Marzec 29, 2024, 07:49:22 am

Autor Wątek: Pilarka stołowa ERBAUER ETS1500-A  (Przeczytany 3112 razy)

Offline Taselchof

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Pilarka stołowa ERBAUER ETS1500-A
« dnia: Listopad 04, 2020, 12:17:41 pm »
Myślę na zakupem budżetowej pilarki, w poszukiwaniach zawiało mnie do Castoramy gdzie uwagę moją przykuł ERBAUER ETS1500-A z linku:

https://www.castorama.pl/pilarka-stolowa-do-drewna-erbauer-1500-w-id-1114658.html?store=0&exactc=856a21a3f808ca829d032e882a9a1e95&keyword=pla_wszystkie_smart_pm&gclid=EAIaIQobChMIza20-dbo7AIV1vhRCh3NCQA-EAYYASABEgI0sfD_BwE

Wiem, że w przedziale cenowym "do 2000" biją się RYOBI RTS1800 i MAKITA MLT100, miałem możliwość "pomacać" narazie tylko tę pierwszą w LEROY'u (ta którą oglądałem nie miała luzów poprzecznych na tarczy co się zdaża). Ale ja nie o tym.

Nigdzie nie mogę znaleźć opinii na temat pilarki z tematu. A wg mnie nie wygląda gorzej od RYOBI.
Z możliwie dokładnych oględzin w sklepie (będę je pewnie powtarzał):
- mechanizm podnoszenia tarczy na 2 prowadnicach (prętach) i śrubie nie tak jak ryobi na jednej prowadnicy (pręcie) i śrubie.
- brak wyczuwalnych luzów na tarczy i innych elementach
- 2 wysuwane stoliki poszerzające pole robocze na boki i wysuwana podpórka na odbiorze.
- prosta ale wyglądająca skutecznie regulacja ograniczników kąta cięcia 0 i 45 st
- przykładnica ładnie trzymająca na blacie, gorzej (prawie wcale) na stolikach bocznych (stoliki za krótkie - wystarczy podkleić czymś twardym na końcu żeby się przykładnica zacisnęła), dobrze leżąca przy tarczy ( nie mierzyłem odległości odsuniętej)
- prowadnica kątowa raczej nie najlepszej jakości (ta w Ryobi nie zrobiła na mnie specjalnie lepszego wrażenia)
- dość stabilny zintegrowany stojak
- stół główny z odlewu nie z blachy (nie sprawdzałem prostości)
- "słaba" plastikowa wkładka przy tarczy montowana na 4 śruby, a nie na zatrzask jak w Ryobi
- do regulacji klina/płetwy trzeba najprawdopodobniej odkręcić ww. wkładkę nie wiem jaka jest forma tej regulacji i czy jest
- na klinie jest laser który myślę powinno dać się zdemontować.

Moje ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne.

Czy ktoś z obecnych oglądał lub miał bliższy kontakt z tym urządzeniem żeby się wypowiedzieć?


Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa ERBAUER ETS1500-A
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2020, 11:10:40 am »
sprawdź grubość tarczy i zobacz dostępność tarcz ja mam Metabo z tarczami 254 i bardzo mała dostępność tarcz. Globus i CMT nie robią takich tarcz przynajmniej takich jak do metabo.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa ERBAUER ETS1500-A
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2020, 12:18:51 pm »
Jakies inne firmy poza Globusem i CMT robią tarcze do małych pilarek?

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa ERBAUER ETS1500-A
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2020, 13:25:29 pm »
Tarczę 255x2.8x30 ma w swojej ofercie firma Leitz. Dimar,Freud,Pilana.Jest tyle dobrych firm

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa ERBAUER ETS1500-A
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2020, 13:30:23 pm »
ja tarcze dokupowałem od metabo, miał jeszcze dewalt, ogólnie największym problemem jest grubość u mnie akurat jest 2,4 mm i CMT ma tarcze 254, ale o innej grubości, mógłbym ją założyć i by pasowała, jednak już linijka na pile miałaby złe wartości.
Może przesunięcie o  0,4mm to nie dużo wyjdzie na stronę błąd 0,2mm to tego i tak idealnie nie ustawię.
Jednak warto przed zakupem na to zwrócić uwagę, a nie dopiero po szukać rozwiązania

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa ERBAUER ETS1500-A
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2020, 14:36:57 pm »
Często pisałeś w postach nie tylko dotyczących tarcz o CMT czy Globusie. Jest wiele firm które oferują moim zdaniem lepsze tarcze w podobnej cenie co CMT. Frezy osobiście CMT mam i jestem zadowolony. Oczywiscie z innych firm tez jak Dimar,Festool,Bosch czy Erbauer.Moja  tarcza CMT po pierwszym ostrzeniu zdobi ścianę ;) Masz też rację z informowaniem o sprawdzeniu specyfikacji maszyny przed zakupem bo jak widać dobór tarcz nie jest tak oczywisty we wszystkich pilarkach.
Jest fajna jednak nie tania tarcza Leitz. Kosztuje 300  zł z małym haczykiem,srednicy 255mm.Trzeba wziąść pod uwagę ze za ostrzenie też troszkę zapłacimy. .
https://www.leitz.org/en/product-finder/article/980715-2/
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2020, 14:46:30 pm wysłana przez mario78 »

Offline Taselchof

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa ERBAUER ETS1500-A
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2020, 09:43:58 am »
Dziękuję za sugestie. Dopiero wczoraj udało mi się dotrzeć do Castoramy.

Tarcza w pilarce i opis na obudowie jest 254x30x2,8mm. Na klinie jest informacja "254mm >2,6"
Nie ma zatrzęsienia tarcz w tym rozmiarze ale coś się da znaleźć.

Przyłożyłem do stołu łatę krawędziową.
Stół w kierunku poprzecznym i wzdłużnym między rowkami jest równy (myślę że poniżej 0,5mm),
od prawego rowka do krawędzi ucieka nieznacznie na dół (może o 0,3mm),
za to od lewego rowka środkiem (na wysokości początku tarczy) ucieka w dół ze 2mm (lewa krawędź w kierunku wzdłużnym jest uśmiechnięta),
Nie wiem jak to się ma do makity?

Rowki i prowadnica są równoległe do tarczy.

Nie wiem gdzie można obejrzeć i porównać MLT100

Tak realnie boję się o dostępność części do ERBAUERA.
Czy istnieje jakiś serwis/sklep z częściami który miałby w ofercie ERBAUERA?