Kwiecień 18, 2024, 19:58:36 pm

Autor Wątek: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity  (Przeczytany 6404 razy)

fyme

  • Gość
Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« dnia: Czerwiec 13, 2017, 19:47:29 pm »
Witam, mam frezarkę Makita RT0700CX2 więc nabyłem do niej prowadnicę prostą 194579-2 kompatybilną z szyną do zagłębiarki. Jeszcze nie mam fabrycznej szyny natomiast jestem w trakcie dorabiania szyny zastępczej ;)



Jak mam prowadnicę prostą to zapragnąłem mieć system seryjnego wiercenia co 32 mm na wzór Boscha czy Festoola. Niestety Makita nie wynalazła takiego systemu, Bosch nie jest kompatybilny z szyną Maity, a Festool pasujący m.in. do prowadnicy Makity jest delikatnie mówiąc po za moim zasięgiem cenowym. Ale pragnienie było tak silne że postanowiłem wyręczyć Makitę i zrobić taki system po swojemu :)
No więc zdewastowałem lekko prowadnicę usuwając częściowo  z jej spodniej strony ożebrowanie



 po czym dorobiłem do niej wkładkę ze sklejki składającą się z dwóch takich samych połówek które pozbawiłem środka.



Przyszła pora na trzpień. Pierwotnie miała to być śruba m5 z nakrętką i kawałkiem sprężynki. Po sprężynkę udałem się do zaprzyjaźnionego serwisu narzędzi i ... znalazłem coś idealnego dla mojego projektu. To coś ma średnicę 5 mm



Nie wiem w zasadzie co to jest i jakie domyślnie spełnia zadanie ale świetnie wpasowało się w mój projekt więc nie drążyłem tylko zapytałem czy mogę sobie przywłaszczyć :)

Z założenia trzpień ma przechodzić przez sklejki a sprężyna ma pozostać między nimi i odciągać trzpień do pozycji wyjściowej.



Pozostało dopasowanie sklejki do przygotowanego otworu w prowadnicy oraz wywiercenie otworów na trzpień. Otwór wywierciłem wiertłem 5,1 by trzpień poruszał się z pewnym luzem.





Kolejnym krokiem był montaż trzpienia w prowadnicy



po czym przykryłem wszystko drugim kawałkiem sklejki oraz skręciłem na wkręty (tymczasowo na 2 by zostawić sobie trochę miejsca na ewentualne poprawki).



A tak wygląda efekt końcowy



i działa bardzo sprawnie. Zostaje jeszcze skrócenie trzpienia ale zrobię to gdy skończę prowadnicę by dopasować jego długość właśnie do niej.
Gdy skończę prowadnicę, wstawię kilka zdjęć całości oraz efekty pracy z nowym systemem.

Nożyk

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2017, 21:32:09 pm »
Proste rozwiązania zawsze sprawdzają się najlepiej. Goood job.
Wspominałeś, że dorabiasz również szynę. Robisz ją całkiem od "0" czy może przerabiasz łatę/listę murarską, mógłbyś rzucić trochę światła i na to?

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2017, 21:48:27 pm »
Dzięki :)

Odnośnie szyny rzucam nieco światła  ;D



Szyna wycięta ze sklejki 4 mm która była kiedyś plecami starej szafy (zrobiona jeszcze w Słupskich Fabrykach Mebli) do której przykleiłem ceownik aluminiowy zakupiony w casto. Długość 1400 mm. Chciałem dłuższą ale plecy szafy miały tylko tyle.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2017, 22:00:51 pm wysłana przez fyme »

Nożyk

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2017, 22:09:20 pm »
Ceownik widzę, że przyklejony plecami do góry czy nie za mała powierzchnia styku że sklejką? Nie odpadnie?
Mam szynę 160cm ale chcę dorobić sobie do boscha coś pomiędzy 80 a 100 bo ceny oryginałów wyrywają z butów.

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2017, 22:46:11 pm »
W ceownik najpierw wkleiłem paski sklejki na dwuskładnikowy klej epoksydowy a potem przyciąłem ceownik na odpowiednią grubość. Tak przygotowany wkleiłem we wyfrezowany rowek w sklejce na klej poliuretanowy.

Został mi kawałek przygotowanego ceownika (miał 2 m) więc wrzucam zdjęcie dla zobrazowania.


Nożyk

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2017, 22:58:04 pm »
No tak, teraz to jasna sprawa. Nie pomyślałem
Ja chciałem dać klasycznie i ewentualnie wzmocnić kilkoma wkrętmi, ale na 4mm sklejce trochę mało ciała.

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2017, 23:09:43 pm »
Pierwotny plan zakładał właśnie ceownik odwrotnie i wkręty ale tak jak piszesz nie bardzo było do czego kręcić. Myślałem także o śrubach m4 czy 5 i z wierzchu dać po prostu nakrętki ale tak jest wg mnie estetyczniej i bliżej oryginałowi a klej powinien wytrzymać. No i ceownik ma wymiar 16x13 mm więc z tej 13 musiałem ściąć 6 mm więc krawędź cięcia musiałbym jakoś oszlifować a tak cięta krawędź weszła w rowek a z góry jest gładko.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2017, 23:11:51 pm wysłana przez fyme »

Nożyk

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2017, 23:14:14 pm »
Estetyka też jest ważna

Offline leeching

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 10, 2017, 14:36:09 pm »
Odświeżę wątek, bo rozważam zakup szyny LR32 do takiej samej frezarki, jaką ma fyme.

Robiłeś już jakieś otwory tym Twoim wynalazkiem? Jestem ciekawy, jak się spisuje w praktyce.

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 10, 2017, 15:56:15 pm »
Spisuje się całkiem nieźle choć sklejka raczej średnio spisuje się w roli prowadnicy. Strasznie podatna na warunki w jakich pracuje (lubi się giąć gdy wilgotno) natomiast system festoola zapewne o niebo lepiej :) tylko ta cena... Kawałek zagiętej blaszki a życzą sobie jak by był z platyny. Ideałem była by szyna festoola z otworowaniem co 32 mm i przerobiona prowadnica do makity lub najlepiej gotowy system od festoola.

Offline leeching

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 10, 2017, 17:00:47 pm »
Cenę za samą szynę mogę zaakceptować, pytanie jak się zachowa adapter makity na niej. Szukam filmów albo opinii ale chyba jak ktoś ma szynę festoola, to już nie wypada na niej montować niczego tańszego :)

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2017, 17:10:49 pm »
Problem w tym że mimo iż będzie pasował to jest wg mnie za wąski by dopasować go do otworów w szynie festoola czyli będzie się przesuwał ale otworowanie jest odsunięte od rowka zbyt daleko i nie sięgnie by pin mógł wskakiwać w otwór ale to tylko gdybanie. A jako ciekawostkę podsyłam link do filmiku gdzie podobny adapter można ogarnąć że sklejki. Taki adapter można dopasować do fabrycznej szyny festoola.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2017, 17:27:30 pm wysłana przez fyme »

Offline leeching

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 196
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 10, 2017, 17:28:24 pm »
Dzieki, ciekawe. Będę myślał.

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica z systemem 32 mm dla Makity
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 10, 2018, 20:55:09 pm »
Tym postem chciał bym zakończyć ten wątek. Dziękuję wszystkim odwiedzającym go osobom za dyskusję :)