Kwiecień 19, 2024, 20:27:46 pm

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - abyss

Strony: [1] 2 3 ... 5
1
Z sieci / Filmiki "poklatkowe" - TAK czy NIE?
« dnia: Grudzień 13, 2022, 21:28:26 pm »
Czy jesteście na tak, czy na nie dla filmików poklatkowych dotyczących wykonywania przedmiotów z drewna - realizowanych jak ten:

(Ze 3 sekundy wystarczą żeby wiedzieć o co chodzi, nie trzeba nic "klikać" - to nie moje. Mam dyskusję na temat odbioru tej techniki prezentacji pracy).

2
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Renowacja mebli rodem z PRL
« dnia: Wrzesień 13, 2021, 22:21:47 pm »
Fajne, szczególnie tapicerka "w pawie" mi się podoba. Pisałeś, że użyjesz farby poliuretanowej (lakieru?) - nie martwi się to, że za 20 lat przy kolejnym odnawianiu będzie ciężko to usunąć? Potem wspomniałeś, że lakier, więc może jednak nie PU?

3
Odciąg / Odp: Odciąg Cormak do pilarki DW745.
« dnia: Maj 29, 2020, 21:11:53 pm »
Sprawdziłem i przy okazji machnąłem fotkę. U mnie jest 750W i jak pisałem to trochę za mało. 1000W lub nieco więcej powinno być ok. Daty produkcji nie znalazłem, ale mam go z 5 lat - i odmalowywałem czarne elementy, bo były pordzewiałe - pewnie miał z kolejne 5-10. Nowa konstrukcja to to nie jest.

4
Odciąg / Odp: Odciąg Cormak do pilarki DW745.
« dnia: Maj 29, 2020, 00:16:27 am »
Mam WYGLĄDAJĄCY tak samo - ale firmy nie pamiętam - na worku napis się już zatarł. Jest ich dość sporo na rynku - w sensie ta sama konstrukcja tylko inaczej malowana. Mój NIE jest wybitnej jakości, ale do moich prac starcza - kupiłem używkę. Trochę mnie drażni głośność i nawet zastanawiałem się, czy nie zrobić jakiejś luźnej "czapki która akustycznie by przytłumiła silnik - bez przegrzewania.

5
Środki naturalne / Olejowanie + lakierowanie
« dnia: Maj 16, 2020, 14:10:02 pm »
W ramach egzaminu w Irlandii robię stoliko-półkę narożną z drewna które jest najprawdopodobniej pochodną sosny (Red Deal - https://en.wikipedia.org/wiki/Scots_pine). Drewno jest dość miękkie, ma ładny słój i nieźle się graweruje - próbki w załączniku (lewa sucha, prawa po myciu wodą - mokra).
Ponieważ słój jest ładny prowadzący sugerował mi, bym ją olejował, bo zrobi się ładnie czerwona na słojach - ale jednocześnie powinna spełnić swoją funkcję jako stolik. Wyczytałem kiedyś w necie, że po olejowaniu (pokost - boiled lineseed oil) kilka tygodni później można drewno także polakierować i to bym chciał zrobić. Czy da się i czy to ma sens? Dostęp do materiałów mam dość ograniczony, wiec allegro i polskie sklepy odpadają - mam to, co mam, (olej lniany, pokost, lakier "traditional polyurethane varnish" - od Dougls'a i eco furniture wax do mebli malowanych) może mógłbym kupić jeszcze coś lokalnie albo z Amazona.

6
Odkurzacze / Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« dnia: Marzec 15, 2020, 01:44:06 am »
Na razie "roboczo" do małych elektronarzędzi gdzie średnica przyłącz jest mała wymyśliłem użycie przejściówek zrobionych z pojemników po witaminach C i nakrętek. Kupuję je co jakiś czas - są z nieco elastycznego tworzywa HDPE
. Mają dobry gwint ale są jednocześnie dość "śliskie". Wkleiłem klejem na gorąco jedną część w kawałek rury pasującej do odciągu, a drugą zamocowałem do dolnej, małej ssawki routera. Testowo zadziałało, z pół godziny coś tam robiłem. W razie zniszczenia łatwo naprawić / zrobić nowe. Do większych średnic myślę o jakichś sztywnych butelkach z tworzyw - o dużej średnicy. Wiem, że to nie jest profesjonalne rozwiązanie, ale przy godzinie pracy w tygodniu - zapewne wystarczy.

7
Odkurzacze / Odp: Warsztatowy system DIY i redukcje
« dnia: Marzec 12, 2020, 16:49:04 pm »
Maskę mam i używam - mam z nieco niższej serii 3M - 6200. Szkoda, że nie użyję wyciągu "wo wszystkiego", nieco liczyłem na to.
Robię nieco narzędzi do warsztatu, wiec i z innymi DIY dam sobie radę.

A jak z dostosowywaniem złączek "końcowych" i systemem DIY redukcji - walczył ktoś z tym skutecznie?

8
Odkurzacze / Warsztatowy system DIY i redukcje
« dnia: Marzec 12, 2020, 15:53:13 pm »
Mam stary odciąg i planuję zrobić "centralne odkurzanie" w warsztacie - ale DIY. Odciąg jest stary i niezbyt wydajny, 750W, sprzedawany jest po różnymi nazwami. Analogiczny do tych na zdjęciu, średnica rury ~100mm - jest sztywna jak cholera i mam na niej redukcję do średnicy zbliżonej do odkurzaczy. Rozwiązania "systemowe" zabijają mnie ceną, a elektronarzędzia to zbieranka przeróżnych marek, średnic i kształtów(!) - więc i tak czekałoby mnie dorabianie przejściówek. Jest ich w sumie sporo ilościowo.

Pytania:
- Jak daleko od odciągu iść średnicą 100mm - aż do np. ukośnicy, piły stołowej, drobniejszych elektronarzędzi?
- Czy redukować gdzieś nad głową, i do narzędzia iść jakąś dwumetrową miększą rurą a na końcu mieć już "wynalazki" do podpięcia danego narzędzia? Potrzebuję 3 porty co 2.5m - używane "po jednym". Wyciąg da radę, czy może zmieniać silnik?
- Widziałem na YT gościa który robił złączki z dotaczanych rur PCV. Ktoś z was próbował robić takie cuda?  Jak się sprawdzają?

P.S. To nie jest warsztat zawodowy, a odciąg muszę mieć ze względu na astmę.

9
Strugarki / Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« dnia: Wrzesień 09, 2017, 19:14:10 pm »
A co kolega robi
Dopiero powoli ruszam (formalności to nie Polska - na byle co trzeba mieć pozwolenia, atesty itp). W planach upominki i biżuteria. Jest wyżej - ale powtórzę obrazek
 - to prototypy które dostał akwa-stolarz :)



10
Strugarki / Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« dnia: Wrzesień 09, 2017, 18:53:31 pm »
Chyba nie chcesz z deski powiedzmy 30mm schodzić na grubościówce do 4mm?
Nie, mam trochę drewna zbliżonego do cyprysu (tuja/żywotnik coś z tej półki), przycinałem kilkanaście drzew na działce. W większości nie jest specjalnie grube - 6 do 15cm. Myślałem by kupić jakąś małą pilarkę taśmową i pociąć na nieco grubosze lamele - a potem na grubościówce wykończyć na gładko i wyrównać co do grubości powierzchnię. Robię te rzeczy - http://forum.domidrewno.pl/srodki-sztuczne-woski/prosba-rozpoznania-wosku-(lub-ew-oleju)-uwaga-nagroda-)/msg107451/#msg107451 i podobne inne, czasem ze dwa-trzy razy mniejsze - czasem większe. Jednak heblowane i wykańczane papierem ściernym drewno to nie to samo, wolę heblowane z przodu. 

P.S. wolę mieć jakiś zapas szerokości - więc z 200mm było by czasem przydatne do np. jakichś korzeni. Wprawy w ręcznym heblowaniu nie mam i nie za bardzo chcę tracić ten materiał na nauce.
P.P.S. Szlifierkę bębnową testowaliśmy w innej firmie w Irlandii i efekty nie były zadowalające przy tych produktach.

11
Strugarki / Odp: Grubościówka czy inne narzędzie?
« dnia: Wrzesień 09, 2017, 15:50:01 pm »
Hmmm... To jak inaczej uzyskać z litego drewna lamele o gładkiej powierzchni? Te najcieńsze mogę sobie odpuścić, niech będą powiedzmy więcej niż 4mm. Z bawieniem się podkładkami nie ma problemu - jak w tygodniu będę potrzebował z metr kwadratowy to wszystko, mogę poprzekładać/podklejać/mocować jak ludzie pokazują na filmikach. Gotowych produktów niestety nie kupię, bo albo w ogóle nie robią gatunków które mnie interesują, albo życzą sobie zamówienia ilości których nie przerobię w 10 lat i kwot z kosmosu.

12
Strugarki / Grubościówka czy inne narzędzie?
« dnia: Wrzesień 09, 2017, 11:20:58 am »
Jakie narzędzie i jaki model wybrać - grubościówkę / wyrównywarkę / strugarkę ?
Celem jest uzyskanie precyzyjnego wyrównania grubości i uzyskania gładkiej powierzchni cienkich deseczek - coś jak lamele. Grubości - chętnie od 0.5mm (powiedzmy, forniry) do max około 12-15mm ale zwykle pewnie 3-6mm. Szerokość - nie jest krytyczna, 200mm starczy, od biedy i 150mm. Krótkie długości, zapewne zwykle około 400-700mm. "Płaskość" na większej długości nie jest krytyczna. Wykończenie boków jest zupełnie nieistotne, mogą być nawet z korą :)  Przebiegi / prędkości obróbki mogą być bardzo małe bo to do przygotowania materiału do rękodzieła, za to bardzo zależy mi na jakości powierzchni. Zgaduję, że najlepsza była by grubościówka - i fajnie jak bym się zmieścił w budżecie do ~3000PLN. Fajnie jakby nie zajmowało dużo więcej niż 60x60cm. Ale nie wiem czy w tym budżecie kupię coś jak Dewalt, Makita - i jaki model.

13
Pilarki / Piła taśmowa ALDI (WorkZone)
« dnia: Maj 05, 2017, 13:48:44 pm »
Za kilka dni ma być dostępna. Wygląda mi na na raczej "zabawkę" - ale może ktoś ma coś podobnego i wie jak się sprawuje.
€110 czyli w Polsce to rząd 460 PLN.
350W stolik (wygląda na blachę, NIE odlewany) 300x300mm, wysokość cięcia 80mm, ostrze-1400mm. Prędkość 900m/min.
Moje potrzeby to cięcie maksymalnie wysokich (czyli tu 80mm) płaskich, cienkich (2/3/4/5/6/7mm) i równych płatów - coś jak lamele, tyle - że mogą być krótsze. To byłby materiał do późniejszego wycinania drobnych elementów z raczej twardego/średniego drewna laserem. Tylko i wyłącznie to zastosowanie. Warto w ogóle oglądać?


14
znaczący skok jakościowy w stosunku do suwmiarki marki Lidl, czyli Powerfix
Miałem w rękach suwmiarki z Lidla oraz Aldiego - moim zdaniem obie bardzo kiepsko wykonane. Jeżeli szczęki "chodzą" w pionie to coś jest nie tak. A w obu chodziły. Przeglądałem w sklepach, więc raczej to nie jednostkowe przypadki. Być może same wskazania są poprawne - tego nie weryfikowałem, ale to nie sprawia wrażenia narzędzia które będzie działać pewnie po pół roku normalnego użytkowania. Moja stalowa suwmiarka jeszcze z napisem CCCP jest o kilka klas lepsza. Dosyć blisko w przyzwoitej jakości plasuje się chiński mikrometr z aliexpress - około 7€.

15
Przedstaw się na Domidrewno / Odp: Witam z Zielonej Wyspy
« dnia: Kwiecień 21, 2017, 21:23:16 pm »
Hej :)
Które county, jeżeli można zapytać? Ja jestem między Co.Kerry i Co. Limerick. Coś tam czasem grzebię bardzo skromnie w drewnie :)

Strony: [1] 2 3 ... 5