Maj 11, 2024, 13:40:08 pm

Autor Wątek: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?  (Przeczytany 4830 razy)

kozio

  • Gość
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 02, 2016, 22:31:44 pm »
Ostatni raz  prosto od krowy piłem mleko 12 lat temu na mazurach. Po imprezie buło sucho a do sklepu 2,5 km. Postanowiłem wydoić to bydle i przyniosłem do domu pół wiadra z gęstą śmietaną na wierzchu. Było pyszne jak diabli i współimprezowicze bardzo mi dziękowali choć było ciepłe.Potem właściciel powiedział że to nie jest jego krowa i nie wie skąd się wzięła. Z pewnością była to krowa!!! żeby nie było ;)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 02, 2016, 23:12:55 pm »
Panowie.
Bardzo ciekawy tematyczny temat.
Niemniej wtrącę swoje trzy grosze.

Zdrowe czy nie?

W Europie mleko pije się od wielu pokoleń.
W ameryce przed jej podbojem nie było krów. Kiedy Holendrzy kupili wyspę Manhatan od Indian, na impezie podano mleko a ponieważ indianie nie tolerują laktozy więc się pochorowali i myśląc że mieli być otruci, zaczeli wojnę. Tyle historii, ile w tym prawdy nie wiem ale świadczy to o tym że mamy tak zwane preferencje genetyczne do tolerowania pewnych potraw. Tak więc my możemy swobodnie jeść to co rośnie i jest produkowane lokalnie. Powinniśmy natomiast uważać z potrawami które u nas pojawiają się jako nowości. Przykładowo udowodnione jest że osobom z naszej strefy klimatycznej cytrusy w dużych ilościach szkodzą na stawy. Ciekawe i prawdziwe. Zależy też kto zleca zrobienie dznych badań, bo o obiektywizm jest trudno.
W moim przypadku przykładowo. Jestem okropnym szarlotkożercą i potrafię pochłonąć całą blachę w jeden dzień. Bez mleka kończy się okropną zgagą, ale z mlekiem nie mam tego kłopotu. Tak więc mleko nie szkodzi w moim przypadku. I pijcie mleko tłuste a nie to paskudztwo które pozbawiane jest tłuszczu i wielu innych składników w procesie produkcji. 
W ogóle uważam że te wszystkie odtłuszczone produkty więcej szkody rabią niż pożytku. Zamiast tłuszczu dodawane są wypełniacze często, mąka która zawiera gluten który z kolei może powodować wiele szkody.
Przykłądowo moja sąsiadka ma syna, który był zdiagnozowany jako lekko autystyczny. po konsultacji  w Polsce zasugerowano odstawienie glutenu i po kilku miesiącach jest w zupełności zdrowy.

Tak więc umiaru we wszyskim

kozio

  • Gość
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 02, 2016, 23:21:26 pm »
Chyba założę nowy wątek,

SMALEC, ze skwarkami czy bez ;)


Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 02, 2016, 23:24:46 pm »
SMALEC, ze skwarkami czy bez

I to właśnie też będzie zacytowane przy wigilijnym stole ;)
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

kozio

  • Gość
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 02, 2016, 23:46:02 pm »
Smalec w Wigilię?
Skąd postny smalec?
Do Wigilii jeszcze daleko, może w Wielkanoc?

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 02, 2016, 23:48:39 pm »
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil

mily68

  • Gość
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 02, 2016, 23:56:10 pm »
A to jest zdrowe dla nas (w nawiązaniu do wypowiedzi Lirorberta)?

kozio

  • Gość
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 03, 2016, 00:01:11 am »
''Czysta'' ;)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 03, 2016, 01:30:13 am »
Mleko sojowe podobno powoduje impotencję

kwita

  • Gość
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 03, 2016, 08:25:43 am »
Uważam, że wszystko z umiarem nie szkodzi, nawet trucizna :). Mleko pije jedno i drugie, nie zastanawiam się ale nie piję w ilościach hurtowych i tylko 3,2%. Litr na tydzień wystarczy :)
Co do smalcu to musi być na bogato... :) ze skwarkami
Mój brat składając w tym roku wszystkim życzenia noworoczne życzył wszystkim szczęścia(nie zdrowia), bo na Titanicu wszyscy byli zdrowi ale szczęścia im zabrakło...tak samo jest z jedzeniem. Nikt do końca nie wie, co komu służy a co zabija. Trzeba jeść wszystkiego po trochu i pić z umiarem...

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7555
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 03, 2016, 10:02:28 am »

krzysiek

  • Gość
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 03, 2016, 13:32:43 pm »
ze skwarkami
I cebulką.
Ja dodaję jeszcze odrobinę jabłuszka kwaśnego w postaci wiórków ze skórką.

kwita

  • Gość
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 03, 2016, 14:01:47 pm »
ze skwarkami
I cebulką.
Ja dodaję jeszcze odrobinę jabłuszka kwaśnego w postaci wiórków ze skórką.
...moja żona dodaje jeszcze trochę podsmażonego mięsa mielonego. Dwa razy w roku jeździmy paczką (18-20) chłopa na weekendy w góry, średnio 20-25km do przejścia dziennie i taki smalczyk jak zbawienie dla wody ognistej :). Wtedy zabieram z 1,5 litra takiego smalcu a reszta duuużo chleba...schodzi na pniu

krzysiek

  • Gość
Odp: Mleko poddane procesowi UHT czy jest lepsze?
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 03, 2016, 14:29:41 pm »
Powiem Wam ,że tutaj nie ma słoniny w sklepach , jakie by one nie były sieciowe czy rzemieślnicze. W tych rzemieślniczych trzeba specjalnie ją zamawiać ale i tak są problemy bo generalnie wieprzki w I klasie nie mogą mieć więcej niż 100 kg a przeciętnie mają około 95 kg , są więc chude. Na smalec najlepszy jest w/g mnie "brzuszek" wtedy odpada dodawanie mięsa mielonego.
"Podgardle" jest za tłuste i również w/g mnie nadaje się tylko na smalec do smażenia.
I jeszcze jest dobry ogórek kwaszony w plastrach położony na świeżym chlebku razowym posmarowanym smalcem.
Ale ogórek kwaszony to też jest delicja niedostępna tutaj.