Marzec 29, 2024, 11:48:31 am

Autor Wątek: Suszenie na wolnym powietrzu  (Przeczytany 3264 razy)

Offline methods6

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Suszenie na wolnym powietrzu
« dnia: Wrzesień 15, 2018, 12:16:04 pm »
Witajcie mam pytanie co do suszenia drewna na wolnym powietrzu( mam na myśli głównie dąb, jesion, sosna). Do jakiej wilgotności maksymalnie mogę zejść w przypadku tego typu suszenia ? Czy jest możliwość osiągnięcia 10 % przy suszeniu w sztaplach, czy tylko suszarnia daje takie efekty ?

Dentarg

  • Gość
Odp: Suszenie na wolnym powietrzu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2018, 09:57:31 am »
Na zewnątrz w PL zejdziesz do ~15-16%. Do 8-10% dojdziesz w pomieszczeniach, ale przy założeniu, że wilgotność względna powietrza jest odpowiednia.
W necie są tabelki pokazujące kolerację wilgotności powietrza i suszonego w nim drewna. Najszybciej suszarnia.

Offline TadP

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Suszenie na wolnym powietrzu
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2020, 11:39:38 am »
Max 18-20%. I to tylko w dobrfze przewiewnym miejscu, odpowiedniej grubości i suchości przekładkach.
Reszta tylko suszarnia.

Offline mianek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Suszenie na wolnym powietrzu
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2021, 13:51:11 pm »
najczęściej świeże się zostawia na jakiś czas pod chmurką przykryte "do przewiania" (najlepsze jest lato oczywiście) i przed wilgotną jesienią ja chowam do garażu gdzie dosycha sobie kolejne x miesięcy. Wiadomo - jakby było ogrzewane pomieszczenie i suszone w nim powietrze/zaizolowana posadzka etc. to lepiej, ale tak jak piszą koledzy - 16% na powietrzu to jak dobre miejsce zaizolowane od podłoża ogarniesz. Do obróbki trochę mało. No i w zależności od gatunku inne czasy schnięcia.