Marzec 28, 2024, 09:55:09 am

Autor Wątek: Szlifierka dla amatora średnia półka  (Przeczytany 5519 razy)

Offline Herr Ganter

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Szlifierka dla amatora średnia półka
« dnia: Sierpień 11, 2020, 19:39:46 pm »
Witam wszystkich forumowiczów.

Stwierdziłem że sprawię sobie szlifierkę mimośrodową . Temat prosty .......wydawało by się.
Najpierw pomyślałem .....nie szalej kup Parkside ........
Ale chwile się zastanowiłem .... nie kupię coś markowego .
Wybór padł na DeWALT DWE6423 mała ... zgrabna ... wystarczy ...po co mi więcej .
Żeby wyszlifować deskę kuchenną czy blacik ławy czy stolika .
No ale ...Przecież jestem forumowiczem !!! Więc poczytam co piszą inni ( doświadczeni ) o szlifierkach mimośrodowych ...
.
.
.
No i szczęka mi opadła !!!
Im więcej czytałem tym bardziej byłem zdezorientowany !!!  A raczej głupi ....
I co ja mam teraz zrobić !!??
Budżet 400 .... 1000 zł  jeżeli to ma sens .
Teraz skupiam się na Metabo SXE 450 TurboTec
Ale czy to nie przesada jak na pierwszą szlifierkę ... Może jednak wrócić do pierwszego wyboru .
Już nie będę się rozpisywał i skoku mimośrodowym itp . Chodzi o wykończenie wyłącznie bo mam grubościówkę  . Suche drewno  ... buczyna , jesion , dąb .
Oczywiście wiem Festool najlepszy. To nie podlega dyskusji ....ale dajmy spokój .

Może ktoś posypie  konkretami ...coś co mnie przekona . 

Pozdrawiam z Malborka

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2020, 20:46:02 pm »
Hej
Ja mam Bosch GEX 125-1 AE. Daje radę.

Offline Herr Ganter

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 11, 2020, 22:44:41 pm »
Typowa .. normalna ...
No właśnie i chyba na czymś takim poprzestanę .
Jedyne co to korci mnie talerz 150 ....
Ale nie jestem pewny na ile to zmienia pracę .
Bo rozmiar i wagę szlifierki bardzo i to mnie martwi.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2020, 06:19:33 am »
Czysci większą  plaszczyznę,przy klejonkach i duzych plaszczyznach zrobisz dokładniej,to na plus. Drozsze papiery ścierne,nie wiem czy dużo bo kupuje 125. Mi osobiscie czasem brak 150. Wszystko zalezy co bedziesz robił.

Offline Herr Ganter

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2020, 07:24:01 am »
Tak właśnie klejonki . Jak napisałem wyżej małe ławy ...ramy łóżek .
Nic wyrafinowanego ...amatorka . Zawodowo jestem informatykiem ....ma być z przyjemnością i dla przyjemności .. :)
Ale po doświadczeniach po formatówce i grubościówce już nie kupuje nic na szybko .
Dlatego drążę temat. i nie mam zamiaru żałować 200 czy 300 zł .
Jak kolega wyżej napisał o  Bosch GEX 125-1 AE prezentuje się super ... Ale jest opcja z wymiennym talerzem .... Podobna jest Metabo ....pytanie czy to ma sens ...
Do tego Metabo ma przełącznik zmiany mimośrodu chyba 2,8 na 6 .....
i to mnie powstrzymuje przed wyborem .
Pytanie czy to się sprawdza i czy wykorzystuje . Nie mam ciśnienia by mieć mega sprzęt i go nie wykorzystywać .
Wiem jedno .. chciałbym dobrej jakości maszynkę .....
A nie jak kolega kupił Grap... i po chyba 3 godz pracy odleciał talerz .
Co do tego mimośrodu na 6 mm to chyba przesada ....Nie będę raczej mocno zbierał materiału ... jak wspomniałem mam wyrównywarkę . Ale ....
Może trochę przesadzam. Ale jestem ciekawy waszego zdania .

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2020, 12:53:13 pm »

Wybór padł na DeWALT DWE6423 mała ... zgrabna ... wystarczy ...po co mi więcej .


Dobry wybór. Mam taką szlifierkę od 2 lat - jestem zadowolony :)

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 12, 2020, 13:35:03 pm »
Są  trzy rodzaje talerzy.  Twarde,średnie  i miękkie.  Ja mam sredni i miękki. Tym ostatnim finalnie wykanczasz element,poprzednie są wstępne.

Offline Herr Ganter

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 12, 2020, 20:26:40 pm »
O tych talerzach to nie wiedziałem . Nowość .
Jak to jest opisywane ? Ta twardość określana jest jakimś parametrem ?
Czy są dostępne jako dodatkowe ??
 

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 12, 2020, 21:09:22 pm »
Moj Bosch był ze srednim talerzem.  Pozostale są opisane po prostu,miękki, twardy. Górna część  każdego z nich ma inny kolor do odróżnienia .Nie mam pojecia czy Parkside oferuje dodatkowe talerze,moze podchodzą od narzędzi  innych firm.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2020, 21:10:56 pm wysłana przez mario78 »

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 17, 2020, 09:25:39 am »
Też się zastanawiałem nad Metabo SXE 450, ale odpuściłem temat bo mam pneumatyczną jedną szlifierkę i mi wystarcza jak na razie.
Jednak nie wiedziałem, że są różne talerze i aż sprawdziłem to w takim metabo jest miękka, średnia i średnio-twarda. No to już dobrze by było kupić dodatkową tarczę, w przypadku metabo to cena startuje od 75zł.
Teraz zastanawiam się, czy do swojej pneumatycznej jeszcze gdzieś dostanę talerze. bo wydaje mi się, że tam jest miękki talerz.

Co do papierów na 150 to nie są jakoś mocno drogie coś w granicach 10-20 zł w zależności od gradacji przynajmniej firmy 3M.
Może ktoś by podpowiedział jakąś inną firmę po za 3M co robi dobre papiery. Ja jak na razie testowałem najtańsze marketowe i M3 i już nie wracam do marketowych. Ale z chęcią bym zobaczył innych firm.

Co do drewna po grubościówce to wydaje mi sie, że ono jest takie jak by było zrobione papierem ok 100, ja więc zawsze jeszcze przelecę papierem 120, później 240 i na końcu 360. Wtedy jest już bardzo gładkie i mi odpowiada.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 17, 2020, 14:04:27 pm »
Ja uzywam 125 firmy Indasa 1 zł i Bosch 1.20 zł. Probowalem tez z lidla,ceny nie pamietam ale praca była krotsza nimi.

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 17, 2020, 15:57:41 pm »
Ja używałem ostatnio Indasa, ale arkusza i przecierałem zderzak w samochodzie  na mokro to bardzo słabo szło, lepszy był papier firmy Matador.
Zobaczę jeszcze jakich firm mam ogólnie papiery bo większość zakupów robiłem na zasadzie pierwszy z brzegu bez patrzenia na producenta, a teraz zaczynam coraz częściej zwracać uwagę na to.


Herr Ganter a zastanawiałeś się nad pneumatycznymi narzędziami? Ja robię na miejscu więc o wiele lepiej mi wychodzi zakup pneumatycznych urządzeń niż elektrycznych.  Zastanawiałeś się nad Sprężarką + narzędzia pneumatyczne?

Offline Marek123

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 26, 2020, 14:22:23 pm »
Ja mam Dewalta na tarczę 150 z regulowanym mimośrodem (chyba już tego modelu nie robią) i małą Makitę czerwoną. Z takim zestawem już się komfortowo pracuje, ta makita nie ma żadnej regulacji obrotów itd, ale to w ogóle nie przeszkadza, bardziej przeszkadza krótki kabel.

Poza tym ok, do takiej 150 tki to ogólnie dobrze jest podłączyć odkurzacz bo potrafi pyłu naprodukować całkiem sporo...

Miałem metabo szlifierkę ale mi się stopiła w środku bez jakichś ciężkich zadań, ogólnie mi opinia o urządzeniach metabo zjechała mocno po doświadczeniach jeszcze z ukośnicą (też się coś w silniku zadziało, że o braku trzymania kątów nie wspomnę)...
Ale piła taka budowlana i pompa do wody żeliwna chodzą ok już lata :)

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Szlifierka dla amatora średnia półka
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2020, 09:38:03 am »
Miałem metabo szlifierkę ale mi się stopiła w środku bez jakichś ciężkich zadań, ogólnie mi opinia o urządzeniach metabo zjechała mocno po doświadczeniach jeszcze z ukośnicą (też się coś w silniku zadziało, że o braku trzymania kątów nie wspomnę)...
Ale piła taka budowlana i pompa do wody żeliwna chodzą ok już lata

Ja mam teraz problem z piłą stołową Metabo, kupiłem i założyłem nową tarczę i zatrzymuje się w świerku/sośnie.