Kwiecień 16, 2024, 06:57:30 am

Autor Wątek: Jak samemu zrobić pastę woskową  (Przeczytany 30763 razy)

Offline PiotrM

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 08, 2014, 23:41:30 pm »
witam, Chodzi o dwie rzeczy.
Lidko, gdy nie dodam terpentyny pasta tak jak pisałem jest tępa, takiego opisu używam, gdyż po dodaniu do I przepisu jaki podałaś
tak właśnie ona się zachowywała, brak poślizgu.

Po dodaniu terpentyny, jest dużo lepiej , wystarczy już dodanie około 5%objętości .

Chodzi mi również w jaki spsób zabarwić taki wosk ;)
A zapomniałbym dodać pasta Lidko Twoja była transparentna, u mnie kolor jest jasny mat , ale nie jest to transparentna pasta.
pozdrawiam
PiotrM

Offline Daniel

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 10, 2014, 21:08:48 pm »
Też robiłem pasę bez terpentyny i niestety mikstura się nie udała :/

Offline PiotrM

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 13, 2014, 06:26:50 am »
witam,
Może ktoś mógłby raz jeszcze z Was krok po korku opisać sposób przygotowania pasty z wosku pszczelego?
taki który sam sprawdził i przetestował , może w tym przepisie bez terpentyny wkradł się błąd? :-[

pozdrawiam
PiotrM

Offline Lidka

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 291
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 16, 2014, 23:39:23 pm »
Pastę pobarwić można farbami drukarskimi. Ja robiłam pastę z przepisu z terpentyną, te pozostałe przepisy podał chyba TomekZ, ale osobiście ich nie sprawdzałam :( Moja pasta to 1cz wosku i 3cz terpentyny - i wyszła ok - to mogę polecić :)

Offline Hiwatha

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 08, 2015, 20:33:33 pm »
1. 100g  potażu  ( węglan potasu  )
W jakim celu stosuje się węglan potasu?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 08, 2015, 20:42:59 pm »
Dla łatwiejszego rozpuszczenia wosku i jego nakładania

np.
Wosk punicki jest mydłem wosku pszczelego. Wosk pszczeli jest roztapiany, oczyszczany i wybielany przy pomocy węgla aktywnego i ziemi bielicowej. Wybielony wosk jest zmydlany w reakcji z węglanem potasowym, przez co staje się częściowo rozpuszczalny w wodzie. Tak przygotowany wosk łatwiej jest nanosić na powierzchnie.
Wosk punicki służy jako matowe lub po polerowaniu błyszczące wykończenie stiuku lustrzanego, tadelaktu, powłok farb kazeinowych, imitowania marmuru (np. powłoki z farby z mąki marmurowej), enkaustyki. Jako dodatek do farb kazeinowych lub klejowych jest wykorzystywany do prac szpachlowych, malowania przy użyciu szablonów, tworzenia powierzchni dających się polerować.

Offline Lidka

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 291
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 09, 2015, 23:25:54 pm »
I nam Tomekz wszystko wyjaśnił :)

Offline Ana

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 159
    • Zobacz profil
    • AnyTHING
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 10, 2015, 12:38:56 pm »
Polecam dokładny instruktaż mojej koleżanki Ani :)
http://projektcacko.pl/naturalny-wosk-do-drewna/
Robię to co kocham, kocham to co robię

Offline porsier

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
    • Biuro architektoniczne
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 12, 2015, 12:35:05 pm »
teraz jest bardzo duzo gotowych woskow prrzeciez

kwita

  • Gość
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 12, 2015, 14:19:12 pm »
teraz jest bardzo duzo gotowych woskow prrzeciez
...to można zadać pytanie, po co robić cokolwiek jak praktycznie wszystko można kupić? Ja robię dla satysfakcji, a Ty? Ktoś ma recepturę od dziadka itd. Jakby nie było jest to jakaś swego rodzaju "pamiątka", która ulegając jakimś modernizacją wzbogaca doświadczenie każdego z nas.

Amroz

  • Gość
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 02, 2016, 21:10:03 pm »
Byłem dzisiaj na jarmarku świątecznym i sprzedawali swieczki z wosku pszczelego. Kupiłem jedna świeczkę na próbę.  Czysty wosk bez żadnych dodatków.  Rozpuscilem wosk w kąpieli wodnej i zrobiłem miksrure 1 do 3. Całość do słoiczka i ppodobno gotowa zobaczymy co z tego będzie.

Offline miroslawskowron

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 02, 2016, 22:44:10 pm »
Ja mogę dodać do tematu iż taka właśnie mieszanka wosku pszczelego i terpentyny balsamicznej idealnie nadaje się do zabezpieczania kolb do broni / karabinków pneumatycznych...
Warstwę wosku nakłada się gołą dłonią na drewno i wciera się.. pod wpływem temperatury ciepłej dłoni wosk ładnie wchłania sie w kolbę.. nadmiar zbiera się bawełnianą ściereczką...
minus takiego zabezpieczenia to fakt iż na deszczu drewno minimalnie chłonie wilgoć i po jakimś czasie części metalowe bez odpowiedniej pielęgnacji lubią złapać korozję..
Samo drewno jest Bardo przyjemne w dotyku i ładnie pachnie...
sam kiedyś odnawiałem kolbę od Air Arms TX200HC
Przed renowacją
https://picasaweb.google.com/lh/photo/xm0p5v0JpudyHcP_2s9T29MTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
Po oszlifowaniu
https://picasaweb.google.com/lh/photo/KDg25Hy3fm-U_ILTwpq_PtMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
Po nałożeniu bejcy spirytusowej(orzech+palisander) i 1 warstwa wosku
https://picasaweb.google.com/lh/photo/qYbHdRW4rhd8SGf5EMMZ9tMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/Tv7nmHAUtCnfM6Tv7ZtsjdMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 03, 2016, 10:34:03 am »
Na kolby to zasadniczo nakłada się olej wielokrotnie, łącznie ze szlifowaniem papierem  do 2000 i dopiero po 3 miesiącach  można dać wosk.

Offline aramis44

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 20, 2016, 12:36:06 pm »
Albo jestem jakiś inny, albo robię coś źle. Przepisów na pastę od groma, ja brałem pod uwagę dwa: Lidki przepis 1 cz. wosku na 3cz. terpentyny (to ma być wagowo czy objętościowo?) i inny, gdzie było 50g wosku na 200g terpentyny (trochę dużo na moje oko).
Mieszam więc...
Rozpuściłem 50g wosku, dolałem terpentyny balsamicznej - około 75ml. Niby wagowo proporcje 1 do 1.5, ale wydało mi się i tak mocno rzadkie, więc zostawiłem - rozrzedzić zawsze można. I niby po wystudzeniu konsystencja OK (może nawet zbyt luźna - budyniowata) ale pasta nie jest gładka. Jest to jakby mnóstwo drobnych grudek - coś jak grysik. No i strasznie jedzie terpentyną, wosku praktycznie nie czuć.
Jakiś pomysł co mogłem spaprać?
Mówi się, że doświadczenie przychodzi z wiekiem.
Szkoda że często jest to wieko trumny...

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Jak samemu zrobić pastę woskową
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 20, 2016, 14:03:21 pm »
a jakiego wosku użyłeś?