Maj 12, 2024, 01:32:26 am

Autor Wątek: Lekki stół warsztatowy  (Przeczytany 3943 razy)

Offline gervee

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Lekki stół warsztatowy
« dnia: Listopad 12, 2019, 01:34:17 am »
Dzień dobry

Przymierzam się do wykonania lekkiego (i taniego ) stołu warsztatowego na potrzeby własnej dłubaniny w drewienkach. Z racji małej ilości miejsca oraz jako, że nie robię wielkich rzeczy a jedynie maleństwa to nie potrzebuję wielkiego stołu. Do blatu stołu chciałbym przymocować imadło 125mm oraz mieć miejsce na szlifierkę taśmową.

Po przeglądnięciu iluś tam stołów oraz zaplecza materiałowego w postaci oferty Castoramy zaprojektowałem sobie taki stolik jak na załączonym obrazku. No ale przyplątały się wątpliwości czy taka konstrukcja nie będzie zbyt chybotliwa i zaprojektowałem wersję II (wzmocnioną). Potem stwierdziłem, że może przydałoby się więcej miejsca i wydłużyłem blat.

Konstrukcja to belki 40x58mm. Wysokość blatu planuję między 94 a 104 cm (w projekcie jest 104 cm)

Jak sądzicie - ta lżejsza konstrukcja ma szansę sprawdzić się? Skręcone będzie to wkrętami do drewna/śrubami i ewentualnie wzmocnione kołkami - bez żadnych wymyślnych połączeń stolarskich.

Co byście ewentualnie zmienili?

W załącznikach obrazki stołu i projekty

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Lekki stół warsztatowy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2019, 13:40:29 pm »
Cześć
Stół warsztatowy zawsze powinien być solidny. Z doświadczenia wiem, że bardzo szybko okazuje się, że w warsztacie  zaczyna brakować miejsca na narzędzia, przyrządy, śruby, wkręty itd. Od razu zaprojektuj stół z szufladami, zamykanymi szafkami - zamknięcie chroni przed kurzem. Może to być stół z szufladami na stałe lub w droższej wersji z szafkami wsuwanymi po blat - zyskujesz po wyjechaniu szafek dodatkową powierzchnie do montażu wyrobów lub składowania materiałów. Możesz to zrobić w kilku etapach, ale od razu to zaprojektuj.
Tu masz przepis na stół wg Wandela: https://woodgears.ca/workbench/2019.html , a na zdjęciach moje rozwiązanie.

Offline gervee

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Lekki stół warsztatowy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 16, 2019, 23:40:23 pm »
Fajny ten Twój stolik - jak widzę to nie jest przesadnie ciężki w konstrukcji.
Lekki a solidny to się nie wyklucza - nie każdy ma ochotę i miejsce na wielkiego i ciężkiego "kloca".