Marzec 29, 2024, 10:39:21 am

Autor Wątek: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra  (Przeczytany 7851 razy)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Jak w temacie, czym przeciąć  kłody drewna..... wymiary...i tu jest problem bo od powiedzmy 4 cm do 15-20 cm średnicy. Długości cięć nieduże . powiedzmy z 20cm
Z założenia takie cięcia mają dać w miarę gładkie płaszczyzny  i równe by nie trzeba dużo zbierać strugiem. Zależy mi na małych stratach w materiale, bo te cięcia to będzie robienie "deseczek" płytek o grubości około 1,5cm z twardych drzew, grab z falistością włókien  oraz przywieziony niedawno piękny głóg, mam jeszcze trochę bukszpanu ale to już drobnica.

teoretycznie fajnie by się to cięło piłą stołową z durzą i cienką tarczą..... mam tylko podstawową piłę, i to upiierdliwa sprawa bo trzeba ciąć na 2 razy z 2 stron i równać następnie.

myślałem o pile taśmowej....ale max rozmiar  ciętego materiało to 80 mm  to mnie nie ratuje a dużego kloca-profesjonalnej piły- za kilkanaście tys zł nie kupię

Czy dało by się to ciąć np. piłą lisi ogon?? jak nie tym to co polecacie?

Druga sprawa to wybieranie wnętrza plastrów  drewna, mm takie o grubości 6 cm i chciałbym zrobić z nich misy-toczenie odpada, nie mam sprzętu i kupować nie zamierzam.

może pierwsze wybranie zgrubne: https://allegro.pl/oferta/tarcza-lancuchowa-do-szlifierki-katowej-125-mm-5683933124
czyli tarcza do szlifierki  z łańcuchem a następnie dłuta i szlifierka albo wiertarka z tarczami ściernymi itp.


Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2020, 23:42:18 pm »
Chyba sporo tego masz.
Skoro tak, to kup piłę taśmową.
Potnij i piłę sprzedaj.

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2020, 09:34:17 am »
No trochę tego materiału jest:)  piła taśmowa.....tylko tym przetnę wałek do 8cm średnicy bo taki ma prześwit piła, a 8cm to ja sobie to od biedy przetnę najtańszą piłą stołową jaką mam, tyle że cięcia z 2 stron i trochę upierdliwe ale idzie to zrobić a różnice poziomów wychodzą  tak z1-1,5mm więc do przeżycia . Tyle można przeżyć.
Problem jest z grubszymi, ponad 8cm .
Druga sprawa to miejsce, strych choć duży w miarę i dorobiona antresola, to  ma swoją pojemność a tą przekroczyłam już 3 krotnie:) nie ma już miejsca:) a na posesji nie ułożę drewna bo już od ponad roku  leży grab kominkowy na następny rok  i ni ma miejsca.
Z kolei duża stołowa ma grube tarcze ….i tak w kółko....

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2020, 10:02:37 am »
https://allegro.pl/oferta/pilarka-tasmowa-do-drewna-pila-tasma-250w-gratisy-8792306698

ewentualnie......te 4 stówy można dac, szału nie oczekuje po tym sprzęcie,jak myślicie? jest to cokolwiek sensownego?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2020, 10:05:43 am »
Masz tego dużo. Kup lepszą z dużym prześwitem.
Praca będzie szybka i przyjemna.
Pamiętaj że to bardzo niebezpieczne narzędzie.
Łatwo sobie krzywdę zrobić.

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2020, 10:09:39 am »
Tyle że żadna piła w cenie niskiej, powiedzmy do 6 stów ale i droższe nie mają prześwitu więcej niż 80 mm albo przynajmniej ja nie znalazłem.

Jakieś kombajny do cięcia betonu to tak ale za 12 tys zł...

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2020, 10:43:40 am »
że piły niebezpieczne to wiem....2 tygodnie temu wyciągałem sobie ostatnie szwy w lewego kciuka co nie wiadomo jak znalazł się w pile stołowej....cud ze jeszcze mam 10 palców :)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2020, 11:40:49 am »
W tej cenie to ciężko.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2020, 11:41:30 am »
Już za 6 tyś to coś znajdziesz.

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2020, 14:43:05 pm »
Tylko  ja nie jestem stolarzem:) nie będę z tego drewna robił mebli itp...kilka plastrów pójdzie na misy albo jako same plastry, trochę na okładziny noży dla znajomych norzorobów. 
za 6 tys...to ja znajde desperata  i za 2 tys co potnie mi to piłka do paneli;)
A tak serio to wziąłem tą za 4 stówy, będzie do innej roboty również ,miejsce może jakos się wygospodaruje.
Miałem kupować wyrzynarkę włosową do trochę innej roboty ale stwierdzam ze ta taśmowa jakoś też się nada a przy okazji będzie do tego wzdłużnego cięcia. Jak dojdzie to przetestuje i dam znać co to jest warte .

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2020, 23:47:07 pm »
Odnośnie tarnikow i wybierania wnętrza plastra:


Może się komuś przyda porównanie ,będzie chwila to zamówię tego tarpola i dam znać jak to idzie na twardym materiale

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: czym przeciąć -kłodę wzdłóż - oraz czym wwybrać wnętrze plastra
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 03, 2021, 17:48:45 pm »
Witajcie.  Wracamy niejako do tematu cięcia  twardych gatunków.
Sprawa się rozwinęła bo zrobiłem ze 2 patery,misy z głogu o srednicy dużej bo jakies 30 do 35 cm.
Efekt super i będzie coś z tego, byle technicznie sprawę ogarnąć.

Udało mi się upolować  trochę ciekawych gatunków , Robinia akcjowa, to standard ale już śliwa  grubsza, mirabelka o średnicy tak 30cm , wspomniany gruby głóg , no i  cudem trafiony cis ,legalny, mam papiery na niego:)  był przy ziemi rozrośnięty n 3  odnogi każda ponad 20 cm średnicy, brałem każdą gałązkę do  średnicy 1cm bo się  przyda. To już niezłe wyzwania do pocięcia o drewno twarde.

W wątkach powyżej pytałem cięcie  mniejszych srednic, kupiłem piłę taśmową kiepską  i lipa.....silnik padł.
Teraz upolowałem sprawdzoną  porządniejszą Dedrę  coś w rodzaju dedry 7706 ale i tak nie wejdzie tam nic więcej niż jakieś 8cm srednicy.

pytanie: czym, niekoniecznie  szybko, głośno i śmierdząco czyli dopuszczam robotę ręczną  bez elektronarzędzi, pociąć na plastry takie duże kłody?

Część mogę pociąć -tzn zlecić pocięcie  piłą spalinową  już teraz i schować w suszarni , ale chciałbym mieć możliwość pocięci np zimą samodzielnie ,na spokojnie większych czy mniejszych fragmentów.

macie jakieś podpowiedzi?  By było to maksymalnie elastyczne czyli opcja  "jedź do tartaku " tak bym mógł samemu to ciąc.