Marzec 28, 2024, 14:54:57 pm

Autor Wątek: Piaskownica  (Przeczytany 1075 razy)

Offline Snaq

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Piaskownica
« dnia: Styczeń 15, 2021, 21:36:15 pm »
Dzień dobry, na początku może się przedstawię. Mam na imię Mikołaj i prowadzę firmę związaną z e-commerce. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z stolarka, jedyne co robiłem to razem z Ojcem altankę i bujawkę ogrodową. Chciałbym otrzymać rady od ekspertów albo chociaż od osób, które trochę już w tym siedzą.

Do rzeczy, wiosna próbuję ruszyć z własną produkcją piaskownic dla dzieci (taką jak na zdjęciu).

Zastanawia mnie, jaki kupić sprzęt aby w miarę to szło. Na pewno będę potrzebował, strugarki- tutaj moim uwagę przykuła model Scheppach HMS1070, jest dość tani i z opinii innych wynika, że jest w porządku. Co do frezarki, myślałem nad Bosch GKF 550 Professional. I pytanie czy będę potrzebował do tego jeszcze jakieś szlifierki? Czy samo heblowanie na strugarce wystarczy? Oczywiście nie chcę kupować nie wiadomo jak drogiego sprzętu, ponieważ chcę się najpierw wdrożyć w to i zobaczyć jak to wygląda. Tak na prawdę ten sprzęt ma mi posłużyć tylko na ten sezon.

Co do drewna to najlepszym wyborem z tego co się dowiedziałem są deski sosnowe. Teraz pytanie, jakie są mniej więcej stawki w tartaku za takie deski przy zamówieniach hurtowych? Wszędzie gdzie wchodzę na jakiś tartak to trzeba zrobić indywidualną wycenę.

Będę bardzo wdzięczny, za jakąkolwiek udzieloną radę/opinie/konstruktywną krytykę. Jeśli temat napisałem nie w tym dziale to bardzo przepraszam, ale wydawał mi się najodpowiedniejszy. Pozdrawiam 

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Piaskownica
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2021, 22:55:08 pm »
Witam na forum.
Kto ci powiedzial ze najlepsza jast sosna? To nie do konca prawda. Wilgoć szybko niszczy. Już lepszy będzie modrzew, a najlepsze gatunki egzotyczne.
Co do ceny to zapytaj sie o cenę za metr sześcienny i wtedy przelicz.
Nie kupuj dewna w tartaku. Tartak z regóły zajmuje się przecieraniem materiału. Kłoda drewna jest cięta na deski. Takie drewno musi być wysuszone.
Suszy się na powietrzu co trwa kilka lat, lub w suszarni, ale to już nie gwarantuje że drewno będzie poprawnie wysuszone.
Znajdź dostawcę materiału suchego.
Materiał suchy z tartaku (nie strugany) nazywa się "tarcica". I o to się pytaj.
Tarcica jest bardzo nierówna i wymaga dopracowania (strugania)
I tutaj musisz pamiętać o bardzo ważnej żeczy. Wymiary podawane są w calach i powinno się kupować tarcicę o wymiarze najbliższym do docelowego, ale z zapasem około 7 milimetrow na struganie. lub więcej jeśli tarcica jest bardzo poskręcana.
Aby dobrze wystrugać tarcicę potrzebujesz najpierw wyrówniarkę, a następnie grubościówkę. Lub możesz to zrobić na samej grubościówce. W moim filmie pokazałem jak to można zrobić.
Jak już deskę doprowadzisz do stanu odpowiedniego to trzeba ją wykończyć, czyli zaokrąglić krawądzie i do tego frezrka. potem szlifowanie, czyli szlifierka. Do skręcania wkrętarka, ale taka żeby dało się wywiercić otwory, ale też wkręcać wkręty. Nie za ciężka.
Zastanów się czy warto inwestować w wyróniarkę i grubościówkę. Na początku kariery stolarskiej. Może na początek poszukaj zakladu stolarskiego który wystruga ci tarcicę. Kup, zawieź i niech ci to zrobią. Będzie to coś kosztować, ale nie tyle co zakup sprzętu. Pamiętaj że nauka pracy na wyróniarce jeśli nie masz doświadczenia to zajmie troczę czasu. Nie takie to proste jak wygląda to na filmach. Sczególnie na sprzęcie nieprofesjonalnym. Jak stwierdzisz że produkcja ma sens i masz klientów to wtedy pomyśl o maszynach, może większych. To tylko moja sugestia.


PS. Witamy się w odpowiednim dziale.

Offline Snaq

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Piaskownica
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2021, 09:34:45 am »
Wszystko ładnie pięknie tylko ja na początku chciałbym ciąć koszty, a nie je powiększać. Biorą pod uwagę, że na razie sprzedaje tylko na allegro, doliczając do tych wszystkich kosztów ich prowizję to musiałbym tę piaskownicę sprzedawać za 180 zł. Co do drewna to z tarcicą będzie dużo roboty. Nie chcę dawać tego do nikogo bo są to koszta, które się nie kalkulują. Załóżmy, że dam do kogoś 2 tys. desek do obrobienia, nie wiem jakie są stawki ale powiedzmy, że weźmie 1-2 zł za deskę (jak się mylę to mnie poprawcie). Więc już mam duże koszta za samą robociznę, a za tą kwotę myślę, że zdołam kupić już odpowiedni sprzęt na początek. Nie dość, że jak to sprzedam to mi się wszystko wróci z nawiązką to po sezonie sprzęt mogę po prostu sprzedać za pół ceny i tak wyjdę na dobry plus. Co do tartaku, to jeśli zamówię deski sosnowe to oni na bieżąco je robią? Nie mają w tartakach desek chociaż już na wpół wysuszonych? Co jeśli kupiłbym deski 1-2 miesiące przed i rozłożył u siebie na posesji (miejsca mam sporo)?

Dodam, że piaskownicę będę robił do samodzielnego skręcenia, ja tylko wysyłam wszystkie potrzebne rzeczy razem z instrukcją, a klient sam składa.
Dzięki za odpowiedź Lirorobert. Przemyślę Twoje sugestie i dowiem się jak to będzie wyglądało cenowo. Może faktycznie nie będzie aż tak źle (chociaż szczerze wątpię w to).

PS. Możesz podesłać mi ten filmik? Z chęcią zobaczę :)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Piaskownica
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2021, 11:39:09 am »
2000 sztuk?
Ta strugareczka to sobie nie poradzi. Za mała, za słaba i nie do takiej produkcji.
To jest maszyna do prac hobbistycznych.
Widzę że planujesz w ieksze ilości. Musisz się zaopatrzyć w bardziej profesjonalne maszyny.
Nie wykombinujesz nic z drewnem. Musisz zaopatrzyć się drewno o odpowiedniej wilgotności. Po przetarciu drewno jest mokre. Ze 2 lata musi schnąć na powietrzu. Inaczej będzie się kręcić, kurczyć, pękać a na dodatek nie da się zabezpieczyć żadnymi środkami. Będziesz miał reklamacje i popłyniesz. Moja sugestia był aby spróbować na mniejszą skalę, wybadać rynek i czy będzie zainteresoawnie.
Do wyrównania desek na wyrówniarce to blaty robocze powinny byc o długości około 1.5 do 2 metrów w sumie.
Czy dysponujesz pomieszczeniem na maszyny?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Piaskownica
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2021, 11:40:57 am »
Tu jest film.
Maszyna to grubościówka.

&t=1s

Offline Snaq

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Piaskownica
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2021, 18:22:01 pm »
To jakie maszyny Ty proponujesz abym zakupił? Sprzedażą akurat najmniej się martwię, ponieważ znam rynek i wiem, że na 200% mi to zejdzie jak nie w detalu to w hurcie. Co do hali to z tym też nie ma żadnego problemu, mam 180 m2 do dyspozycji.
Jakieś inne sugestie od pozostałych członków forum?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Piaskownica
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2021, 19:43:12 pm »
Moim zdaniem potrzebujesz stacjonarne maszyny. Najekonomiczniejszy byłby zakup jakiejś wielofunkcyjnej. z pewnoscią potrzebujesz:
1. Pilarkę
2. Wyrówniarkę
3. Grubosciówkę.
te maszyny można kupić w jednej maszynie. Droższy model będzie miał też wbudowaną frezarkę.

Potrzebna też ci będzie dobra piła ukosowa