Maj 17, 2024, 17:12:25 pm

Autor Wątek: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.  (Przeczytany 2420 razy)

Offline Revo

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Hej.

Noszę się z zamiarem Festool Domino - mam pytanka:
1. Bloczek, który wyznacza nam środek płyty (ten czarny po lewej stronie, doskonale widoczny na filmie u Jarka) - czy są jakieś zamienniki, aby móc bez kombinowania frezować w płycie "18"?
2. Jak wygląda sprawa gdybym np chciał dać półkę na środku czyli w dużej płycie nie wiercę/frezuję przy krawędzi, tylko na środku powierzchni płyty.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. :)


fyme

  • Gość
Odp: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 27, 2017, 21:20:44 pm »
Polecam filmik LINK można podejrzeć frezowanie pośrodku elementu.
Odnośnie plastikowego elementu wyznaczającego grubość obrabianego materiału to nie spotkałem się z zamiennikami ale od biedy można albo podpiłować schodek 20 albo na schodek 16 nakleić coś o grubości 1 mm (wyjdzie 18 mm grubości materiału). Oczywiście można dokupić drugi fabryczny dystans by nie psuć już posiadabego bo to niedrogi detal (jakieś 3-4 $)

« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2017, 21:24:23 pm wysłana przez fyme »

kwita

  • Gość
Odp: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 27, 2017, 21:27:13 pm »
Mam Domino od niedawna ale regulację środka frezowania mam płynną(jeśli nastawisz 16 to i tak możesz ustawić sobie na 18, nie zejdziesz poniżej 16, jak 20 to poniżej 20 nie zejdziesz itd.) a skokowa to głębokość frezowania. Mam Domino 500 Set. Co do frezowania po środku, zaznaczasz, możesz przyłożyć listwę i frezujesz, to samo w drugim boku. Nawet jak nie nastawisz frezowania dokładnie po środku płyty, to musisz zrobić wiercenia po tej same stronie płyty i będzie ok. Wszystko
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2017, 21:38:27 pm wysłana przez kwita »

fyme

  • Gość
Odp: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 27, 2017, 21:31:25 pm »
Wg podlinkowanego przeze mnie filmiku właśnie wyznacza ale skoro twierdzisz inaczej to pewnie masz rację. Ja nie miałem okazji pobawić się dominem ale kiedyś odżałuję kasę i sobie kupię  :P

kwita

  • Gość
Odp: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 27, 2017, 21:40:40 pm »
Ten plastik 16,20 itd. po lewej nie pozwala zejść poniżej ustawionej wartości. Ale wyżej się da. Po prawej jest zacisk aby ustawić wyżej. Jakby było 18 to lepiej bo po pracy na innej grubości ustawiasz bez zabawy

fyme

  • Gość
Odp: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2017, 21:44:38 pm »
Dlatego pisałem że można dokupić drugi taki element i zmodyfikować jeden ze stopni. Albo podpiłować 20 albo nakleić 1 mm na 16. Efekt taki sam, mamy dostępną grubość materiału 18. Można też zmodyfikować ten w maszynie ale przy cenie około 4$ ja bym kupił drugi by nie psuć tego z zestawu.

kwita

  • Gość
Odp: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2017, 21:49:42 pm »
Być może tak zrobię ale kiedyś mierzyłem płyty suwmiarką i okazuje się że grubości bywają różne. Póki co oznaczam ołówkiem sobie strony płyty i nawet jak nie wiercisz po środku to jeśli wszystkie frezowania są z tej samej strony płyty to jest ok

fyme

  • Gość
Odp: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2017, 21:55:15 pm »
I tu całkowicie się z tobą zgadzam, płyty nie trzymają idealnych wymiarów co jest problematyczne. Ale zazwyczaj są to dziesiątki milimetra więc wg mnie gra jest warta świeczki :) bo jeśli trafisz płytę bez wymiaru to pilnujesz stron a w reszcie wiercisz "od ręki" i tyle. Ja nie mam domina i nadal używam kołków więc problem grubości płyt nie jest mi obcy i tak jak ty zazwyczaj pilnuję stron wiercąc od szablonu który ma ustawioną stałą grubość elementów na 18.

Offline Revo

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2017, 22:00:05 pm »
Aleście się rozgadali :D

Bardzo dziękuję za odpowiedz - oczywiście najrozsądniejszą opcją jest doklejenie milimetra do "16" :) Tak sobie robiłem z listwą Wolfcraft do kołków, ale i tak mi cholerstwo uciekało. Siadam już do filmu :) U Jarka widziałem przystawkę do uzyskania płaszczyzny z drugiej strony, dopatrzyłem się też tych wycięć. Sprzęt mi się dopiero przyda jak znajdę sposób na szybkie pozycjonowanie tego na środku - ale tu już chyba jakiś custom będzie potrzebny ;)

kwita

  • Gość
Odp: Festool Domino - wymiana bloczka "grubościowego" i wiercenie na środku płyty.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2017, 08:36:36 am »
Rysujesz na boku linię np. górną półki, kładziesz kawałek listwy wzdłuż linii i łapiesz ściskami. Później frezujesz sobie bok w pionie od jednej i drugiej krawędzi, następnie półkę. Jeśli półka ma być cofnięta, to dopasowany otwór robisz od tyłu a luźny od przodu półki i wszystko pasuje. W wersji set masz przystawki, warto kupić od razu z nimi. Różnica między "golasem"  ;) jest niewielka. na pewno za 200zł nie kupisz tych przystawek