Marzec 29, 2024, 05:52:44 am

Autor Wątek: Stół warsztatowy z frezarką  (Przeczytany 22478 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Stół warsztatowy z frezarką
« dnia: Maj 16, 2013, 11:44:00 am »
Wieloczynnościowy, mobilny stół warsztatowy z frezarką.

Teraz prezentuję sprzęt, bez którego trudno mi sobie wyobrazić pracę w moim małym warsztacie (garażu).
Szkielet stołu zespawany jest z kątowników stalowych 40 x 40 mm, pokrycie wykonane jest z dwóch warstw sklejki 19 mm. W dolnej części stalowe  nogi otacza dębowa rama na kółkach. Rama połączona jest stalowymi cięgłami z nogami stołu, cięgła służą do wciągania stołu na skośne bieżnie wycięte w ramie przez co stół unosi się nad podłogą  o kilka milimetrów i dzięki temu można go swobodnie przemieszczać po warsztacie. Służy temu dźwignia stalowa.
Nad ramą transportową, pod blatem zabudowana jest półka na której przechowywana jest ukośnica, imadła i inny sprzęt. Stół wyposażony jest w instalację elektryczną 3 x400 V i szereg gniazd 230 V do podłączania maszyn i elektronarzędzi, Tuż pod blatem półka na podręczne ściski i dociski. W przedniej części stołu na stałe zabudowana jest frezarka . Silnik frezarki zakupiony był jako część zamienna do frezarki stolikowej DEDRA.
Wymiary stołu: 150 cm x 75 cm  x 77 cm (wys)
Moc silnika frezarki:1500 W, 26000 obr/min, uchwyty frezów 6, 8 i 12 mm. Frezarka zamocowana jest do podnośnika powstałego z przerobionego imadła stolarskiego ( było mało przydatne ). Nad stół wyprowadzone jest zakończenie śruby napędu podnośnika co umożliwia precyzyjne ustawienie wysuwu freza. Podnośnik ma blokadę położenia freza. Wyfrezowany w powierzchni stołu rowek umożliwia korzystanie z przyrządu do robienia wczepów. Płot z odsysaczem pyłu można ustawić poprzecznie i wzdłużnie do obróbki długich listew. Przenośna przystawka umożliwia płynną regulację obrotów frezarki ( wykorzystywana do regulacji obrotów innych elektronarzędzi a także prądu spawania spawarki transformatorowej).
Między warstwami sklejonego blatu stołu umieszczone są nakrętki M10. Otwory rozmieszczone na powierzchni stołu służą do szybkiego mocowania maszyn, narzędzi, uchwytów, imadła i stolika na stół opisanych wcześniej. Dzięki temu możliwa jest wieloraka konfiguracja wyposażenia.
Stół stanowi centrum obróbcze do prac ręcznych i maszynowych, można montować na nim modułową tokarkę do drewna, piłę ukosową, strug stolikowy, mały strug na podstawce, szlifierkę taśmową, na podstawce, szlifierkę tarczową , bębnową i Pantorouter. Jest stołem montażowym, służy do klejenia. Jego wysokość jest jednakowa z szafką grubościówki co umożliwia obróbkę długich desek. Na zdjęciach są przykładowe konfiguracje sprzętu. Więcej zdjęć jest w mojej galerii w albumie „Moje Maszyny”.

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2013, 12:31:12 pm »
Multiinterfejsowy można by rzec ;D widać przemyślana konstrukcja i wielofunkcyjna jak harcerski niezbędnik ;)
Mam pytanie - jak sprawdza się ta gruboscióweczka??
Pozdrowienia
Przemek

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2013, 13:21:41 pm »
Do Przemek

Grubościóweczka spisuje się marnie. Jest najtańsza na rynku (ok 600 zł) - no bo kasa. Na emeryturze nie ma co szaleć. W pierwszej po przepuszczeniu kilkunastu desek rozpadła się guma na odbierającym wałku posuwu. Za pieniądze z reklamacji kupiłem drugą - to samo. Nie reklamowałem, oczyściłem wałek z resztek gumy i naciągnąłem kawałek węża hydraulicznego z oplotem nylonowym (potrzeba dużo siły fizycznej do tej czynności) i na razie hula. Druga sprawa do nierównomierne struganie - powstają fale, mimo że umieściłem grubiarkę na szafce, której blat wyłożony blachą jest na poziomie stołu grubiarki (są zdjęcia w albumie "Moje maszyny). Używam grubiarki do obróbki zgrubnej, następnie wygładzam na strugu stolikowym 150mmm a szersze deski na szlifierce bębnowej. Nad grubiarką jeszcze popracuję - wykorzystam pomysł Matthiasa Wandela, drewniane wkładki blokujące napęd na określonej grubości. Lepsze są o wiele droższe ponadto szersze (315 mm) i koniecznym staje się odbiór wiórów mocniejszym odpylaczem (wąż fi 100 mm).

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 16, 2013, 13:40:21 pm »
No spodziewałem się, że tak to wygląda, dziękuje za informację wiem, że muszę uzbierać na coś porządniejszego.
Pozdrowienia
Przemek

Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 16, 2013, 23:40:59 pm »
ja mam cos takiego(co prawda na tych zdjeciach nie jest wykonczony ale widac zasady dzialania- w stole jest trend T11):






Offline ronin_V

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 17, 2013, 05:20:07 am »
Pełen szacun Panowie, pełen szacun...

Offline Piotr O.

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2013, 14:27:18 pm »
Rewelacja . Właśnie dlatego zarejestrowałem się na forum aby podpatrzeć i poukładać swoje pomysły w głowie. Szacun za samoróbstwo Panowie bo nie sztuką jest kupić coś a zrobić samemu.Ja rozkminiam jak zrobić stół bo u mnie za stół służy ..... góra od działającej zamrażarki ;] ale jak mawiają każdy orze jak może
Pozdrawiam Piotr

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2013, 15:41:17 pm »
PS. Dodam tylko że drugi Trend 11 się właśnie rozpadł Armagedonowi ;) Teraz śmiga na Festool, zobaczymy czy jej nie zajedzie ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

mily68

  • Gość
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 12, 2013, 22:18:52 pm »
Odnośnie stolika do frezarki - zapraszam do mojej galerii. :)

http://forum.domidrewno.pl/media/?sa=album;in=50
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2013, 22:38:51 pm wysłana przez JarekO »

Offline Mack

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Mack
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 23, 2013, 10:15:28 am »
mama pytanie do kolegi amigorga - jaka szlifierka taśmowa jest zamontowana na stole (ta do góry nogami) i czy jest z niej zadowolony?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2013, 13:31:44 pm »
jaka szlifierka taśmowa jest zamontowana na stole
Jest to GRAPHITE 59G390, 900 W taśma 75 mm. Stojak metalowy do odwrotnego mocowania dorabiałem sam.
Po 2 latach użytkowania pękła dźwignia naciągu taśmy, ponadto musiałem przesunąć oś przedniej rolki gdyż taśma zaczęła się ślizgać. Używam jej tylko w pozycji odwróconej, do normalnej pracy mam inne taśmówki.

Offline robertus69

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 109
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2014, 02:45:16 am »
A jak rozwiazales winde do podnoszenia frezarki?

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka


Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 05, 2014, 08:18:33 am »
Przerobiłem mało przydatne uniwersalne imadło stolarskie, dorobiłem korpus drewniany na frezarkę (żółty na zdjęciu niżej), pokrętło i końcówkę śruby trapezowej, do której jest dostęp z poziomu blatu. Na końcówkę nakładam pokrętło (czerwone na ostatnim zdjęciu powyżej) i precyzyjnie ustawiam wysuw frezu. Mogę też dźwigać frezarkę za pomocą wkrętarki akumulatorowej z góry lub ręcznie pokrętłem na dole.
Do blokady położenia są dwa pokrętła widoczne na zdjęciu dolnym - na segmencie środkowym i górnym.

Offline hycel

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 633
    • Zobacz profil
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 05, 2014, 10:12:45 am »
Witam .
      Amigorg,czy mógł bym Cię prosić o małą,, anatomie" pokazanej powyżej windy .
Jestem tym tematem żywo zainteresowany. Aktualnie jestem w fazie projektowania
windy do mojej staruszki, Festo 2200 .
                                                           Pozdrawiam.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Stół warsztatowy z frezarką
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 05, 2014, 11:31:44 am »
Prosisz i masz. :)
Na pierwszym zdjęciu imadło, które wykorzystałem do wykonania podnośnika. Na zdjęciach nie ma "płetwy", usztywnienia podnośnika, która powinna być pomiędzy rowkiem w podstawie a dolnym, nieruchomym  segmentem podnośnika. Reszta szczegółów na zdjęciach.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2014, 11:35:07 am wysłana przez amigorg »