Maj 18, 2024, 20:07:47 pm

Autor Wątek: Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?  (Przeczytany 2207 razy)

Offline molu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?
« dnia: Wrzesień 24, 2015, 13:27:10 pm »
Posiadam wilgotnościomierz EM4808. Mam go ok 2-3 lata. Od pewnego czasu, po włączeniu, zamiast wartości 00% pokazuje np 10%.. czasem 8%. Spotkał się ktoś z podobnym zachowaniem?
Nie wiem czy wyzionął ducha, czy to kwestia regulacji. Bateria nówka. Wygląda tak


T.

Offline LeszyHandmade

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
    • LeszyHandmade
Odp: Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2015, 13:49:21 pm »
hej.
dotknij pręcikami do tych metalowych "łepków" na pokrywce. Włącz pomiar, powinno wskazywać mniej więcej 18%
jeśli tak pokazuje to jest ok. Daj znać jak poszło

Offline molu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2015, 14:16:10 pm »
Pokazuje 18%, ale co z tego kiedy "wraca" do 10%. I każdy pomiar drewna, które ma 10% lub mniej pokazuje to samo. Pomiar palców to 24%. Ale chyba dogrzebałem się do problemu. Chwilę temu rozkręciłem urządzenie, wytarłem dokładnie wewnątrz obudowy i przestrzeni pomiędzy elektrodami pomiarowymi. Być może do wnętrza dostał się kurz, trochę wilgoci i błędy gotowe. Najpierw spadło wskazanie do 5%, a po kilkunastu minutach do 00%. Ciekawe czy to chwilowa poprawa czy zostanie na dłużej. 

T.

Offline LeszyHandmade

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
    • LeszyHandmade
Odp: Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2015, 14:19:08 pm »
ciekawa sprawa. Daj znać czy zadziałało na dłużej. Przyda się dla potomnych.

Offline molu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 25, 2015, 10:16:53 am »
Coś dalej jest na rzeczy.. rozkręcona obudowa - 00%, skręcona - 5%.. albo 00%. Muszę wszystko rozkręcić, odkręcić płytkę od obudowy, przeczyścić od nowa.

T.

Offline LeszyHandmade

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
    • LeszyHandmade
Odp: Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 25, 2015, 11:36:00 am »
nieźle, może coś dociska elektronikę przy skręcaniu miernika do kupy?

Offline molu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2015, 15:54:57 pm »
Wygląda na to, ze na razie problem rozwiązany.. walczył, walczył, ale w końcu się poddał i wskazuje 00% po włączeniu. O sprawiania kłopotów podejrzewam malutki potencjometr montażowy, który znajduje się na płytce. Prawdopodobnie służy do kalibracji. Jak się na niego krzywo spojrzało albo chuchnęło to wskazania się zmieniały. Przeczyściłem go (spryskałem) preparatem do czyszczenia styków, przedmuchałem, przelałem izopropylem.. i jak na razie jest ok. Chociaż, oprócz tego przelutowałem przewody od bolców pomiarowych, bolce wykręciłem i przemyłem. Przez pewien czas po skręceniu jeszcze kaprysił, aż w końcu zjechał do zera.

T.

Offline visMajor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Zamień komputer na stolarnię
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnościomirerz. Czyżby padł?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 02, 2015, 16:01:59 pm »
Ciekawe tylko czy po takich przygodach odczyty są prawdziwe. Mam identyczny od kilku miesięcy i narazie jest OK, ale dzięki za informację, jakby coś kiedyś sie psuło to będę wiedział do kogo uderzyć :)