Maj 03, 2024, 08:21:12 am

Autor Wątek: Przyrząd do ustawiania nozy na wale  (Przeczytany 10503 razy)

Offline macias

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« dnia: Kwiecień 24, 2015, 21:32:15 pm »
Witam.
Posiadam grubosciowke REX'a i brakuje mi do niej narzędzia do ustawiania noży na wale.
Jakis czas temu kupiłem te uchwytki na magnesach z regulowyanymi srubami. Niestety okazało się to tandetą i w owych śrubach bardzo szybko powstały luzy.
Szukam czegoś w rodzaju przymiaru który przykłada się do wału i który wpycha noże na tę sama wysokość.
Znalazłem coś takiego Bar type gauge, ale może znaleźliście jakies lepsze rozwiazania?
 http://www.brueck-freudenberg.de/de/produkte/4-katalog/kapitel/25-kapitel-14.html


Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2015, 22:26:13 pm »
O które urządzenie chodzi, bo w tym pdf jest kilka rzeczy, a po niemiecku ni huhu.

Offline macias

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 24, 2015, 23:16:38 pm »
9115, ale własnie zrozumiałem, że to są narzedzia do ustawiania noży w heblarce. Kładzie je się na blacie odbiorczym i przykłada do noży.
Chyba lepiej w takim razie Zmierzyć wał grubościówki, zaprojketować coś podobnego do tego http://www.ebay.com/itm/Planer-knife-setting-gage-for-the-Delta-12-portable-planer-/381162206674  ?

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2015, 23:30:10 pm »
Podaj dokładny model tego sprzętu. Ja ustawiam noże względem wału czujnikiem zegarowym ok 1,5 mm nad wałek - DYMA8. Ustalam wstępnie deko wyżej, rozkręcam śruby - czyli dociskam noże klinami - i dobijam delikatnie kawałkiem dębiny czy graba i tak do skutku. Jak za nisko zejdę to podważam i znowu.

Teraz muszę wyregulować dokładnie blat grubościówki bo między lewą a prawa stronę mam ok 0,5 mm różnicy. Musze zrobić jakiś uchwyt do czujnika zegarowego żeby go odwrócić i będę ustawiam względem wału.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 25, 2015, 01:11:54 am »
Tu: http://forum.domidrewno.pl/przyrzady/przyrzad-do-ustawiania-nozy-wyrowniarki-i-nie-tylko-(-wg-tomkaz)/msg16724/#msg16724
podaję sposób wykonania przyrządu do ustawiania blatów i noży wyrówniarki. W tym samym wątku TomekZ podaje opis przyrządu do ustawiania blatu i noży grubościówki.

Ten przyrząd z linku do ebay - a nadaje się do ustawiania noży opierających się w gnieździe na sprężynkach.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 25, 2015, 07:19:39 am »
Jak masz na sprężnkach to na pewno się nada, bo przecież spręzyna wypycha nóż a ten przyżąd dociska. W sumie to chyba DYMA miała w komplecie taką blaszkę podciętą o ok 1-2 mm.

Offline macias

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 25, 2015, 09:46:17 am »
Model gubosciowki REX HO-51, wał 4 nożowy.
Amigorg Czytałem ten wątek, ale myslę, że pomysł Tomka jest zbyt czastochlonny- żeby skorygować wysusnięcie noża musze spowrotem obrócic wal o pól obrotu by odkrecić noże. Myślę, że duzo szybszym i dokładniejszym jest przymiar bezpośrednio umieszczony na wale. Sprężynki osadzoe w wale dosikaja do tej samej wysokości.
Zastanawiam czy jest np jaki ogólny kanon, że np noże powinny wystawać 2-3mm nad wał albo od początku fazy.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 25, 2015, 10:42:22 am »
dokładniejszym jest przymiar bezpośrednio umieszczony na wale.

A ja twierdzę ,że deska posuwa się po stole i by była równo zestrugana to noże ustawiamy od stołu.


noże powinny wystawać 2-3mm nad wał albo od początku fazy.

Pytanie.
Po co wysuwać nadmiernie noże jak max strugamy np 1 mm ?myślę ,że nie  ma  takiej  potrzeby.


Teraz muszę wyregulować dokładnie blat grubościówki bo między lewą a prawa stronę mam ok 0,5 mm różnicy. Musze zrobić jakiś uchwyt do czujnika zegarowego żeby go odwrócić i będę ustawiam względem wału.

Tak musisz zrobić
a
potem możesz od  stołu ustawiać noże.

Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2015, 11:23:21 am »
Przy okazji do samych ostrrzy mozna za 150 pln kupic - w sumie nie wiem czy to drogo czy tanio. Ale nie kazdy buduje sswoje przyrzady ;)
Ja wole budowac, bo mozna je zrobic bardziej uniwersalne

http://www.ebay.pl/itm/Adjustment-Jig-For-Planer-Knives-Setting-Gauge-Magnet-For-Planing-Planers-/380914993223?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item58b04d8847
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

Offline macias

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2015, 23:42:21 pm »
Tu zamieszczam film na którym widać prawidłowe ustawienie każdego wału z osobna. Widać, że troche trzeba się napracować by zgrać wszystko dokładnie.
https://www.youtube.com/watch?v=uSM7Jrg34a8&feature=youtu.be

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 27, 2015, 08:11:19 am »
Tak musisz zrobić
a
potem możesz od  stołu ustawiać noże.

Przy dyma to blaty nie są dobrą bazą do regulacji. Ja noże wystawiam ok 1,5 mm nad wałek - to robię za pomocą czujnika zegarowego. Następnie ustawiam blat odbiorczy żeby mi wałek listewkę przesuwał o ok 4 mm (już nie pamiętam, oglądałem te wszystkie filmy na youtube i tam podają te wartości - jak dobrze pamiętam to noże mają wystawać o 0,1 mm nad blat odbiorczy). Na koniec ustawiam blat podawczy żeby był równoległy do odbiorczego.

Blat grubościówki będę ustawiał czujnikiem względem wału bo łatwiej się to robi niż względem kantu noży. Skoro noże mam wystawione równo nad wałem, to mogę ustawić grubościówkę względem wału.

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 27, 2015, 14:35:49 pm »
Ja sie wtrącę w wątek.
Co to jest?
https://www.dropbox.com/s/f28stwsnjhtdlx2/narzedzie.jpg?dl=0
Było w kartonie ze strugarka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk wiec mogą trafić sie literówki

mily68

  • Gość
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 27, 2015, 22:53:34 pm »
Wygląda na przyrząd do ustawiania noży...

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 28, 2015, 10:23:10 am »
Nawet do tego jakos pasuje ale nawet nie wiem czy dobrze to klasę na stoke


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk wiec mogą trafić sie literówki

Offline Roobertt

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 191
    • Zobacz profil
Odp: Przyrząd do ustawiania nozy na wale
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 28, 2015, 13:01:54 pm »
Nawet do tego jakos pasuje ale nawet nie wiem czy dobrze to klasę na stoke



Witam czekam na recenzję maszyny ale jak ona może być rzetelna w takim wypadku