Materiałoznawstwo > Płyty

Blat kuchenny - drewno v fornir

(1/2) > >>

pfoluszczyk:
Cześć,

Jestem na etapie zakupu blatu kuchennego i nie jestem pewien na jaki rodzaj się zdecydować.
Na początku byłem niemal w 100% zdecydowany na drewniany, dębowy, jednak zauważyłem, że IKEA ma w ofercie blaty pokryte 3mm fornirem, które wizualnie prezentują się dokładnie tak jak bym chciał. To czego się obawiam w blacie drewnianym, to jego "pracy". Naczytałem się trochę o tym jak drewniany blat potrafi się odgiąć, czy zniekształcić i nie napawa mnie to optymizmem.

Na ten moment widzę to tak:

Fornir z IKEA:
+ Wygląd + "czucie" drewna
+ Nie pracuje
+ Od razu zaolejowany
+ Dostępny od ręki w pożądanym wymiarze
+ Tańszy od opcji drewnianej o jakieś 400-500 zł
- Trzeba planować cięcie, by w miejscu gdzie bok blatu będzie odkryty, ustawić fabrycznie wykończony brzeg

Drewno:
+ Prawdziwe drewno
+ Cięty brzeg może być widoczny
- Pracuje
- Dłuższy montaż ze względu na konieczność olejowania dociętych kawałków
- Cena
- Czas realizacji (3-4 tyg.)

Czy są jakieś argumenty, które mocno przemawiają za pójściem w drewno ? Bo tak z zewnątrz, dla użytkownika końcowego, który nie jest stolarzem, różnica będzie raczej niedostrzegalna, a i jeżeli chodzi o drobne naprawy czy konserwację to 3mm forniru wydaje się być aż nadto.

Lirorobert:
A ten z Ikei jak ma wykończony brzeg blatu?

pfoluszczyk:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/karlby-blat-dab-fornir-70335189/ To ten model. Na stronie jest więcej zdjęć.

Lirorobert:
Jak już tak bardzo chcesz drewniany to odradzam ten. Spoina na krawędzi to nie najlepszy pomysł. Generalnie to osobiście nie polecam drewnianych blatów do kuchni.
 

pfoluszczyk:
Raczej tylko drewno wchodzi w grę, bo kuchnia jest mała, meble ciemne i taki blat to obok paneli ściennych, jedyna opcja na rozjaśnienie i ocieplenie pomieszczenia.

Czy mógłbyś pokazać jakie wykończenie brzegu w fornirowanym blacie będzie ok i doprecyzować co jest nie tak z tym ikeowym ?
Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku ikeowego wykończenia ? Ten brzeg będzie na wierzchu (meble zakończone blatem "schodzącym do podłogi"), więc nawet jak coś by się tam rozlało, to nie będzie się na nim utrzymywać, bo raz, że spłynie, a dwa, to nawet nie wytarte szybko wyschnie.

Dzięki! :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej