Kwiecień 28, 2024, 10:52:49 am

Autor Wątek: Metabo HC 260  (Przeczytany 12569 razy)

Offline Chokai

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Metabo HC 260
« dnia: Lipiec 19, 2015, 17:42:21 pm »
Witam,
chciałbym kupić używaną grubościówkę HC 260 , ale nigdy nie pracowałem na takich maszynkach (doświadczenie i to niezbyt bogate jedynie z krajzegami).
Na co zwrócić uwagę,  ogólnie i w tym konkretnym modelu, żeby potem się nie denerwować , w przypadku 10 letniego urządzenia?

I czy nie będzie problemu z obrobieniem na niej 3-metrowych słupków 150x150 mm ?
Widziałem,  że często polecacie tu Dymę, ale to chyba bardziej kłopotliwy sprzęt dla początkującego niż takie Metabo, no i poza tym lubię narzędzia tej firmy.

marek_b

  • Gość
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2015, 17:52:13 pm »
Nie wiem jak używane ocenić, ale takie słupki da się obrabiać po dorobieniu jakiegoś stołu odbiorczego. Urządzenie warte swojej ceny - nowe ok.4100 zł.
Dobrze wykonane.



Offline Chokai

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2015, 20:12:06 pm »
Też o tym pomyślałem,  chociaż przewiduję że raczej będę to robił mając kogoś do pomocy.

A o co chodzi z tym, że w opisie nowego modelu na stronie Metabo ( http://www.metabo.pl/Kompresory-oraz-maszyny-do-obrobki-drewna-pompy-i-hydrofory.23931+M59481ee03a9.0.html ) piszą najpierw, że
"Wydajny silnik szczotkowy zapewnia równomierne grubościowanie"  a potem "Cichy, wydajny, bezobsługowy silnik indukcyjny" ?

Tam są dwa silniki ?

marek_b

  • Gość

Offline Chokai

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2015, 00:16:47 am »
Ok, ale w tym linku co podpiąłeś też jest ten sam opis, więc jeśli jeden silnik to albo szczotkowy albo indukcyjny.

Offline hycel

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 633
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2015, 08:57:05 am »
Witam .
    Jakieś dwa lata temu stałem przed podobnym dylematem . Do kupna strugarki-grubościówki
przymierzałem się bardzo długo . Moim faworytem była pokazana powyżej maszyna Metabo .
 Niestety traf sprawił ,ze kupiłem inną . Myślę ,ze jest to ciekawa oferta , jestem niezwykle
ciekawy i będę czekał na opinię o tej maszynie.
                            Pozdrawiam.

Offline Roobertt

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 191
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 21, 2015, 09:11:07 am »
Silniki są dwa ale nie w maszynie razem tylko jeden jest na 230 v a drugi na 400 v
A tak pozatym jeśli ktoś posiada tą maszynę to niech opisze coś o niej
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2015, 09:13:04 am wysłana przez Roobertt »

marek_b

  • Gość
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2015, 10:03:25 am »
Mam,co opisać ?
Gdybym miał więcej miejsca kupiłbym 2 oddzielne maszyny, zmiana z jednej funkcji na drugą upierdliwa, ale tak wszystkie mają.

Offline Chokai

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 21, 2015, 10:45:27 am »
Mam,co opisać ?
Gdybym miał więcej miejsca kupiłbym 2 oddzielne maszyny, zmiana z jednej funkcji na drugą upierdliwa, ale tak wszystkie mają.


Z którego roku masz tę maszynę ?
Czy na przestrzeni lat produkcji , nie wiem - np. kilku ostatnich, wprowadzili jakieś zmiany/ulepszenia, i np. nie warto kupować starych z jakiegoś powodu ? Widzę, że różnią się kolorami , teraz są zielone, ta co chcę kupić jest niebieska...

Czy zmieniałeś w niej noże ? Czy noże tylko oryginalne Metabo, czy są jakieś dobrej jakości zamienniki ?

Btw : odpowiedź z Metabo w sprawie tych silników, których tak się czepiałem ;)  :
"Odpowiadając na Pańskie pytanie dot. HC 260 WNB / DNB . Rzeczywiście do katalogu wkradł się błąd oba modele wyposażone są w silniki indukcyjne czyli bezszczotkowe. Wersja WNB- jednofazowy  DNB- trójfazowy. Przepraszam za zamieszanie"

marek_b

  • Gość
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 21, 2015, 11:14:34 am »
Kupiona 2014 lipiec, DNB tańsza.
Noży nie zmieniałem, za krótko na niej pracuję jestem amator-stolarz, hobby.
Nie znam zamienników z powodu jak wyżej.

Offline mehehehe

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 21, 2015, 11:46:15 am »
Właśnie z nożami jest trochę niefajnie. Oryginalne z węglików to 800pln.
Standardowe noże nie podchodzą bo Metabo mają otwory na cypelki w wale.
A bliźniacza ELECTRA BECKUM ma na nożach nacięcie. Na amazonie itd są
noże hss w przyzwoitej cenie. Tylko to będzie się szybko tępić.

Offline patryk0812

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 77
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 21, 2015, 21:14:54 pm »
Niestety traf sprawił ,ze kupiłem inną
hycel, jesli mozna spytac to co wybrales i jak sie sprawuje??

Offline hycel

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 633
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 21, 2015, 22:26:38 pm »
Witam .
     Kupiłem Mafell,a . Jest to dość mała maszyna o nożach 180 ,sprawuje się poprawnie .
 Od nowości nie sprawia kłopotów , nić przy niej nie robiłem .
 Ze względów na swoją wielkość  ma pewne ograniczenia , ale mi to wystarczy .
 
                                 Pozdrawiam.

Offline krzysimirn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 24, 2022, 20:26:20 pm »
Właśnie z nożami jest trochę niefajnie. Oryginalne z węglików to 800pln.
Standardowe noże nie podchodzą bo Metabo mają otwory na cypelki w wale.
A bliźniacza ELECTRA BECKUM ma na nożach nacięcie. Na amazonie itd są
noże hss w przyzwoitej cenie. Tylko to będzie się szybko tępić.

Ha przerabiałem temat bo mam taką maszynę. Kupiłem noże chyba firmy GLOBUS - oczywiście bez nacięć.

Pierwsza para - samodzielna próba wykonania nacięć szlifierką kątową w uchwycie - wyszło OK ale jedn nóż lekko przegrzałem i w miejscu nacięcia zrobił się leciutko fioletowy. Dlatego pokazałem je i pogadałem z fachowcem który ostrzy mi noże. Powiedział ze bez problemu zrobi takie nacięcia. Kupiłem kolejną parę i po jego pracy nie widać różnicy między oryginałem i GLOBUSEM. Oczywiście poza nadrukami na nożach. No i różnica ogromna widoczna w kieszeni bo noże GLOBUSa tańsze 3x od oryginalnych METABO:-)

Offline thomash

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Metabo HC 260
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 08, 2022, 12:20:29 pm »
Mam taka heblarke ok 3 lata  . sprawdza sie dosyc dobrze  . najwieksze belki jakie strugalem to 2500 X 140 X 140. oczywiscie potrzebna byla pomoc drugiej osoby ( np zdenerwowana zona) .
czy ktos nie wie czy istnieje mzliwosc w w/w heblarce wymienic walek na ten silent -power spiralny?
pzdr