Maj 19, 2024, 01:09:04 am

Autor Wątek: "problem" z sosną.  (Przeczytany 2709 razy)

Offline Fafi

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Zobacz profil
"problem" z sosną.
« dnia: Sierpień 14, 2015, 19:57:40 pm »
Witam,

Rozcinałem dzisiaj drewno na deski żeby zrobić klejonkę i kawałek jednej z niej wydał mi się podejżany(środkowa i prawa deska na zdjęciu). Jest ciemniejszy, i jakby "wilgotniejszy" w dotyku.
Tarcicę kupiłem jako stolarską wysuszoną. Mój chiński "wilgotnościomierz" wskazuje 14-15%, tak samo jak na desce która przeleżała 20lat w piwnicy. Nie mam pewności czy wilgotnościomierz wskazuje poprawnie. Chyba że wcisneli mi jakąś trefną tarcicę (była nie obrzynana).

foto:


Mam teraz dylemat czy mogę to kleić i czy żywica nie będzie mi wyłazić z mebla... czy może lepiej wyrzucic i dociąć z innego kawałka.
Muszę zainwestować w jakiś dobry wilgotnościomierz następnym razem jak kupię materiał.
Jaką wilgotność ma sosna jak kupujecie suszoną/stolarską?

Klo

  • Gość
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 14, 2015, 20:11:32 pm »
Ładny smolak. ;)

Offline Fafi

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Zobacz profil
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 14, 2015, 20:28:59 pm »
Czyli do smieci?
Czy to jest normalne? Zdarza sie czy poprostu tarcica nie byla wysuszona tak jak powinna?(W wolnym tlumaczeniu sprzedali mi szit?)
Odpowiedz "niezly smolak" mnie nie satysfakcjonuje  ;D

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2015, 23:14:57 pm »
nie wyrzucaj , dobre na podpałkę:)

kozio

  • Gość
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2015, 07:43:10 am »
Z tą podpałką to bez przesady, zostaw sobie na konstrukcje np ogrodowe, pomalowane kolorowym impregnatem będą służyć. Zawsze trza kupić więcej drewna bo są odpadki.

Offline Fafi

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Zobacz profil
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 15, 2015, 11:12:40 am »
Właśnie kupiłem więcej ale "doszedł" jeszcze jeden blat do zamówienia i teraz jestem w "dupie" bo skończyły mi się deski 50tki i muszę jechać po jedną deskę na blat  :-\
Deska wyglądała normalnie, czysto jak reszta - po przestruganiu wyszło.

Jeszcze jedno pytanie: na pierwszej desce od lewej jest czarny sęk - w tym przypadku na kawałku który będzie odcięty. Czy takie sęki mogą być w meblu? Czy lepiej wyciać i uzupełnić bo mogą oddawać żywicę? (pomijam powód estetyczny). Np w meblach z szitowej ikei takie sęki są, i to nawet sporo.

Offline visMajor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Zamień komputer na stolarnię
    • Zobacz profil
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 17, 2015, 08:17:38 am »
Nieco zmienie temat, ale poniekąd jest to związane z żywiczną sosną. Aktualnie przerabiam sosnę na wyrównywarce i grubościówce (blaty żeliwne), po kilkudziesieciu elementach wszystko jest zalepione żywicą. Jakiego środka używacie do usuwania żywicy z blatów, wałka posuwu itp. Drugie pytanie jakiego środka używacie do polepszenia posuwu na blatach żeliwnych, często zatrzymuje mi się ten żywiczny materiał na stole grubościówki (aktualnie używam nafty).

Offline Fafi

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Zobacz profil
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 17, 2015, 09:05:24 am »
Tez dolaczam sie do pytania. Po tej sosnie pila, wyrowniarka, stoly, noze doslownie wszystko sie klei. Zastanawialem sie nad tymi plynami feldera bo widzialem w katalogu.

Klo

  • Gość
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 17, 2015, 09:22:40 am »
O środkach już było. Poszukajcie.
Od siebie dodam, że dawno temu, kiedy nie było wyboru, blaty smarowało się szarym mydłem rozpuszczonym w oleju napędowym.

Offline noprofi_semi

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Gwóźdź wystaje, chwytaj za młotek.
    • Zobacz profil
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 17, 2015, 12:30:44 pm »
ja takie sęki wycinam zawsze dla siebie.
choć to rzecz gustu - robiłem ławę do salonu sonową i takie sęki  i gorsze miały zostać bo sobie Pani z Panem zażyczyli. Ale ogólenie to je wywalam. Gdybyś to wyciął zobałbyś ile w taki sęku syfu jest. Dlatego zawsze sękuję.

Offline velsyster

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 474
    • Zobacz profil
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 17, 2015, 20:13:42 pm »
A mógłby ktoś odpowiedzieć na pierwotne pytania: czy to problem i ta żywica wyjdzie po pomalowaniu?
Czy to jest wynik zbyt krótkiego suszenia?



-- Tapatalk

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: "problem" z sosną.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 17, 2015, 20:35:24 pm »
żywicy nie wysuszysz to raz, czy wyjdzie z mebla nie wiem powiem tyle że pamiętam drzwi od stodoły u mnie na wsi, każdego lata smoła wychodziła mimo że się ją zeskrobało, malowaliśmy te drzwi ze 4 razy za mojego życia i smoła zawsze wyszła(drzwi były do południa więc latem grzało bardzo)