę że zabudowa grzejnika podwoi rachunki na grzaniu , jednak w czasach gdy zwraca nam się uwagę że niedopompowane koła powodują nadmiar zużycia paliwa, czy też odzyskiwania w budynkach ciepła z wymienianego powietrza czy też ścieków należy na tego typu żeczy też zwócić uwagę.

Energia jest z roku na rok coraz droższa a ciągle jej potrzebujemy tyle samo ( nikt nie wymienia domu czy ocieplenia na nim co kilka lat.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 05, 2017, 12:11:43 pm »
Argos
Zakładam ,że nic ciepła nie wychodzi poza budynek . No to ilość wyprodukowana  ciepła  w tym  budynku  jest w środku ,tylko wolniej się przemieszcza (ale czy aż tak ?) i tu obudowa  nic nie  znaczy.

A jak są straty na  zewnątrz , to są i nie zależy to od wolniejszego przemieszczania się powietrza. 

Offline Argos

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 05, 2017, 13:02:54 pm »



Argos
Zakładam ,że nic ciepła nie wychodzi poza budynek . No to ilość wyprodukowana  ciepła  w tym  budynku  jest w środku ,tylko wolniej się przemieszcza (ale czy aż tak ?) i tu obudowa  nic nie  znaczy.

A jak są straty na  zewnątrz , to są i nie zależy to od wolniejszego przemieszczania się powietrza. 


W teoretycznej sytuacji gdy nie mamy strat, jest tak jak napisałeś.

Im bardziej do tej teoretycznej sytuacji się zbliżymy ( poprzez ocieplenie, rekuperację, dobre okna....) tym mniejszy wpływ zabudowa będzie miała na ekonomię i też komfort. ( w domach pasywnych wystarczy prawie tylko nachuchać i zagotować herbatę ..)


Z tym przemieszczaniem chodziło mi o fakt że  jeśli utrudnimy transport ciepła  w pomieszczeniu to może pojawić się  zróżnicowanie temparatur a co za tym idzię, żeby osiągnąć w odległym od kaloryfera miejscu chcianą temparature miejsce przy kaloryferze przegrzejemy i tutaj pojawi się nadwyżka.
Biorąc pod uwagę że z jednej strony większa temperatura  zmniejsza opór cieplny niektórych materiałów, a z drugiej że ilość przewodzonego ciepła jest proporcjonalna do różnicy temperatur to wychodzi że przegrzewając więcej ciepła wychodzi przez ściany.

Ale fakt,
- im bardziej szczelny i ciepły budynek tym mniejszy ma to wpływ.
- jak pisałem wcześniej, na komfort cieplny mają też wpływ inne elementy jak bezwładność wewnętrznych elementów ( np murowane czy betonowe ściany magazynują energię co pozwala niwelować skoki temparatur i uzyskać  bardziej jednorodną temperaturę).


Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 05, 2017, 13:20:30 pm »
Argos-ok. :)

Offline Lopi1

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 05, 2017, 21:55:33 pm »
Tak niestety nie jest. Przy doborze grzejników, ktore mają być zabudowane, stosuje sie spore wspólczynniki poprawkowe zwiększające wielkość grzejników.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 06, 2017, 17:45:01 pm »
Witaj
Dzisiaj korzystając z lekkiego ocieplenia robiłem klejonki  (  http://forum.domidrewno.pl/realizacje-widzow-domidrewno/mebelki-z-litego-drewna-do-lazienek/msg117495/#msg117495  ) a w przerwie naciąłem trochę listewek o przekroju 15 x 4 mm na kratki do osłony na kaloryfer.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 06, 2017, 18:54:31 pm »
Będziesz je robił ,tak jak sugerowałem , ze stałym korpusem i wyjmowanymi frontami ?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 06, 2017, 19:11:19 pm »
Tak będzie.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 10, 2017, 20:44:33 pm »
Dzisiaj wystrugałem i przyciąłem listwy na ramki pod kratki.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 21, 2017, 21:16:41 pm »
Dzisiaj frezowanie krawędzi, zrobiłem też cokół. Pora zmierzać do końca - zrobić kratki w ramkach, otwór do regulatora i całość pomalować.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 21, 2017, 22:12:33 pm »
Rysiu nie wiem czy na zdjęciu jest tylko rama obudowy , czy już z ramkami wyciąganymi?

wspominałeś ,że zastosujesz mój patent na powieszenie ramek . Bo jeśli tak to one muszą mieć w około chyba 15 mm luzu , potrzebnego na uchwyty i na wystawienie ramek ,a jednocześnie ładniej to wygląda ,no i przepływ powietrza większy.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 22, 2017, 12:12:29 pm »
Tomku Twój wpis gdzie pokazałeś zaczepy do ramek z kratkami gdzieś się zapodział (zdaje się był link do L.M). Możesz link do takich zaczepów wstawić ponownie?
Po sklejeniu i wypełnieniu listewkami ramki przytnę i albo zrobię na zaczepy jak proponujesz albo kratki skrajne na zawiasy i zatrzask a środkową ramkę na stałe jak chcą "młodzi". Podoba im się styl taki jak na zdjęciu.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 22, 2017, 12:53:55 pm »
To  ze  zdjęcia to prawie identyczne obudowy które wielokrotnie  wykonywałem.
1. nie rób w górnym parapecie wycięć na wylot powietrza
2. ramy ze zdjęcia są na zawiasach  z dołu i to przeszkadza podczas odkurzania wnętrza .
3. dlatego proponowałem uchwyty i ramy wystawiane ( uniesienie o 1cm w górę )
4 .ramy z równym luzem na około.




Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 22, 2017, 23:16:46 pm »
Ja popełniłem ostatnio taką zabudowę kaloryfera.
Całość z płyty meblowej. Ramka na front do kaloryfera również.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Osłona na kaloryfer
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 22, 2017, 23:21:38 pm »
Wzór ładny ale gdzie masz obieg powietrza? - Brak wlotów i wylotów do krążenia grawitacyjnego. Spórz na wpis #13