Kwiecień 18, 2024, 04:59:11 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - kylo

Strony: [1]
1
Kleje i klejenie / Odp: Kleje do drewna wodoodporne
« dnia: Sierpień 09, 2020, 14:29:09 pm »
Ja właśnie skleiłem swój pierwszy mebel klejem poliuretanowym Chemolan B. Jest kilka innych typów tego kleju. Moc kleju jest niesamowita.

2
Kleje i klejenie / Odp: Blat sosnowy
« dnia: Sierpień 09, 2020, 14:26:04 pm »
Tak też zrobiłem. Użyłem kleju poliuretanowego do sklejenia blatu i pozostałych elementów stołu. Kupiłem olej do tarasów i czekam na lepszą pogodę żeby dokończyć pracę. To ma być stół roboczy, ale pewnie jakaś kanapka od czasu do czasu na nim wyląduje ;D

3
Kleje i klejenie / Odp: Blat sosnowy
« dnia: Lipiec 23, 2020, 15:16:22 pm »
No i tak mi wyszło to klejenie. Usuwanie resztek tego kleju to masakra. Zdarzyło mi się zdrapać go z kawałkiem drewna. Ktoś mi podpowiedział żebym nie czyścił go zaraz po ściśnięciu, bo się rozpaćka po blacie, ale chyba nie miał racji :)

Mam w domu kilka klejonych blatów i wiem, że profesjonaliści osiągają powierzchnie równe jak lustro. Mi wyszło trochę fal, ale na potrzeby robocze wystarczy i jak na pierwszą taką robotę, jestem zadowolony.

Teraz kwestia zabezpieczenia. Nie podjąłem jeszcze decyzji czy to będzie stało pod dachem pod chmurką, ale zakładając tą drugą opcję, to czym najlepiej zabezpieczyć? Olej do tarasów to mój faworyt.

4
Środki naturalne / Odp: opalanie desek na kładkę
« dnia: Lipiec 16, 2020, 23:48:58 pm »
Mamy nad jeziorem podobny pomost. Deski świerkowe były malowane zwykłym impregnatem. Przez jedno lato były całkiem zanurzone w wodzie, bo podniósł się poziom. Kilka lat minęło i deski wyglądają dobrze. Jedyne co się dzieje, to wkręty z profili wypadają, nie wytrzymały tego zalania. Modrzew to pewnie lepsze rozwiązanie, chociaż nie wiem czy nie będzie się kręcił. Zastanowiłbym się też nad daglezją. 20 lat temu zrobiliśmy z ojcem płot panelowy z desek grubości 1,5cm i do dzisiaj stoi, niczym nie zabezpieczony. Jeśli już to postawiłbym na jakiś naturalny olej, bo impregnaty są toksyczne dla środowiska wodnego. Jak będzie trzeba odświeżyć, to nakapie do wody i niepotrzebnie zasyfi.

5
Kleje i klejenie / Odp: Blat sosnowy
« dnia: Lipiec 16, 2020, 13:34:03 pm »
Jakbym nie używał, to bym nawet nie wiedział o istnieniu takich formatek  ;)

6
Kleje i klejenie / Odp: Blat sosnowy
« dnia: Lipiec 16, 2020, 10:27:44 am »
Dobrze by było ,byś dodatkowo zastosował kołki drewniane podczas klejenia. Wzmocnią połączenie ,ale też ułatwią równanie styków połączeń desek .

Myślałem o tym, ale moje doświadczenia z wymierzaniem tych otworów przynosiły średnie rezultaty. Wcześniej robiłem to w płytach mdf takim metalowym znacznikiem. Może znajdę w jakimś sklepie taką formatkę do nawiercania albo sam ją jakoś zrobię.

7
Kleje i klejenie / Odp: Blat sosnowy
« dnia: Lipiec 16, 2020, 00:12:33 am »
Kupiłem chemolan B. Zrobiłem już małą próbkę i zobaczę jak wyjdzie. W specyfikacji jest informacja, że czas prasowania do iluś minut w 20 stopniach. Czy to oznacza, że mam go ściskać maksymalnie tyle czasu? Przy wyższej temperaturze dłużej czy której?

Co do samego ściskania, to chyba nabędę ściski rurowe i jeszcze myślę czy kleić partiami.

8
Kleje i klejenie / Blat sosnowy
« dnia: Lipiec 12, 2020, 12:30:49 pm »
Chciałbym zrobić sobie blat roboczy z sosnowych desek, takich jak widać w załączniku (ok.5x10cm). 9-10 sztuk chciałbym skleić krótszym bokiem. Mój pierwotny plan był taki żeby wyrównać je na grubościówce, potem ułożyć na równych legarach, docisnąć od góry i dołu jakimiś deskami żeby trzymał się płasko i ścisnąć. Do ściskania chyba użyję pasów, bo niestety takich dużych ścisków nie mam. Potem poczytałem i widziałem, że ktoś tutaj radził żeby kleić partiami np po 30cm i dopiero taki kawałek dać na grubościówkę, a potem 3 kawałki skleić razem. Takie ściski znajdę, to jest plus. Jakie inne argumenty przemawiają za tym drugim podejściem? Ostatecznie i tak będę musiał je jakoś skleić w całość.

Druga kwestia to sam klej. Wikol to moja pierwsza myśl  :) Może jednak doradzicie mi coś lepszego. O drewnie mogę powiedzieć tyle, że to sosna, która w takiej postaci schła jakieś 2 lata pod przykryciem, ale na zewnątrz. Nie mam wilgotnościomierza żeby sprawdzić ile ma % wilgotności. Trzymam ją teraz w ciepłej kotłowni. Blat prawdopodobnie będzie stał na zewnątrz. Może mu się zdarzyć zmoknięcie. Ponadto klej chyba powinien mieć długi cza otwarcia, bo to jakieś 2m2 do wysmarowania. Jaki produkt polecacie? Ile takiego klei będę potrzebował?

9
Przedstaw się na Domidrewno / Czołem
« dnia: Czerwiec 15, 2020, 12:42:02 pm »
Witam wszystkich. Majsterkowaniem z drewnem zajmuję się hobbystycznie i na własne potrzeby. Zwykle nikogo o rady nie pytałem, ale przyszedł czas poszukać jakiegoś miejsca dla siebie w internecie. Niektórzy piszą tu co ich pchnęło w stronę stolarstwa. Mi na myśl przychodzi tylko bieda  ;). Po prostu zawsze chciałem mieć coś taniej. Tak serio, to oczywiście chodzi satysfakcję ze zrobienia czegoś samodzielnie. Moje konstrukcje zapewne niejednego fachowca rozbawią, a niektórych może przerażą, ale zawsze wychodziłem z założenia, że sam siebie op...ł nie będę 8). Załączam fotkę z moimi sukcesami. Przy kolejnych pracach będę pytał jak zrobić żeby było lepiej.

Strony: [1]